Portekiz Liga Nos’un 5. haftasında son şampiyon Sporting Lizbon evinde Porto’yu ağırladı. Şampiyonlar Ligi gruplarında temsilcimiz Beşiktaş ile aynı grupta olan Lizbon ekibi Nuno Santos’un ayağından bulduğu gol ile ilk yarıyı önde tamamladı. İkinci yarıda maça denge getirmeye çalışan Porto ise L. Diaz ile beraberlik golünü kaydetti. Maçın 87. Dakikasında kırmızı kart gören T. Martinez takımı Porto’yu eksik bırakırken kalan dakikalarda başka gol olmayınca iki ekipte sahadan 1 puanla ayrıldı.

Ligde çıktıkları dört maçta iki ekipte 3 galibiyet 1 beraberlik elde edip 8 gol atarak kalesinde 2 gol görmüştü.

Saha içini detaylandırmaya başlamadan önce iki ekibin kadrolarına ve saha dizilimlerine göz atalım;

Takımlar beklenen kadrolar ve dizilişler ile sahadaydı. Geçen sezon Sporting’i 20 yıl aradan şampiyon yapan Ruben Amorim 3’lü bir savunma yapısı ile efektif bir futbol ortaya koymuştu. Bu maç için de takımını çokça tercih ettiği 3 4 3 şeklinde sahaya çıkardı. 4 2 3 1, 4 3 3 ve 4 4 2 ile 4’lü savunmalardan vazgeçmeyen Sergio Conceiçao ise Porto’yu genellikle 4 4 2 olarak oynatıyor.

Maç Analizi

Maç iki takım için de oldukça sert başladı. Karşılıklı top kayıplarının sıkça yaşandığı ilk 15 dakikada 4 sarı kart çıktı.

Geçen sezonlardan aşina olduğumuz üzere Porto için ön alan baskısı Conceiçao’nun oyununun temel noktası. İleri uçta 2 forvet oyuncusu ile stoperlere ve kalecilere kadar yapılan bu agresif pres Sporting Lizbon maçı özelinde sahaya tam olarak yansıtılmadı. Ruben Amorim’in öğrencileri geriden oyun kurarken 3’lü savunmanın verdiği nicel üstünlüğün dışında kaleciyi de oyuna dahil ederek herhangi bir ön alan baskısını rahatça kırabiliyor. Porto’nun en zayıf noktası ise yaptığı bu baskılardan sonuç alamadığı zaman orta sahada verdiği büyük boşluklar. S. Conceiçao’da bunu hesap etmiş olacak ki takımını S. Lizbon karşısında kaleden daha geride, 2. bölgeye daha yakın olarak kompakt bir şekilde konumlandırdı.

Sporting Lizbon ise top rakipteyken ileri 3’lüsü ile presi kaleye kadar sürdürdü. Uzun oynamayı tercih etmeyen ve kısa paslar ile oynamak konusunda ısrarcı olan S. Conceiçao’nun ekibini uzun toplara mecbur kılmak isteyen Ruben Amorim’in bunda başarılı olduğu söylenebilir.

Porto’nun dinamik baskılı oyununu tam olarak sahaya yansıtamaması ve baskı neticesinde kazanılamayan toplar sahada iyi bir görüntü çizmedi. Maç boyunca Porto sadece 7 defa top kazanırken Lizbon ekibinde bu sayı 16 oldu. Buna paralel olarak ön alanda kapılan toplar ve hızlı hücumlarla rakip kalede tehlike yaratmak isteyen Porto’da savunma zafiyetleri yaşandı. Defans çizgisini çok önde kurgulamak ve takım boyunu buna göre ayarlamak Porto’nun oynamak istediği oyunun önemli noktaları. Fakat S. Lizbon gibi geçiş oyunlarını çok iyi kurgulayan bir takıma karşı savunmanın bu kadar önde kurulması büyük bir risk barındırıyor.

Sporting Lizbon oyunu kurarken genellikle sağ tarafı kullandı.  Takımın en çok top kapan oyuncusu sağ iç J. Palhinha, en çok orta açan oyuncusu sağ kanat beki Pedro Porro ve en çok isabetli pas yapan oyuncusunun sağ stoper Neto olması bunu kanıtlar nitelikte. Amorim’in öğrencilerinin sağ kanadı bu denli efektif kullanması Conceiçao’yu tedirgin etmiş olacak ki ilk yarının bitmesini beklemeden hem sol beki hem de sol iç orta saha oyuncusunu oyundan aldı. İlk yarıda bu kanattan kurgulanan pozisyonlar sonuçlandırılsa bambaşka bir senaryo konuşuyor olabilirdik ama Nuno Santos bu fırsatları cömertçe harcadı.

Müthiş bir maç çıkaran sağ kanat beki Pedro Porro ile oyuna genişlik veren Amorim’in öğrencileri bu kanattan golü de buldu. Yukarıda bahsettiğimize paralel olarak önde kurulan savunma çizgisinin neden bu kadar riskli olduğunu gol ile daha net anlatabiliriz. Savunma 4’lüsünün birbirine daha yakın ve kompakt halde kalarak hem ofsayta hem rakibe odaklanması ve arkalarında bıraktıkları büyük boşluğu savunmaları büyük bir çaba gerektiriyor. Atılan bir ters top ya da savunma oyuncularının bir anlık konsantrasyon kaybı kalenizde golü görmenize sebep olabiliyor.

Top rakipteyken ceza sahasına kadar giderek baskıyı sürdüren Lizbon ekibi golden sonra daha derine çekilerek 5 2 3 şeklinde rakibi karşıladı.

Neredeyse ortadan hücum etmeyi denemeyen iki ekipte oyunu kanatlardan kurgulamayı tercih etti. Lizbon’un Porto savunmasının arkasına gönderdiği toplar etkili olsa da Porto’nun bu denemeleri Lizbon’un nicelik olarak fazla olan savunmasına takılarak başarısız oldu. Özellikle golden sonra neredeyse dağılan Porto savunması yukarıda bahsettiğimiz savunma zafiyetlerini birçok kez yaşadı.

İkinci yarı özellikle 60. dakikadan Porto’nun eşitliği sağladığı 71. dakikaya kadar tempo oldukça düşüktü. Geçen hafta oynanan Famalicao maçında yine aynı dakikalarda oyundan düşerek gol yiyen Lizbon ekibi bu maçta da aynı aralıkta kalesinde golü gördü. L. Diaz sağdan atılan ters bir topta köşeye güzel bırakarak maçında sonucunu tayin eden golü attı.

Sonuç

Lige fırtına gibi girerek beşte beş yapan Benfica’nın ardından şampiyonluk mücadelesi veren iki ekibin karşılaşmasında iyi olan taraf son şampiyon Sporting Lizbon’du. Sahaya oyun olarak bir şeyler koyamayan Porto’da S. Conceiçao dersine tam olarak çalışmamış gibi.

Şampiyonlar Ligi haftasında Sporting Lizbon evinde Ajax’ı ağırlarken, Porto A. Madrid deplasmanına çıkacak.