Ramon Sanchez Pizjuan Stadı’nda sahne alan mücadelede 1-0 mağlup olan “El Cholo”, şampiyonluk yarışında büyük bir yara aldı. 

Takımların oyun şablonları

Oyuncuların saha içerisindeki ortalama pozisyonları yukarıdaki gibiydi. Sevilla’da özellikle Navas’ın ne kadar öne çıktığına dikkat çekmek gerekli. Atletico tarafında ise Lodi’nin sakatlanıp maçtan erken çıkmasından ötürü Simeone’nin Correa’yı oyuna aldığını ve sol tarafa Saul’ü çektiğini belirtmekte fayda var.

Sevilla

Sevilla, sahada kabaca böyle bir diziliş ve rol dağılımı ile oynadı. Tipik bir 4-3-3 ile başladılar, oyunun ofansif tarafını çoğunlukla bek bindirmeleri üzerinden götürdüler. Özellikle Navas’ın neredeyse bir kanatmış gibi oynaması nedeniyle Suso sık sık derine deplase oldu. Navas’ın açığını ise Rakitic kapattı.

Sevilla’nın saha içindeki 4-3-3 dizilişi yukarıdaki görselde net biçimde görülebilir.

Sevilla’nın yukarıda bahsettiğim sağ kanat hücum kombinasyonundan bir kesit. Görüldüğü üzere Navas, Atletico savunma hattıyla aynı derinlikte bekliyor. Bunun üzerine Suso derine geliyor ve Navas’ın geride bıraktığı boşluğu kapatmak adına da Rakitic merkezden açığa doğru hareketleniyor.

Atletico Madrid, beklendiği gibi edilgen bir oyun yapısıyla başladı ve topu reddetti. Sevilla ise halihazırda topla oynamayı seven bir takım olduğundan özellikle ilk yarıda bu bakımdan rakiplerini domine ettiler. Takımların topa sahip olma değerlerini kıyaslarken, özellikle 3.bölgede topa sahip olma verilerine dikkat edilmeli. Sevilla, rakibinden neredeyse iki kat daha fazla 3.bölgede topla oynamış. Öyle ki, sahanın Atletico çeyreğinde topla daha fazla oynayan taraf Sevilla olmuş (Atletico – 09:13, Sevilla – 10:21).

Sevilla’yı pres yaparken görmek pek mümkün değildi maç esnasında, zira Atletico yukarıda açıklandığı üzere topu kabul etmedi. Yapılan presler çoğunlukla gegenpress formatında, rakibe topu kaptırdıktan hemen sonra yapılan şok ve dezorganize presler biçimindeydi. 

Görüldüğü üzere, Sevilla’nın hücumlarının inanılmaz büyük bir çoğunluğu Sevilla sağ kanadından; yani Navas’ın olduğu kanattan gelişmiş. Hücumların büyük kısmının bu kanattan gelmiş olmasının yanı sıra, sağ kanattan gelişen atakların şutla bitme oranı sahanın geri kalan bölümlerinin toplamının iki katından daha fazla.

Sevilla’nın hücum planı bekleri ileri çıkararak ceza alanı içerisine ortalar açmak üzerine kuruluydu. Yukarıdaki grafikte, beklerin açtığı ortalar kırmızı yuvarlak içerisine alındı. Sevilla’nın açtığı 17 ortanın 14 tanesi, bekler Navas ve Acuna’dan gelmiş.

Sol kanattaki Ocampos’un ve santrafor de Jong’un kuvvetli ve iri fizikleri, bu yaklaşımın tercih edilme sebeplerinden birisi olabilir. Navas’ın sağ kanat ortaları, Ocampos’un sol taraftan Atletico ceza alanı içerisine sızmaları neticesinde sık sık Oblak’ın duruma el atmasını gerektirdi. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere, sezon ortalaması maç başı yaklaşık olarak 2 şut olan Ocampos; bu maçta toplam 6 şut çekmiş. Bu şutların 3 tanesi isabetli olurken, sezondaki maç başı isabetli şut ortalaması ise 0.73. Tabii ki bu tabloyu değerlendirirken Ocampos’un bir de penaltı atışı kullandığını göz önünde bulundurmak gerekli.

Şut grafiğinde de topla oynamada olduğu gibi Sevilla’nın özellikle ilk yarıda bariz bir üstünlüğü var. Sevilla, şutlarının yarısını ceza alanı dışından çekmiş. Buna karşın kaleye ortalama mesafeleri nispeten kısa. Simeone’nin savunma hattının derine gömülmeye eğilimli olması buna sebep olmuş olabilir. Ayrıca Sevilla, rakibinin ürettiği 0.67 xG’ye karşı 2.01 xG üretmeyi başarmış. Fakat tekrardan, bu veriyi değerlendirirken de Sevilla’nın bir penaltı atışı kullandığını belirtmek önemli.

Sevilla’nın en sık beş pas kombinasyonunun hepsi sağ taraftan gelmiş. Şaşırılmayacağı üzere, bu pas kombinasyonlarının üçünde maçın yıldızı Navas da var.

Gol, Sevilla adına maçın en önemli mevkileri olan bekler tarafından organize edildi. Yine sağdan bindirme yapan Navas, Trippier tarafından fazla boş bırakılan Acuna’ya havadan orta yolladı ve Acuna kafayla pozisyonu bitirdi. Görselden anlaşılacağı üzere, Trippier rakibine kaleye o mesafedeyken bırakılmayacak bir alan bırakmış. 

Atletico Madrid

Atletico’nun şablonunu çizmek çok zor, zira topla pek haşır neşir olmamayı tercih eden bir takım. Buna karşın kabaca çizildiğinde yukarıdaki gibi bir 5-4-1/3-4-3 formasyonu kullandılar. İkinci yarıda ise 4-4-2’ye dönüş oldu.

Atletico, maça başlarken yukarıdaki gibi dizildi sıklıkla. Topa sahip değillerken Lemar – Llorente’nin ve bekler Trippier – Lodi’nin derine inmesiyle 5-4-1 şeklinde set savunması yaptılar. Özellikle ilk yarıda, rakibe pres yapmak yerine geride boşlukları doldurmayı tercih ettiler ve edilgen bir yapıda oynadılar.

Atletico ilk yarıda bazen o kadar derine gömüldü ki, iki blok arası mesafenin aşırı kısaldığı ve geri hattın altılı bir yapı aldığı yukarıdaki görseldeki gibi anlar oldu.

İkinci yarının sonuna yaklaşılırken, Atletico presin dozajını arttırdı. Hem pres hattını yukarıya çektiler, hem de agresif pres yapıp rakip ceza alanının içine kadar adam soktular.

İkinci yarıda, Atletico pres yapısını değiştirme yoluna gitti. Bunda muhtemelen Lodi’nin oyundan çıkmasının da etkisi oldu, zira bu yapıdaki en önemli rol Lodi’nin yerine sol tarafa geçen Saul’deydi. Atletico, rakip oyun kurarken top orta sahaya gelene kadar yukarıdaki görseldeki gibi 4-4-2 şeklinde nispeten agresif bir yapıyla rakibi bekledi.

Fakat rakip orta sahaya geldiği andan itibaren, Suarez’in yanında bekleyen Lemar ve orta hattı dörtleyen Saul’ün derine inmesiyle 5-4-1 şeklinde döndüler. 

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere, ikinci yarıda Atletico’nun başarılı pres oranı %10’dan %64’e çıkmış. Simeone’nin pres anlayışını değiştirmesi buna doğrudan etki etti.

Anahtar veriler

  • Atletico çeyreğinde Atletico’nun topla oynaması 09:13 iken, Sevilla sahanın bu bölümünde 10:21 topla oynadı.
  • Atletico, ikinci yarıda 7 başarılı pres yaparken, ilk yarıda bu sayı yalnızca 1.
  • Sevilla’nın en sık pas yapan beş ikilisinden üçünde Navas var.
  • Sevilla, maçı 2.01 xG ile tamamlarken Atletico 0.67’de kaldı.
  • Maçta 15 şut çeken Sevilla’nın şutlarının 6’sı Ocampos’tan geldi. 
  • Ocampos, 6 şutta 3 isabet bularak sezon ortalamasının üzerine çıktı (1.92/0.73) 
  • Sevilla’nın 17 ortasının 14 tanesi bekler Acuna (6) ve Navas’tan (8) geldi.
  • Sevilla, toplam 88 hücumun 50 tanesini Navas’ın olduğu sağ kanattan geliştirdi.

Sonuç

Yıllar sonra tekrar şampiyonluğa yaklaşan Atletico Madrid, bu yenilgiyle Barcelona’yla arasındaki farkın 1 puana inmesine izin vererek ligde işini zora soktu. Sevilla ise Şampiyonlar Ligi koltuğunu 5.sıradaki Real Betis ile farkı 12 puana çıkararak adeta garantiye almış oldu.