Doğum Tarihi: 25.07.1990 (25 yaşında)

Mevkii: Stoper

Takımı: FK Krasnodar

Ülkesi: Norveç

Değeri: 1,200,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

  

Profil

Norveç’in Lyngdal kentinin futbol takımı Lyngdal IL’de futbola amatör olarak başlayan Stefan Strandberg, FK Mandalskameratene takımında profesyonelliğe adım atmıştır. Strandberg 16 Temmuz 2015 tarihinden beri Rus ekiplerinden FK Krasnodar takımının futbolcusudur.

15 yaşına kadar Lyngdal takımının alt yapısında oynayan Strandberg, 2006 yılında FK Mandalskameratene takımına geçmiş ve ilk maçına 16 yaşında Molde FK karşısında çıkmıştır. 2009 yılında Tippeligaen takımlarından Valerenga Oslo ile 4 yıllık sözleşme imzalayarak bu takımda toplamda 63 resmi maç oynayarak 2 gol atıp 3 asist yapmış ve 9 sarı kart görmüştür. 2012 yılının yaz transfer döneminde Derby, Portsmouth, Stuttgart takımları oyuncu ile ilgilenmiş ancak o seçimini bir başka Norveç takımını olan Rosenborg’dan yana kullanmıştır. Rosenborg, Strandberg için bir yükselme dönemi olarak görülebilir ve bu takımda toplamda 110 resmi maça çıkarak bu maçlarda 5 gol atıp 5 asist yapmış 12 sarı kart görmüştür. 2014 sezonu transfer döneminde adı Eskişehirspor ile anılmış hatta anlaşma yapıldığı haber konusu olmuştur ancak Strandberg bir yıl daha Rosenborg takımında kalarak sözleşmesini burada tamamlamış ve serbest kalarak bedelsiz olarak Rus ekiplerinden FK Krasnodar’a transfer olmuştur. FK Krasnodar takımında ilk maçına Spartak Moskova karşısında çıkmıştır. FK Krasnodar’ın yetenekli ve değerli isimlerinden olan Strandberg, takımıyla birlikte Temmuz ayından bu yana 21 resmi maça çıkmış ve oynadığı bu maçlarda skora katkı yapamayıp toplamda 3 sarı kart görmüştür.

Norveç Milli takımının da bir parçası olan Strandberg 19 Kasım 2013 yılında İskoçya’ya karşı ilk kez milli formayı giymiş ve Norveç A Milli takımı için toplamda 4 maça çıkmıştır. Norveç Milli takımının her yaş kategorilerinde oyanmış ve kaptanlığını yapmıştır. Alt yaş milli takımlar kategorilerinde toplamda 43 maça çıkıp 4 gol atmıştır. 2013 UEFA Avrupa 21 Yaş Altı Futbol Şampiyonasında Norveç U21 takımının kaptanlığını yapmış ve UEFA Teknik Ekibi tarafından turnuvanın en iyi 23 oyuncusunun(Turnuva Takımı) yer aldığı kadroya seçilmiştir.

Stoper mevkiinde forma giyen Strandberg’in FK Krasnodar takımıyla 2019 yılı Haziran ayının sonuna kadar sözleşmesi bulunmaktadır, oyuncunun olası bir takımından ayrılma kararında veya olabilecek bir transfer çalışmasında Türk takımlarından birinin devreye girerek anlaşması çok olumlu olacaktır.

 

Güçlü Yönleri

Genç sayılabilecek yaşı ve kazandığı maç tecrübeleri ortaya konduğunda azımsanmayacak bir lig ve Avrupa tecrübesi mevcut. Oynadığı  maçlarda hırsı ve saha içindeki disiplini ile bir Kuzeyli, bir Viking olduğunu ilk bakışta bize hissettiriyor. Sürekli saha kontrolünü ve güvenliği düşünen bir yapısı bulunan Strandberg’in ceza sahası içinde rakiplerine karşı onu avantajlı kılan diğer özelliklerden bir tanesi ise uzun boyu ve güçlü fiziki yapısıdır. Ceza alanı içinde tehlikeli topları ayağında bekletmemesi ve direkt müdahale yapması diğer bir artı yeteneği. Saha içinde oldukça soğukkanlı oynayan Strandberg ceza alanı çevresinde rakip oyuncuların pozisyonunu ve topu takip eden, onların hareketlerine göre müdahalede bulunan bir oyuncu. Avrupa kupalarında ve üst düzey maçlarda ilk 11 oynayabilecek bir takıma gitmesi durumunda oyuncu, ilerleyen yıllarda becerilerini daha da sivriltip hakkettiği yerlere gelecektir.

 

Zayıf Yanları

Strandberg’in göze çarpan en belirgin eksiği rakipleri ile gereksiz yere fiziki mücadelelere girişidir. Bu özellik ilk bakışta bir güçlü yön gibi gözükse de hakem algılaması dikkate alındığında bazı zamanlarda kart olarak oyuncuya geri dönebilir. Ayrıca, oyunu ve oyuncuyu takip etme konusunda yetenekli olsa da bazı agresif müdahaleleri kendisini ve takımını zor duruma düşürebiliyor. Hız olarak ortalama bir stoper hızına sahip ancak oyuncu rakibi geride karşılayarak bu zayıf yönünü kapatmayı iyi biliyor. 

 

Benzediği Oyuncular: Ömer Toprak, Ersan Gülüm, Serdar Aziz

Strandberg’in oyunu, pozisyonu, rakibi takip etme yeteneği Ömer Toprak’ın oyun yapısını andırıyor. Oyunda hızlı ve gereksiz fiziki müdahaleleri ise Ersan Gülüm ile paralel. Hırsı, mücadelesi, oyunda kalma isteği ise Serdar Aziz tarzında bir oyun yapısını andırıyor. Fiziki durum olarak da birbirine yakın olan bu oyuncuların oyun stilleri de benzerlik gösteriyor. Şuan için bu oyuncular kalibresinde olan Strandberg becerilerini, oyun tekniğini geliştirerek seviyesini daha da ileriye taşıyacak ve arttıracaktır.

 

Gelebileceği Takımlar: Fenerbahçe, Beşiktaş

Futbol hayatına başladığından itibaren neredeyse her sezon Avrupa kupalarında oynayan bir futbolcuyu belirli hedefler göstererek takımlarımıza katabiliriz. Fenerbahçe ve Beşiktaş gerek her sezon Avrupa kupalarına katılma gerekse şuan için bir stoper eksiği çekmelerinden dolayı bu konuda öne çıkan en iyi takım durumundalar. Strandberg iyi bir stoper ve stoper alternatifi olabilir. Fenerbahçe ve Beşiktaş haricinde Avrupa kupalarına katıldıkları taktirde Başakşehir, Kasımpaşa, Trabzonspor, Antalyaspor gibi bütçeleri oturmuş takımlarda da rahatlıkla oynayabilir.

 

 Transfermarkt Profili