PFSA KURSU

Level 2 Talent ID kursu Professional Football Scouts Association (PFSA) tarafından verilen oyuncu gözlemi bazlı kursların ikinci seviyesi olarak nitelenebilir. Kurs pandemi süreci öncesi sadece fiziksel olarak veriliyordu çok daha az detaylı online Level 1 kursların aksine, pandemi sürecinden sonra ise online olarak da uygulanmaya başlanan eğitim özellikle İngilizce konuşulan ülkelerdeki alt yaş grubu profesyonellerinden ciddi ilgi görmüş durumda. Level 1 eğitiminde hem rakip hem oyuncu analizini genelde başlangıç seviyesinde gösteren PFSA eğitimleri ikinci seviyesinde ise İngiltere’nin sayılı kulüplerinden antrenör ve oyuncu takibinde önemli isimleri konuşmacı olarak görmek mümkün. Man Utd’da çok uzun yıllar çalışmış Dean Whitehouse (Kendisinin 12 yaşındaki Danny Welbeck ile anlattığı hikayeler genç oyuncuların potansiyeli ve gelişme grafikleri açısından değerlendirildiğinde inanılmaz aydınlatıcı idi.), Cardiff City’nin rakip analizi baş gözlemcisi Steve Jones, Bournemouth homegrown transfer baş gözlemcisi Andy Howe gibi isimler derslerde sürekli bulunup ayrı webinarlar ile de dersleri destekledi. Bu eğitimi tamamladığınızda PFSA ile çalışan kulüpler tarafından “Professional Scout” olarak tanınıyorsunuz ve PFSA üyesi bir scout oluyorsunuz. Bu kursu tamamlamak ayrıca sizi “PFSA Scouting Network” yapısına da üye yapıyor, bu platform üzerinden üye takımlar tarafından freelance gözlem işleri alabiliyorsunuz(Bu platformun yakın zamanda üyelik almaya başladığını hatırlatalım, yeni yeni aktif hale geliyor). PFSA başvuru alırken herhangi bir yeterlilik aramıyor ancak katılan neredeyse herkes halihazırda sektörün bir noktadan içinde olduğundan sınıf arkadaşlarınızın seviyesi tatmin edici olacaktır, zaten referanslar kısmında eğitimi almış birçok eski ve tanınmış futbolcuya rastlayabilirsiniz, özellikle benim gibi futbol geçmişi olmadığından muhtemelen hiçbir zaman TFF lisans kurslarına kabul alamayacak insanlar için oldukça uygun. PFSA, InStat yazılımı ile de yakın zamanda kullanım için anlaşma yaptı, biz TrScouts olarak InStat’ı aktif olarak kullandığımızdan PFSA’nın verdiğini kullanma gereği görmesem de bu da oldukça önemli bir artı, bu tip teknolojik yazılımlardan gözlem yapma da kursta öğretiliyor.

Kurs 3 gün sürüyor ve Zoom üzerinden yapılsa bile kısa sürede etkili tasarlanmış bir yapıya sahip (Daha önce sadece fiziksel yapılmasından ötürü). 20 dakikalık modül anlatımlarının ardından küçük gruplara ayrılıp grup çalışması teşvik ediliyor. Sınıf arkadaşlarım arasında birçok Amerikalı ve İngiliz futbol profesyoneli vardı. Dersler başlamadan önce de rastgele 2 kişilik gruplara ayrılıp yeni insanlar ile tanışma fırsatı buluyorsunuz. Her günün ardından verilen rapor ödevleri de öğrenmeyi pekiştirmek açısından yeterliydi. En son bir Dünya kupası maçının ilk yarısını izleyip bir oyuncuyu detaylı bir şekilde raporlamanız ve sunmanız isteniyor uzmanlara, bu şekilde programı bitirmiş oluyorsunuz. İnanılmaz tecrübeli eğitmen grubundan alacağınız feedback oldukça değerli. Eğitim genel olarak İngiliz akademi sistemi ve İngiliz Futbol Federasyonunun “Four Corner Model” olarak tanımladığı sistem üzerinden akademi oyuncularını gözlemlemek üzerine, ancak bu eğitimi çok rahat bir şekilde profesyonel futbolcu gözlemlerken de kullanabiliyorsunuz. Eğitime ilgi çoğunlukla eski futbolcular ve Akademi Futbol profesyonellerinden geldiği için bu yol haritasının izlendiğini söyleyebiliriz. Modüller genel anlamıyla Level 1 eğitimlere göre çok daha detaylı ve profesyonellere göre dizayn edildiği açık. Oyuncunun komple değerlendirilmesi sırasında esaslar, özellikle İngiliz kulüplerinde profesyonel futbolcular için “recruiting” süreci (Man City de çalışmış bir Baş gözlemci aktif olarak anlatım yaptı) gibi konular da modüllerde işlenmekte. Kursun fiyatı 290 sterlin. Level 1 ise Talent ID, Opp. Scouting birlikte alınırsa 50 sterlin.

PFSA Level 3 Advanced Reporting kursunu almak isteyenler için ya Level 2 aşamasında eğitimi görüp geçmiş olmanız gerekiyor  ya da bir kulüpte ya da TrScouts gibi platformlarda uzun yıllar scoutluk deneyiminiz olması gerekiyor. Deneyiminizi PFSA’ya mail atarak bildirdiğiniz takdirde aradaki sertifikaları almadan direkt Level 3’e geçmeniz de mümkün.

IPSO SCOUTING KURSU

International Professional Scouts Organisation tarafından “Online Talent Identification & Scouting Course” adıyla verilen online kurs scouting’in başlıca akademi oyuncusu gözlemciliğinin temelleri üzerine giden, her modül sonrası 3 yanlış hakkınızın olduğu ufak quizlerle döşenmiş bir yapıda diyebiliriz. Tahmin edebileceğiniz üzere kurs pek kapsamlı değil ama gözlemcilik ile ilgili her detaydan ufak ufak bahsetmeyi başarıyor, modüllerin sonundaki testler de odaklanmanıza yardımcı. Kursun en son modülünü oldukça faydalı bulmuştum, modülde Ukrayna U-10 liginden 2 farklı oyuncunun küçük videolarını izleyip olumlu ve olumsuz özelliklerini tanımlamanız isteniyor. Bu oyunculardan biri tabiri caizse futbolcu olma potansiyeline sahipken diğerinin futbolcu olma ihtimali oldukça düşük. En faydalı bulduğum modül buydu diyebilirim kesinlikle, gözlemciliğe yeni başlayacaklara önerebileceğim bir kurs, fiyatı ise 40 sterlin. Bu kurs ile IPSO’ya üye olmuş oluyorsunuz, PFSA aksine Level 2 kurs almış olmanız gerekmiyor.

İNGİLTERE FA TALENT ID KURSU

Level 1 Talent ID olarak adlandırılmış bu kurs İngiltere Futbol Federasyonu tarafından online ve ücretsiz olarak alınabilecek bir kurs. İçeriğinde 5 modül var ve bu modüller yine genç oyuncu gözlemciliğini yakından ilgilendiren modüller. Ancak diğer iki eğitimin aksine bu eğitim daha da alt yaş gruplar olarak nitelendirilebilecek U-7, U-9 gibi futbola yeni başlayan yaş gruplarına daha fazla eğiliyor. Her modül tahmini bitirme süresi ile birlikte verilmiş, ancak bu bitirme sürelerinin 5 katı daha hızlı bitiyor. Kurs oldukça detaysız, herhangi bir quiz  de içermiyor. Ben her doldurulması gereken yeri hakkıyla doldurmama ve gereğinden fazla zaman harcamama rağmen modüller 20 dakikada bitmesi tahmin ediliyorsa 4-5 dakika içinde bitiyor. Bu kurs aldığım kurslar arasında açık ara en zayıfıydı. Ben yine de bedava olmasından ötürü scouting’e ilgi duyuyorsanız almanızı öneririm.

TFF Oyuncu Ve Maç İzleme Antrenörlüğü Sertifika Program (Toygar Çalapöver)

Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde düzenlenen scouting eğitimi “Oyuncu Ve Maç İzleme Antrenörlüğü Sertifika Programı” adı altında veriliyor. Eğitime katılım başvurusu yapmak için TFF Grassroots C Lisansı’na sahip olmanız gerekiyor. Kapsamlı bilgiye Teknik Adamların Eğitimi ve Sınıflandırılması talimatından ulaşabilirsiniz. Tüm başvuru sahipleri futbolculuk, eğitim, dil ve antrenörlük geçmişi gibi alanlardan puan değerlendirilmesi yapılarak sıraya sokuluyor. Profesyonel futbol geçmişi olmayanlar burada puan olarak çok geride kalıyor ve sıra gelip kurslara çağrılma ihtimalleri mucizelere bağlı.

Kurs Riva’daki Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri veya Fulya’daki Acıbadem Sports Akademisi’nde veriliyor. Yaklaşık kırk katılımcı eğitime davet alıyor. Genellikle üç eğitmen üç gün boyunca 25 saate yakın sürede konularını işliyor. Bu konular arasında “Maç İzleme: Öncesi, Esnası ve Sonrası”, Oyuncu İzleme, Raporlama ve Transfer Süreci, Takım Mühendisliği ve Mevki Analizi gibi başlıklar var. Ayrıca TFF’nin geliştirdiği Supervisor adlı maç izleme ve analiz yapma programı her katılımcıya verilerek kullanımı uygulamalı şekilde anlatılıyor.

Katılımcılar geniş bir salonda herkese bir bilgisayar düşecek şekilde oturuyorlar. Eğitmen sunumu dışında maç ve oyuncu izleme videoları her bilgisayara yüklenmiş olarak kursiyerlerin kullanımına hazır halde bekliyor.

Örnek olarak, maç izleme konusu sekiz başlık altında inceleniyor. Takımların bir maç içerisindeki

  1. Genel Oyun Anlayışı
  2. Sistem ve Dizilişleri
  3. Birinci, ikinci ve üçüncü bölgede savunma tarzı
  4. Birinci, ikinci ve üçüncü bölgede hücum tarzı
  5. Geçişlerdeki davranışlar
  6. Duran Top Kullanımları
  7. Bireysel Oyuncuların Muhtemel Katkılar/Zararları
  8. Şut-Gol kapsamında Verilen ve Girilen Pozisyonları

detaylı olarak inceleniyor ve kursiyerlerden gruplara ayrılarak bir maç için sunum yapması isteniyor. Devamında oyuncu izleme bakış açısı ve kriterleri anlatılıyor. Son olarak takım mühendisliği dersleriyle eğitim tamamlanıyor.