Doğum Tarihi: 12.12.1996 (19 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Slavia Sofya

Ülkesi: Bulgaristan

Değeri: 300,000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2019

 

Profil

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da dünyaya gelen ve futbola da şehrin siyah-beyazlı takımı Slavia Sofya’da başlayan Stefan Velkov, alt yaş gruplarında formasını giydiği takımında ilk profesyonel maçına 27 Temmuz 2013 tarihinde henüz 16 yaşındayken çıktı. Oldukça genç yaşına rağmen devam eden bu sezonda Slavia’nın ligde oynadığı 40 maçın 27’sinde forma giydi, hatta bu sezonda Arsenal, Juventus, Inter ve Basel gibi büyük kulüpler tarafından takip edildi ve Manchester United ile deneme antrenmanlarına çıktı. Slavia’nın transferine sezon bitiminde izin vereceğini bildirmesinin ardından iki kulübün anlaşamaması sonucu İngiltere’ye transferi gerçekleşmeyen oyuncu, devam eden sezonun bitimine kadar takımında forma giydi. Sezon bitiminde ise Fulham’a transfer olduğu söylentileri çıksa da sezona Bulgaristan’da devam etti. Ancak Ağustos 2014’te çok ciddi bir sakatlık geçirdi ve 6 aya yakın bir süre sahalardan uzak kaldı. Sakatlıktan dönüşte tekrar forma girmekte zorlanan Velkov, kalan maçlarda forma şansı bulamayarak 2014/15 sezonunu çok şanssız bir şekilde hiç resmi maç oynayamadan tamamladı. Geride bıraktığımız 2015/16 sezonunun başlarında ise yine kadroya girmekte zorlansa da ligin 12.haftasında formayı devraldı ve geride kalan 25 maçın 24’ünde ilk 11’de sahada çıkarak tamamında 90 dakika sahada kalmayı başardı ve genç oyunculardan kurulu Slavia Sofya’nın ligi 4.bitirerek 20 yıl sonra Avrupa sahnesine tekrar çıkmasında önemli pay sahiplerinden oldu.

Tüm alt yaş gruplarında ülkesinin milli formasını giymesinin yanı sıra geçirdiği ciddi sakatlık öncesi 16 yaşında olmasına rağmen Bulgaristan’ın U21 takımında düzenli oynayarak önemli bir oyuncu olduğunu kanıtlayan Velkov, bu süreçte 2014 yazında düzenlenen U19 Avrupa Şampiyonası’nda da ülkesini temsil etti. Sakatlığı sonrası U21 takımına girmekte zorlanan oyuncu, geçtiğimiz sezonun ilk yarısı davet almaya, ikinci yarısı ise yeniden ilk 11’de sahaya çıkmaya başladı. Bulgaristan U21 takımının toplamda 8 kez formasını terleten Velkov’un A milli tecrübesi ise şimdilik bulunmuyor.

2 sezonunda ciddi süre aldığı 3 yıllık profesyonel kariyerinde stoperden başka mevkide forma giymeyen Velkov, bu maçlarda özellikle profesyonel kariyerinin ilk yılında 4-2-3-1 dizilişiyle sahaya çıkan takımının sol stoperinde görev yapsa da genellikle sağ stoperde değerlendirildi. Geçtiğimiz yıl ise 4-1-4-1 ve 4-2-3-1 dizilişlerini tercih eden Slavia’daki tüm maçlarında yine dörtlü stoperin sağ stoperinde görev yaptı.

 

Güçlü Yönleri

Stefan Velkov’un henüz 16 yaşında U21 milli takımında forma giyebilmesini sağlayan ve onu önemli bir potansiyel haline getiren özelliği olgunluğu. Defansif farkındalığı oldukça yüksek bir oyuncu. Her an çevresini kontrol etmesinin ve ofsayt taktiğini başarıyla uygulamasının yanında tehlikeleri sezmede ve pozisyon almada başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle rakip ortalarında çoktan pozisyonunu almış olduğu ve topları karşılamaya hazır olduğu görülüyor. Her topa hamle yapan agresif bir stoper değil ancak hem sezgilerinin iyi olması hem de uzun bacakları onu rakip ortaların haricinde yerden toplarda da pas arası yapmaya müsait hale getiriyor. Markajındaki oyuncuya daima yakın oynayan, ona atılan topları ilk anda kazanmaya çalışan ve bunu yüksek konsantrasyonla maç boyunca sürdüren, mücadele gücü yüksek bir oyuncu. Maç başına girdiği 13.7 ikili mücadeleden, güçlü sayabileceğimiz üst vücudunun da katkısıyla, %65’lik oranla galip ayrılıyor. Rakibi karşısına aldığında ise hamle yapmaktan çekinse de müdahalelerindeki zamanlamasında başarılı bir oyuncu. Defans arkasına atılan toplara kayarak müdahale zamanlamasını da iyi ayarlıyor ve bu sayede genellikle boşa kaydığı görülmüyor. Yine bu alanda da uzun bacaklarının avantajını kullandığını söyleyebiliriz.

Bunun yanında Velkov, 1.90 m’lik boyunun verdiği avantaj ve sıçrama kabiliyeti ile hava toplarında da oldukça etkili bir oyuncu. Maç başına çıktığı 8 kafa topunda yakaladığı %67’lik oran onu geçtiğimiz sezon A Grupa’da 2 bin dakikadan fazla süre almış stoperler arasında altıncı yapıyor. Uzun boyu sayesinde rakip kornerlerinde adam markajıyla değil kale sahası civarında adeta seyyar bir kule sıfatıyla görevlendiriliyor ve bu bölgeye atılan topları arkaya sarkmadan karşılaması bekleniyor.

Her ne kadar topla beraber ileriye çıkacak kadar olmasa da kendi fiziğindeki bir oyuncuya göre top hakimiyeti yüksek ve topla rahat olduğu gözlenen Velkov’un, topu ayağına aldığında hemen garanti paslarla bekine veya stoperdeki partnerine oynamak yerine kafasını kaldırıp daha iyi pas tercihlerini arayan bir yapısı var. Sol kanada diyagonal veya ortadan ileriye uzun top atarak atak başlatma kabiliyeti de bu pas tercihi arayan yapısından kaynaklanıyor. Ayrıca sırtı dönük santrforu topla buluşturan yerden, dikine pasları da sıkça tercih ediyor. Riskli sayılabilecek bu tercihlerinin bir sonucu olarak da maç başına 44 pas atıp bunlarda -nispeten düşük sayılabilecek- %79’luk bir isabet oranı tutturduğu göze çarpıyor.

 

Zayıf Yanları

1.90 m’lik boyundan bekleneceği üzere çok çevik bir oyuncu olduğu söylenemez. Özellikle verkaça giren veya sahte koşular yapan rakip oyuncuları takip etmekte zorlanıyor. İlk adımı oldukça ağır olan Velkov’un bu sebeple markajı altındaki oyuncuyu takip edip orta saha çizgisine yakın konumlandığı zaman arkaya atılan toplarda sıkıntı çektiğini de söyleyebiliriz. Keza Velkov da bu handikapının farkında ve böyle durumlarda adamını kaçırmaktansa faul yapmaktan çekinmiyor. Ancak yine de yeni başlayan 2016/17 sezonunda çeviklik konusunda kendini geliştirmiş olduğunu ve daha iyi gözüktüğünü söyleyebiliriz.

Tehlikeleri sezmede iyi olduğunu belirttiğimiz oyuncu buna rağmen topu tehlike bölgesinin dışına göndermekte aksayabiliyor. Özellikle ceza sahası içinde asla yapılmaması gereken hatalar yapabiliyor. Bu eksikliğinin sebebi olarak görülebilecek tecrübesizliğini yaşı ilerledikçe ve maç oynadıkça gidermesi yüksek ihtimal olan oyuncunun, üç yıllık profesyonel kariyerinde biri çok ciddi olmak üzere iki sakatlık geçirmiş olması da hakkında soru işaretleri doğuruyor.

 

Benzediği Oyuncular: Gerard Pique, John Stones, Alexander Milosevic

Velkov her ne kadar ortadan topla beraber kat ederek oyun başlatamasa ve onun kadar tabelaya etki edemese de iki oyuncunun hava toplarındaki hakimiyetleri ve buna karşılık çeviklik konusundaki eksiklikleriyle beraber vücut yapılarının benzerliği göz önünde bulundurulduğunda o seviyede olmasa da Gerard Pique’yi, top tekniği ve çevikliği birkaç seviye altında olmasına rağmen geriden attığı, oyunun yönünü değiştiren uzun paslarıyla John Stones’u ve ligimizden örnek vermek gerekirse uzun top tercihleri ve benzeşen fizik yapısıyla Alexander Milosevic’i andırdığını söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Medipol Başakşehir, Osmanlıspor, Gençlerbirliği, Akhisar Belediyespor, Karabükspor, Çaykur Rizespor, Gaziantepspor.

Hücum ederken beklerini, savunma yaparken ise savunma çizgisini ileri çıkaran ve geride boşluklar bırakan takımlarda yukarıda belirttiğimiz açık alandaki zaafları ortaya çıkacaktır. Buna karşılık oyunu daha geride kabul edip topu rakibe bırakan takımlarda daha başarılı olacak ve ligimizde sıkça tercih edilen uzun topa dayalı sistemlere hem ofansif hem de defansif anlamda uyum sağlayacaktır. 16 yaşında Manchester United ile deneme antrenmanlarına çıkmış ve birçok Avrupa devi tarafından takip edilmiş bir oyuncu olarak önemli bir potansiyele sahip olduğu aşikar. Ancak yaşadığı ciddi sakatlık onu bir süreliğine göz önünden almış durumda. Bu sebeple her ne kadar mevcut kulübü de onun potansiyelinin farkında olsa da Spor Toto Süper Lig’de oyuncunun transferine kaynak bulamayacak herhangi bir takım yoktur. Bütün bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda Avrupa macerası nedeniyle stoper mevkisinde derinliğe ihtiyaç duyabilecek Medipol Başakşehir ve Osmanlıspor; aynı şekilde oyuncunun çalışkan karakteri düşünüldüğünde stoper rotasyonunda ciddi forma rekabeti oluşturabileceği Karabükspor, Gençlerbirliği ve Akhisar Belediyespor; mevcut kadroları düşünüldüğünde direk 11 başlayabileceği Çaykur Rizespor ve Gaziantepspor,  geçirdiği çok ciddi sakatlığının etkilerinden kurtulduğunu geçtiğimiz sezon göstermeye başlayan ve zayıf yanlarını tecrübelendikçe giderecek olan oyuncuyu takıma sağlayacağı katkının yanında ciddi bir yatırım aracı olarak da düşünebilir.

 

TransferMarkt Profili