Doğum Tarihi: 09.08.1992 (24 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: NA Hussein Dey

Ülkesi: Cezayir

Değeri: 550.000 €

Sözleşme Sonu: –

 

Profil

Sofiane Bendebka, 1992 yılında Cezayir’in kuzeyinde, Akdeniz kıyısında yer alan Hussein Dey’e bağlı El Magharia’da dünyaya geldi. Futbol hayatına henüz 7 yaşında, doğduğu bölgenin yerel takımlarından biri olan Olympique El Magharia’da başladı. Burada geçirdiği kısa sürenin ardından CR Belouizdad altyapısına transfer olsa da, burada da uzun süre kalmadı. 2000 yılında NA Hussein Dey takımına transfer olurken muhtemelen kendisi de bu kadar uzun soluklu bir yola çıktığının farkında değildi. Alt yaş kategorilerinde başarıyla forma terleten Bendebka, 2011 yılında ilk kez A Takım forması giymeyi başardı. Performansı ile o dönemki teknik direktörü Said Hamouche’yi etkilemeyi başaran Bendebka, düzenli forma giymeye başladı ve 2012 yılının Nisan ayında da profesyonel kariyerindeki ilk golünü kaydetti. Bendebka’nın yükselen performansına karşın NA Hussein Dey farklı bir grafik çizdi ve aynı sezonun sonunda Cezayir 2. Ligi’ne düştü. Takip eden sezonda Bendebka henüz 20 yaşında takım kaptanlığına getirilirken, 2013-14 sezonunu 2. sırada tamamlayan NA Hussein Dey, Cezayir Profesyonel 1. Ligi’ne tekrar yükselmeyi başardı. NA Hussein Dey yükseldikten sonraki 2 sezonunda ligi sırasıyla 9. ve 11. sırada tamamlarken, 2016-17 sezonuna iyi bir başlangıç yaptı. Bendebka profesyonel futbola başladığı 2011 yılından bu yana NA Hussein Dey formasını 118 kez giyerken 8 gol atma başarısı gösterdi.

Farklı kategorilerde milli takım formasını defalarca terleten Bendebka, Cezayir A Milli Takım formasını ilk kez 2 Haziran 2016’da Afrika Uluslar Kupası Elemeleri’nde Seyşeller’i 2-0 yendikleri maçta giydi. Geçtiğimiz yaz düzenlenen Rio Olimpiyatları’nda da Cezayir Olimpik Milli Takımı formasını 3 kez terleten Bendebka, bu maçlarda 2 gol atarken 1 maça da kaptan olarak çıktı, fakat takımı 3 maçta topladığı 1 puanla turnuvaya erken veda etmek zorunda kaldı.

Defansif orta saha olarak görev yapsa da Bendebka’nın hücum yetisinin de gelişmiş olduğunu söylemek mümkün. NA Hussein Dey forması giyerken maçların büyük bölümünde 4-2-3-1 diziliminde defansif orta saha rolünde forma giydiğini ve dolayısıyla bu göreve yatkın olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Rio’da milli takımda savunmanın göbeğinde ve 2016-17 sezonunda da NA Hussein Dey forması giyerken birkaç kez sağ bek pozisyonunda değerlendirildiğini de görebiliyoruz. Tüm bu görevlerin altından başarıyla kalkan Bendebka, 4-4-2 ve 4-3-3 dizilimlerinde de yalnızca defansif değil, çift yönlü bir orta saha olarak da değerlendirilebilir.

Sofiane Bendebka’nın, yolu ülkemizden de geçen ve kısa bir süre Ankaragücü forması giyen, eski Cezayir Milli Takımı oyuncularından Ali Bendebka’nın yeğeni olduğunu da hatırlatalım.

 

Güçlü Yönleri : (Çok yönlülük, Top kapma, Topsuz oyun, Hava mücadelesi, Liderlik)

Çok yönlü bir oyuncu oluşu Sofiane Bendebka’yı özel kılıyor. Yalnızca orta sahada birden fazla görevi yerine getirebiliyor olmasıyla değil, farklı pozisyonlarda değerlendirilebiliyor olmasıyla da ön plana çıkıyor. Esas görevi defansif orta saha olan Bendebka, yine orta sahada ‘box-to-box’ ve ‘top kazanan’ orta saha olarak da görev yapabiliyor. Bunun yanı sıra, özellikle içinde bulunduğumuz 2016/17 sezonu itibariyle hocası Youcef Bouzidi tarafından sağ bek pozisyonunda da görevlendirildiğini ve bu yeni pozisyonda da oldukça başarıyla görev yaptığını görmekteyiz. Oyunu iki yönlü oynayabilmesi Bendebka’yı önemli bir seçenek haline getiriyor.

Bir diğer önemli özelliği top kapma olan Bendebka, gelişmiş sezgileri ve zamanlamasını harmanlayarak çoğu zaman faul yapmadan rakibinden topu kapmayı başarıyor. Rakip oyuncu topla buluşur buluşmaz ona yaklaşan Bendebka, uygun zamanda vücudunu topla rakibin arasına sokarak topa sahip oluyor veya topu oyun alanı dışına göndererek rakibinin topla etkili olmasını engelliyor. Bu özelliğiyle savunmadaki arkadaşlarını rahatlatırken, onlara pozisyonlarını almaları için de zaman kazandırıyor ve özellikle rakibin tehlikeli olabilecek hızlı ataklarını kesmede başarılı oluyor. 2015/16 sezonunda maç başına girdiği her 3 top kapma mücadelesinin 2’sinden galip çıktığını görmekteyiz.

Bendebka’nın bir diğer önemli özelliği ise topsuz oyundaki başarısı. Takım arkadaşları topa sahipken Bendebka durmak yerine iyi koşular yaparak onlara pas opsiyonları oluşturuyor. Özellikle top kanada açıldığında ceza sahasına hareketleniyor ve hücum oyuncularına odaklanan rakip savunmanın bıraktığı boş alanlarda çok önemli fırsatlar yakalıyor. Yine rakip yarı sahadaki duran toplarda da ceza sahasında çok iyi pozisyon alarak birçok pozisyonda etkili oluyor. Bu tarz pozisyonlarda hava toplarındaki üstünlüğü de devreye giriyor. 1.80 cm boyundaki Bendebka’nın 2015/16 sezonunda hava topu mücadelelerinde yakaladığı %61’lik başarının oldukça etkileyici olduğunu söylemek gerekir. Aynı sezonda Süper Lig’de forma giyen defansif orta saha oyuncularının yakaladığı ortalama %51’lik oranla kıyaslandığında Bendebka’nın hava toplarındaki üstünlüğü daha rahat görülüyor.

Son olarak da Bendebka’nın mental anlamda oldukça güçlü bir oyuncu olduğunu belirtmek gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi henüz 20 yaşında takım kaptanlığı görevini üstlenen Bendebka, bu görevi de oldukça başarıyla yerine getirmekte. Soğukkanlılığı, hakemle diyaloga girmeyi sevmeyişi, oyundan düşmeyişi ile takım arkadaşlarına örnek oluyor. Geçtiğimiz yaz yapılan Rio Olimpiyatlarında da Portekiz maçında milli takımın kaptanlık pazubandını takması da doğuştan gelen liderlik vasfına sahip olduğunu gösterdi.

 

Zayıf Yanları : (Pas, Oyun görüşü)

Sofiane Bendebka’nın çok ciddi bir eksiğinden bahsetmek haksızlık olacaktır. Yukarıda basettiğimiz gibi mental ve teknik özellikleri bakımından komple bir oyuncu olan Bendebka’nın eleştirebileceğimiz en önemli yönü göreceli olarak düşük kalan isabetli pas yüzdesi olabilir. 2015/16 sezonunda yakaladığı %82’lik isabetli pas yüzdesini daha yukarıya çekmesi üst düzey bir oyuncu olması açısından önemli. Yine burada aynı sezon dikkate alındığında Süper Lig’de pozisyonunda forma giyen oyuncularla aynı yüzdeyi yakaladığını hatırlatmakta fayda var. 24 yaşındaki Bendebka’nın hedef olarak daha yukarıyı zorlaması gerekli ve bu potansiyele sahip. Yine bir diğer eksiği oyun görüşü olarak karşımıza çıkmakta. Zaman zaman sürpriz golcü olarak öne çıkan Bendebka’nın, benzer etkinliğini oyunu yönlendirirken göremiyoruz. Rakip savunmayı bozacak, arkadaşlarına pozisyon hazırlayacak dikine pasları daha sık denemesi gerekiyor. Bu durumun yansımasını asist sayılarında görmek mümkün, geçtiğimiz sezonu asist yapmadan kapattığını hatırlatalım.

 

Benzediği Oyuncular: Ozan Tufan, Tolga Ciğerci, Ever Banega

Bendebka, esas olarak defansif orta saha rolünde görev yapsa da rahatlıkla ‘box-to-box’ orta saha olarak da değerlendirilebilir. Bu yönü ve gerektiğinde topla katetmesi, ceza sahasına sokulması ve sürpriz skor katkısı verebilmesi bakımından Ozan Tufan’a, enerjik yapısı ve disiplin anlayışıyla da Tolga Ciğerci’ye benzetmek mümkün. Öte yandan defansif özelliklerine rağmen teknik kapasitesi ve gelişmiş ilk temas özelliği ile de Arjantinli Ever Banega’yı andırıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Bursaspor, Konyaspor, Başakşehir, Gençlerbirliği

Son dönemde aralarında Vitoria Guimaraes’in de olduğu birçok Portekiz ekibinin ilgilendiği Sofiane Bendebka, kariyerinin en verimli ve olgun dönemine giriyor. Henüz 24 yaşında olması dolayısıyla, Avrupa kupalarına katılma mücadelesi veren kulüplerimizin yanında orta sahada istikrar arayan kulüplerimiz için de oldukça önemli bir seçenek olarak görünüyor. Transferinde tek pürüz 2000 yılından bu yana formasını giydiği ve son 4 sezondur da kaptanlığını yaptığı NA Hussein Dey’le olan güçlü bağları olabilir. Transfer etmek isteyen kulübe yaklaşık 600.000 € civarı bir bonservis maliyeti olabilir ki 24 yaşında milli takım tecrübesi de olan Bendebka tarzı bir oyuncu için kulüplerimize çok ciddi bir maliyet olmadığını söylemek gerekir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ