UEFA Avrupa Ligi Gruplarında temsilcimiz Beşiktaş ile eşleşen Slovakya takımı Slovan Bratislava’yı inceledik.

 

ŠK Slovan Bratislava, Slovakya’nın Bratislava şehrine ait bir futbol kulübü. Slovakya’nın önde gelen kulüplerinden biri olan ŠK Slovan Bratislava, büyük bir Avrupa Kupası turnuvasında başarıya ulaşmış üçüncü Orta Avrupa takımıdır.

1993’te Slovakya Ligi’nin kuruluşundan itibaren ilk üç sezon şampiyon olmuş sonraki iki sezonda 1. FC Košice’ye şampiyonluğu kaptırmıştır. 1999’da ise tekrar şampiyon oldu. Bu yıldan sonra kulüp mali bir çıkmaza sürüklendi ve en iyi oyuncularını satmak zorunda kaldı. 2004 yılında bir alt lige düştü ve iki yıl sonra Slovakya 1.Ligi’ne dönebildi. 2009’da 10 yıl aradan sonra tekrar şampiyonluğa ulaştı.

2013/14 şampiyonluğundan sonra ise 18/19 sezonuna kadar şampiyonluk yarışında 2.likten öteye gidememişti.17/18 sezonundaki isabetli transferleriyle bugünün kadrosunu oluşturan Bratislava bugün halihazırda Zilina ile kıyasıya bir şampiyonluk mücadelesi veriyor.

 

Son Maçlar ve Kadro

Son şampiyon Bratislava lige iyi başladı ancak Avrupa temposuna pek alışık olmadıkları için kısım kısım zorlansalar da şampiyonluk yarışında kötü olmayan bir başlangıç yaptılar. PAOK maçı dönüşünde Streda deplasmanında 5-2 lik ağır yenilgileri sonrasında liderliği Zilina devraldı. Sezonu Şampiyonlar Ligi 1.Eleme Turu ile 10 Temmuzda açan S.Bratislava şu ana kadar 16 resmi maça çıktı. Bu maçlarda 11 galibiyet 3 beraberlik ve 2 yenilgi aldı. 35 gol atarken kalesinde de 14 gol gördü. Sutjeska tarafından Şampiyonlar liginden elendikten sonra sırasıyla Feronikeli, Dundalk ve PAOK eşleşmelerini geçerek Avrupa Ligi grup aşamasına ulaşmayı başardı. Brastislava’nın son 5 resmi maçı;

Slovan Bratislava 2-0 Spartak Trnava ( Fortuna Liga)

Dunjaska Streda 5-2 Slovan Bratislava ( Fortuna Liga)

PAOK Saloniki 3-2 Slovan Bratislava ( Avrupa Ligi Elemeleri)

Slovan Bratislava 1-1 MSK Zilina ( Fortuna Liga)

Slovan Bratislava 1-0 PAOK Saloniki ( Avrupa Ligi Elemeleri)

 

Kaleciler: Dominik Greif – Michal Sulla – Matus Ruzinsky

Defans: Kenan Bajric – Vasil Bozhikov – Myenty Abena – Richard Guzmics – Vernon De Marco – Artem Sukhotsky – Samuel Kozlovsky – Mitch Apau – Jurij Medvedev – Martin Majling

Orta Saha: Joeri de Kamps – Marin Ljubicic – Nono – Erik Daniel – David Holman – İbrahim Rabiu – Denis Potoma – Moha – Dejan Drazic – Aleksandar Cavric – Adam Jackuliak

Forvetler: Andraz Sporar – Rafael Ratao – David Strelec – Georgios Tzovaras

 

Muhtemel Diziliş ve Detaylı Kadro Analizi

Sezon başında Şampiyonlar Liginden elenince Martin Sevela’nın yerine yardımcısı Jan Kozak geçici olarak geçti. Nitekim Jan Kozak ile devam etme kararı aldılar. Jan Kozak bu sezon tek bir maç (PAOK Deplasmanı) hariç takımını 4-2-3-1 formasyonu ile saha sürdü. Slovak temsilcisinde kalede Slovakya mili takımına da davet edilen Dominik Greif var. Greif çıktığı 16 maçta 14 gol yedi ve 8 maçta kalesini gole kapattı.

Sol bek ve sağ bek Jan Kozak’ın kadroda en çok rotasyona gittiği mevkilerden. Sol bekte Vernon ve Sukhotskiy, sağ bekte ise Medvedev ve Apau rotasyon halindeler. Sol bekte as oyuncu defansif özellikleri ile ön plana çıkan Vernon iken sağ bekte ise formayı alacak oyuncu Medvedev olacaktır. Medvedev Apau’ya göre daha dayanıklı bir oyuncu. Ayrıca Medvedev’in takımın en çok pres yapan oyuncusu olması onu ilk 11’in vazgeçilmez bir parçası yapıyor. Ancak bu iki bekte defansif açıdan yeterli düzeyde olsalar da işin ofans kısmında üretken sayılmazlar. Slovak temsilcisi eğer beklerinden skor katkısı bulursa bu ekstra bir durum olacaktır.

Stoperde ise net bir şekilde Kasımpaşa’dan tanıdığımız Bozhikov ve yeni transfer Abena tandemini göreceğiz. Bozhikov S.Bratislava’nın savunma lideri diyebiliriz. 1.85 m lik boyuna rağmen hava hakimiyeti gayet yerinde olan Bulgar stoperin sol ayaklı olması da takımına geriden oyun kurarken ekstra katkı sağlıyor. Orta sahayı kısa ve orta mesafeli paslarla aşamayınca adeta onun ayağından gelecek uzun toplara mahkum kalıyorlar diyebiliriz. Abena ise daha çok savunmanın fiziksel yüklerini çekiyor. Hamleli bir stoper olmasının yanında ayaklarına da yeterince hakim.

Defansın önünde genellikle Ljubicic ve De Kamps ikilisinden oluşan bir orta saha kurgusu görüyoruz. İki oyuncuda iki ayağını çok verimli kullanıyor. Bu özellikleri baskı altında iken pek fazla hata yapmamaları konusunda ön plana çıkıyor. Ljubicic daha tecrübeli olduğundan defans hattı ile hücum hattı arasındaki bağlantıyı sağlayan oyuncu. Bozhikov’dan çıkan toplar genellikle Ljubicic üzerinden hücum hattına taşınmaya çalışılıyor. De Kamps ise daha çok orta sahada fiziki mücadele ortaya koyan oyuncu. Topsuz alana yaptığı baskılarla çok fazla pas arası yapan oyuncu olan De Kamps bu sayede takımını kontra ataklarla pozisyona sokabiliyor.

Orta saha ikilisinin önünde on numara pozisyonunda Holman forma giyecektir. Oyun kuruculuk becerisi yüksek olan Macar oyuncu aynı zamanda takım savunmasında da katkı verebiliyor. Onu sahanın her yerinde görebilmemiz gayet muhtemel, çok çalışkan ve dayanıklı bir oyuncu. Hemen yanında sol tarafında ise Moha’yı göreceğiz. Moha takımın en heyecan verici oyuncusu diyebiliriz. Ayağına top yakışan bir oyuncu ve topla katetmeleri pozisyon üretme açısından kilit rolde. Yetenekli oyuncularda sık görünen problemlerden devamlılık Moha’da da mevcut. Bratislava diğer takımlara göre sezonu çok önce açtı ama sürekli bir rotasyon halinde oldukları için tam anlamıyla istikrarlı bir performans sergileyemiyorlar. Takım tamamında bu sıkıntı mevcut olsa da bundan en çok etkilenen şüphesiz Moha’dır. Onun performansı da takımının performansı açısından belirleyici olacaktır. Ters tarafta ise Erik Daniel forma giymesi en muhtemel isim. Sağ ayaklı bir sağ kanat oyuncusu olan Daniel çok soğukkanlı ve öngörüsü yüksek bir oyuncu. Kenar ortaları ile takımın hücum silahlarını oldukça iyi besliyor. Onun ayağından gelecek bir asist ile takımının öne geçmesi en muhtemel senaryolardan birisi.

En ilerde ise geçtiğimiz sezon tam 34 gol atıp 9 asist yapan Andraz Sporar forma giyecek. 25 yaşındaki santrfor artık tecrübeli bir golcü sayılır. Slovak takımının kendi ligindeki takımlarla arasında kendisi lehine güç farkı mevcut ancak Avrupa arenasında bu durum aleyhine dönüyor. Burada en kilit oyuncusu Sporar çünkü hem kapalı defanslara karşı doğru koşularla iş yapabilirken hem de kontra atak oyunlarında takımının en önemli silahı oluyor. Yani her oyun formunda takımına yardımcı olabilecek bir santrfor.

Taktik Analiz

Hücum

Bratislava takımı hücum organizasyonlarında eğer topa sahip olamazlarsa pas arası yaparak kontra atak üretmeye çalışıyor. Ancak topa sahip oldukları anda ise genellikle sol tarafı aktif bir şekilde kullanmaya çalışıyorlar. Sağ taraf genellikle seken toplarla set hücumuna katkı sağlıyor. Hücum yapısında öncelikle Ljubicic, Holman’ın yanına gelerek ön tarafı ikiliyor De Kamps ise biraz gerilerinde bekliyor. Ara ara De Kamps ile Ljubicic yer değiştirebiliyor. Bekler ise orta ikilinin boşalttığı orta sahayı doldurmaya çalışıyorlar. Tabi akan tarafın beki birkaç adım önde olarak set hücumunda takımında pas opsiyonu yaratıyor. Kenarlarda ise Moha ters ayakta olduğu için çizgiye basmadan içe dönük oynarken Daniel daha fazla çizgiye basarak oynuyor. Daniel fırsatını buldukça da ceza sahasına kat edip yakından tehlikeli ortalar deniyor. Set hücumuna oturmadan önce kısa ve orta boylu paslarla üçüncü bölgeye gelmeye çalışıyorlar ancak bunu başaramazlarsa Bozhikov ve Ljubicic uzun toplarla topu üçüncü bölgeye taşıyor ve atak şekillendirmeye çalışıyorlar.

 

 

Savunma 

Savunma organizasyonlarını olabildiğince organize yapmaya çalışıyorlar. Takım olarak topun arkasına geçip sadece tek bir oyuncuyu kontra atak için açık pozisyonda bekletiyorlar. Adam adama markajdan ziyade alan markajını benimsemiş bir yapıları var. Eğer rakip takım atağın yönünü çok hızlı değiştirmiyorsa çok zorlanmadan uyum sağlayabiliyorlar. Enine kaymalarda çok sıkıntılı diyemeyiz. Kontra ataklara başlangıçlarında çok fazla topa hamle yapmıyorlar genelde orta ve uzun mesafeli pasların hedeflerine ulaşmalarını engelleyip hızlı ataklarla pozisyon üretmeye çalışıyorlar.

 

Sonuç

Slovan Bratislava takımı oyununu kolay kabul ettirebilen bir takım değil kaldı ki bunu Beşiktaş’a karşı başarması da epey zor. Beşiktaş karşısında oyun kurulumunda zorlanacaklarını düşünüyorum. Genel olarak topun arkasına geçip Beşiktaş’ın oyun kurucularının pas yollarını kesmeye çalışacaklardır. Kaptıkları toplarla tehlikeli pozisyonlar bulabilirler. Beşiktaş gönüllü olarak topu rakibine vermezse rahatlıkla %65-70 aralığında topa sahip olur. Geriye dönüşlerde çok hızlı bir takım olmadıkları için Beşiktaş defansın kilidini açmakta zorlandığı zamanlarda topu verip önde basabilir. 3-4 kere tekrar edilirse Beşiktaş’a gol veya goller kazandıracak pozisyonları görebiliriz. Bratislava’nın bir diğer sıkıntısı da çok fazla rotasyon yapması. Günümüz futbolunda futbolcuların fizik güçleri belki de futbol tarihinin en yüksek noktasında olduğu için 3-4 günde bir maç yapmak daha ideal bir fikir oldu. Slovak takımı oyuncuları 3-4 günde bir maç yapabilecek fizik kalitesinde olmadığı için sürekli rotasyon yapmak zorunda kalıyorlar. Bu rotasyonda takım uyumuna olumsuz yönde etki ediyor. Beşiktaş’a karşı da gerek defansif açıdan gerekse ofansif açıdan bir çok hata görebiliriz