Doğum Tarihi: 06.01.1993 (24 yaşında)

Mevki: Sol Kanat,Ofansif Orta Saha

Takımı: Ingolstadt

Ülkesi  : Almanya

Değeri : 1,000,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2021

Boy : 1.79 m

 

http://www.dailymotion.com/video/x6axnkm

 

Profil 

Sonny Kittel, 6 Ocak 1993 yılında Almanya’da doğdu. Futbol hayatına Eintracht Frankfurt altyapısında başlayan Kittel, ilk maçlarına da Eintracht Frankfurt U 17 takımıyla çıktı. 2008-2009 sezonunda U17 GüneyBatı ligindeki ilk maçında 15 yaşında Karlsruher  takımına karşı  yaklaşık 15 dakika forma giydi. Bu ligde 21 maç oynarken, bu maçlarda 5 gol 1 asist yaptı. Ertesi sezon U19 takımıyla 4 maç oynayıp 2 gol atmasının yanında, U17 takımıyla çıktığı 24 maçta 18 gol atarak o sezon kazanılan şampiyonluğun en büyük mimarlarından biri oldu. Bu başarılı istatistiğinin karşılığını 2010-2011 sezonunda henüz 17 yaşında Eintracht Frankfurt’un Almanya Kupasındaki Wilhelmshaven maçında 84. Dakikada Köhler’in yerine oyuna girerek aldı. Bu onun profesyonel kadroyla çıktığı ilk maçtı. Basamakları hızla tırmanan Kittel, yine aynı sezon Bundesliga tecrübesi yaşama fırsatını elde etti. Bu maçlarda toplam 8 maçta çok kısa süreler alabildi, maçların çoğunu kulübeden takip etti. O yıl küme düşen Eintracht Frankfurt’un Bundesliga II’deki maçlarında neredeyse yarısında sakat olduğu için görev yapamadı. Sakatlığının geçmesiyle ligin ikinci yarısında toplam 11 maçta 504 dakika süre aldı.

Sonraki sezonlarda yeniden Bundesliga’da boy gösteren Frankfurt, ağır sakatlıklar sebebiyle Kittel’den istediği kadar yararlanamadı. Bu zaman zarfında 2013-2014 sezonunda UEFA Avrupa ligi maçında Apoel’e karşı 62. dakikada oyuna girdi. Böylelikle ilk Avrupa kupası deneyimini de 21 yaşına girmeden tatmış oldu.

Gerek yaşadığı sakatlıklardan gerekse Eintracht Frankfurt’un o yıllardaki kaliteli kadrosundan dolayı istediği şansları yakalayamayarak 2016-2017 sezonu başlangıcında bedelsiz olarak o dönem Bundesliga’da mücadele etmekte olan Ingolstadt’ın yolunu tuttu. O sezon görev aldığı 20 maçta 2 gol 1 asist yaptı.

2017-2018 sezonunun 15 haftasını geride bıraktığımız Bundesliga II’de sezona fırtına gibi giriş yapan Sonny Kittel’in sezon başından itibaren giymeye başladığı 10 sırt numarasının hakkını verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle istatistiksel anlamda profesyonel kariyerindeki en iyi dönemini yaşayan oyuncu, uzun yıllardır mücadele ettiği sakatlık sorunuyla da şu ana kadar karşılaşmamış durumda. Attığı 7 gol ve yaptığı 7 asist ile ligin skora doğrudan katkı yapan oyuncularının başında geliyor. Sezonun ilk 2 maçında son dilimde oyuna giren Kittel, bundan sonraki maçların tamamında ilk 11’de başladı. İlk 5 haftada sadece 3 puan toplayabilen Ingolstadt, Kittel önderliğinde 6. Haftadan itibaren sadece Bochum’a yenildi. Bu süreç boyunca sadece Bochum maçında 90 dakika sahada kalmayan Kittel, 8 maçta 5 gol 5 asist gibi sansasyonel bir istatistiğe imza attı. Asistlerinin çoğu duran toptan bile olsa, Bundesliga II’nin en dikkat çeken isimlerinden biri olarak gösteriliyor.

Almanya’nın U17 , U18 ve U20 takımlarında toplamda 19 maça çıkan Kittel, biri de ülkemizin U18 takımına olmak üzere 4 gol attı. Almanya’nın günümüzün en oturmuş kadrolarından birine sahip olması nedeniyle A milli takımda görev alması zor olsa da, bu form grafiğini artırarak devam ettirdiği takdirde, en azından kadro derinliği açısından şu anki teknik direktör Löw’ün dikkatini çekebilir.

Alt yaş gruplarından itibaren oynamaya başladığı Eintracht Frankfurt’ta çeşitli dizilişlerde sol kanat, sağ kanat, göbek orta saha ve ofansif orta saha gibi pek çok farklı mevkide görev aldı. Birden çok pozisyonda oynayabilmesi kendisi ve takımı adına büyük avantaj oluşturmakta. Frankfurt kariyerinde istediği süreleri alamayan Kittel, Ingolstadt’taki ilk senesinde de rotasyon oyuncusu olarak kullanıldı. O sezon görev aldığı 20 maçın büyük çoğunluğunda ofansif orta saha pozisyonunda oynadı ancak 2 gol 1 asistlik performansıyla pek de beklentileri karşılayamadı. 2017-2018 sezonunda lige 3-5-2 dizilişiyle başlayan Ingolstadt’ta ilk 2 maçın son diliminde ofansif orta saha olarak oyuna giren Kittel, halen devam ettirdiği formunu 4. Haftadaki Fürth maçı itibariyle 4-3-3 dizilişiyle yakaladı. Özellikle 6.hafta maçından itibaren ofansif orta saha yerine sol forvet olarak kullanılmaya başlanmasıyla inanılmaz bir ivme yakaladı. Hem istatistiksel hem de genel maç performansı anlamında en verimli dönemlerini 4-3-3 ün sol ön oyuncusu olarak kullanıldığında geçiren Kittel, başarılı performansını sürdürmekte.

 

 

Güçlü Yönleri ( Duran toplar, Uzaktan şut, Kilit paslar ) 

Takım duran top kazandığında takım arkadaşı Pledl ile birlikte topun başına geçen isim Sonny Kittel oluyor. Kittel’ın yaptığı 7 asistin yarısından fazlasının duran toptan olduğu düşünülürse nasıl bir duran top ustası olduğu anlaşılabilir. Sadece korner ve serbest vuruşlarda değil, mesafe uygun olduğunda doğrudan kaleyi düşünebildiğini 6. Haftadaki St. Pauli maçında gösterdi. Ona sahip olan takım duran top sıkıntısını çözecektir.

Henüz tam anlamıyla istatistiklere yansımasa da Kittel’ın kayda değer uzaktan şut yeteneği olduğunu söyleyebiliriz. Yeterli düzeyde top tekniği sayesinde plase vuruşlar yapabilmesinin yanında, ayak üstüyle de çok sert ve etkili şutlar çıkarabiliyor. İki ayağını da rahatlıkla kullanabilmesi onu bu alanda da savunulması güç bir isim yapıyor. Maç başına tutturduğu 2.4’lük şut ortalamasını artırdığında gol adedinde artış olacağı gözle görülebilir bir gerçek.

Maç başına yaptığı 3.2 lik kilit pas ortalamasıyla modern hücum oyuncu gereksinimini bu alanda fazlasıyla karşılıyor. Maçlarda yanında oynayan arkadaşları ona biraz daha ayak uydurabilseler bu pasların çoğunun gol ile sonuçlanması çok olası bir sonuç olacaktır.

 

 

Zayıf Yanları ( Ortalar, sakatlık sorunu, oyun içi devamlılık, defansif katkı, hava topları ) 

Sonny Kittel bir kanat oyuncusu olmasına rağmen maç başına oldukça düşük sayıda orta yapıyor. Bu istatistik sağ ayaklı bir oyuncu olup sol kanatta oynamasına ve bunun da etkisiyle genellikle içe kat etmeyi tercih etmesine bağlanabilir ancak bu ortalarda maç başına 1.6’lık deneme yapması da göz önüne alındığında genel anlamda bir orta sorunundan bahsedilebilir. Buna rağmen, hava toplarına daha hakim pivot özellikli bir forvetle oynaması ve uygun bir oyun sisteminde kullanıldığı takdirde, hem orta sayısında hem de isabet yüzdesinde artış olması beklenebilir.

Sonny Kittel 24 yaşında olmasına rağmen bu kadar fazla sakatlık geçirmiş ender futbolculardan biri. Sakatlıklardan tam tamına 124 maç kaçırmış bir isim. Sakatlık sonrası yaşanılan kaygı, tedirginlikler ve kondisyon eksikliği göz önüne alınırsa bu sayıdan çok daha fazlası Kittel’in futbol oynamasına engel olmuş durumda. Bu sezon boyunca henüz sakatlık yaşamayan Kittel’in bunu devam ettirip ettiremeyeceği kariyeri açısından en büyük soru işareti.

Kittel, belki tecrübe eksikliğinden belki kondisyon sorunundan oyun içinde sıkça kaybolabiliyor. Bu kendisi için olumsuz bir nokta olmakla birlikte takım arkadaşlarını da zaman zaman sıkıntıya düşürebiliyor. Bu denli teknik bir ismin sorumluluk almaktan kaçınması onu büyük oyuncu olma yolundan alıkoyabilir.

Kittel’ın sol forvet olarak sahaya çıktığı maçlarda sol bekin zaman zaman yalnız kaldığı ve bu boşluğun rakip için gol pozisyonuna dönüştüğünü görebiliyoruz. Kittel’ın 4-3-3 dizilişinde değil de örneğin 4-4-2 şeklinde sahaya çıkmış takımın sol kanat oyunsusu olduğu düşünülürse bu tablo daha da kötü sonuçlar doğurabilir.

Zaman zaman hücum varyasyonlarında uzun topu ve nadir de olsa doldur boşalt oyun stilini kullanan Ingolstadt’ta bu düzene uymayan oyuncular listesinin başlarında Kittel geliyor. Maç başına sadece 0.8 hava topu kazanabilen oyuncunun bu özelliğini geliştirmesi gerekiyor. 1.79 m gibi çok da kısa olmayan bir boya sahip olduğu için pozisyon bilgisini geliştirdiği takdirde bunu aşacaktır.

 

Benzediği Oyuncular ; Emil Forsberg, Yevhen Konoplyanka, Mathieu Valbuena

Kittel ve Forsberg fiziki yapıları itibariyle benzerlik taşımalarının yanında, belki de forma numaralarından olacak ki saha içinde çoğunlukla topu ayağına isteyen bir kanat oyun kurucu şeklinde gözükmekteler. Genellikle 4-4-2 oynayan Leipzig ile 4-3-3 dizilişinde sahaya çıkan Ingolstadt farklı dizilişlere sahip olsalar bile, bu iki oyuncunun takımlarında bir sol ön oyuncusu olarak görevleri ve oyun stilleri benzerlik gösteriyor.

Kittel de, 3-4-3 oynayan Schalke’nin sol forvet oyuncusu Konoplyanka gibi topla rakibinin üzerine gidip içe kat etmeyi tercih ediyor. Bu iki aynı bölge oyuncusunun bir diğer ortak özelliği de teknik ve çabuklukları sayesinde sıkça faul alabilmeleri.

Kittel’ı ligimizdeki bir oyuncuya benzetecek olursak buna en yakın isim Valbuena olur. Diğer iki oyuncuda belirtildiği gibi sıkça topu ayağına istemesi, genellikle içe kat etmesi ve kolay faul alabilmesi gibi özellikleriyle Valbuena’ya benzetilebilir.

 

Gelebileceği Takımlar; Göztepe, Sivasspor

Tamer Tuna ile çok iyi bir ritim yakalayan Göztepe ligin en fazla gol atan takımlarından biri. Büyük umutlarla transfer edilen Gouffran’ın beklenen katkıyı verememesi ve çoğunlukla sol önde kullanılan Tayfur’un da fena olmayan formuna rağmen genel kalite anlamında istenilen seviyede olmaması bu bölgelere daha doğru transferlerin gerçekleşmesi durumunda gelebilecek katkıyı gösteriyor. Şu dönemlerde ligimize damga vuran ve güncel olarak gol krallığında lider Adis Jahovic ile de iyi ikili olabileceği düşünüldüğünde Sonny Kittel Göztepe taraftarının sevgilisi olabilir.

Genellikle 4-2-3-1 dizilişiyle sahaya çıkan Sivasspor’da sol açık pozisyonunda Emre Kılınç oynuyor. Kariyerinde Sivasspor dışında sadece altyapısında yetiştiği Boluspor forması giyen oyuncu, bu sezon süre aldığı 13 lig maçında 1 gol, 3 asist yaparken oyun içinde beklentileri fazla karşılayamadı. Maç başına 3.2’lik kilit pas oranıyla oynayan Kittel, hem kariyerli golcü Arouna Kone’yi hem de Thievy’yi pas ve ortalarıyla besleyip, ligde 19 gole sahip Sivasspor hücumlarına yüksek verim sağlar. Ayrıca, birçok pozisyonda görev aldığı düşünüldüğünde özellikleri ofansif orta saha için yeterli olmayan ancak o bölgede kullanılmaya devam edilen Hakan Arslan’ın yerine düşünülebilir, bu anlamda bir çeşitlilik oluşturabilir.

 

Transfermarkt Profili