Doğum Tarihi: 24.05.2001 (18 yaşında)

Mevkî: Stoper

Takım: Monaco ( Partizan’da kiralık)

Ülkesi: Sırbistan

Değeri: 7.200.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2024

Boy: 1.94 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

Sırbistan’ın “Yeni Vidic” olarak gördüğü Strahinja Pavlovic, Sırbistan’ın Sabac şehrinde dünyaya geldi. Futbola küçük yaşta, doğduğu şehrin takımlarından Savacium Sabac’ta, 2009 yılında başladı.  2015 yılında, 14 yaşındayken Sırbistan’ın en büyük iki takımından biri olan Partizan’ın yolunu tuttu. Bir sene sonra, Partizan’ın altyapı takımı olan ve Sırbistan İkinci Ligi’nde mücadele eden Teleoptik’e kiralandı. 15 yaşında olduğu için Teleoptik’te resmi bir maça çıkmadı fakat takımla antremanlara katılarak kendinden 4-5 yaş büyük futbolcular karşısında kendini geliştirdi.

13 Eylül 2018’de Pavlovic, Partizan ile 3 yıllık profesyonel sözleşmeye imza attı. 2018/2019 sezonunun ilk yarısında forma şansı bulamazken sezonun ikinci yarısında Fenerbahçe’den hatırladığımız Teknik Direktor Zoran Mirkovic, ona 11’i ligde, 4’ü kupada olmak üzere 15 maçta şans verdi. İlk maçına 23 Şubat 2019’da, Proleter’e karşı ilk 11’de çıktı. Pavlovic’in ikinci maçı, dünyanın en gerilimli derbilerinden biri olan Partizan-Kızılyıldız derbisiydi. Kızılyıldız deplasmanına çıktığında Pavlovic henüz 17 yaşındaydı. Pavlovic bu maçta Mirkovic’in güvenini boşa çıkarmadı. Çok iyi bir oyun sergiledi ve Kızılyıldız’ın forveti Boakye’ye adım attırmadı. Maç 1-1 sona erdi. Bu maç, Pavlovic’in henüz ikinci profesyonel maçı olmasına rağmen kendini kanıtladığı maç oldu.

02.09.2019’da Pavlovic beklentinin çok üstündeki performansının ödülünü aldı ve kulübüyle beş yıllık bir sözleşme imzaladı. Yeni sezona performansını daha da arttırarak başladı.  Bunda stoperdeki yeni partnerinin de payı vardı. Milos Ostojic tecrübesiyle Pavlovic’in oyununa bir hayli katkıda bulundu ve Pavlovic’in daha da parlamasını sağladı. Salgın nedeniyle 26 maçın oynanabildiği Sırbistan Ligi’nde Ostojic-Pavlovic ikilisi sayesinde Partizan kalesinde sadece 19 gol gördü. Pavlovic ise bu tüm kulvarlarda 37 maçta forma giydi ve 1 gol ve 3 asistle takımına katkıda bulundu.

Genç yaşında takımının değişilmez oyuncusu olan Pavlovic’in peşine devre arasında Avrupa’nın önemli kulüpleri takıldı. Lazio, Juventus, Monaco ve Celtic ciddi tekliflerde bulundu. Partizan bu teklifler arasında Monaco’nun 10+3 milyon Euro’luk teklifini kabul etti ve Pavlovic, Monaco ile 4.5 yıllık bir sözleşmeye imza attı. Sözleşmeye göre Pavlovic bu sezonu Partizan’da kiralık olarak tamamlayacaktı. Önümüzdeki sezon Pavlovic’i Monaco formasıyla Fransa Ligue 1’de izleyeceğiz.

Strahinja Pavlovic milli takım alt yaş kategorilerinde de forma giydi. Sırasıyla Sırbistan U-16, U-17, U-19 ve U-21 formalarını toplamda 21 kez giydi ve 2 gol attı.

 

Güçlü Yönleri  (Özgüven, Agresiflik, Fizik Üstünlüğü, Teknik, Markaj)

Özgüven:  Strahinja Pavlovic’in bu kadar genç yaşta yıldızının parlamasının en önemli sebebi özgüveni. Henüz 17 yaşındayken giydiği Partizan formasını sanki yıllarca terletiyormuş gibi oynadığı oyunla bir daha kimselere vermedi. Özellikle kariyerinin ikinci maçında Kızılyıldız deplasmanına çıkması ve çok başarılı bir 90 dakika oynaması, Pavlovic’in yaşından çok daha büyük bir özgüvene sahip olduğunun göstergesiydi. Tabii bu özgüveni ona aşılayan antrenörlerini ve takım arkadaşlarını da unutmamak gerekir. Sırbistan’da genç oyunculara bu anlamda çok fazla destek veriliyor. Ülkemizde maalesef bu desteği genç oyuncular göremiyor.

Agresiflik: Sırbistan Ligi sert bir lig ve defans oyuncuları da buna göre yetiştiriliyor. Pavlovic’in fiziksel özellikleri agresif ve sert oyuna oldukça yatkın hırsı ve agresifliğini fiziksel gücüyle birleştirdiği için rakip oyuncuların kaçındığı bir defans oyuncuna dönüşüyor. Tatlı-sert müdahaleleri rakip forvetleri zor durumlara sokabiliyor. Geçen sezon bu agresifliğinin bedelini  11 maçta gördüğü 4 sarı ve 1 kırmızı kartla ödemişti fakat bu sezon 37 maçta sadece 4 sarı kart gördü.

Fizik Üstünlüğü (Hava Topları, Güç) : 1.94 m ve 90 kg ile fiziksel olarak rakiplerine büyük üstünlük kurabilen bir oyuncu. Uzun boyu sayesinde hava toplarında çok etkili. Maç başına 5.8’lik bir ortalama ile hava topu mücadelesine giriyor ve bunların %74’ünde başarılı oluyor. Hava toplarının yanında fiziksel gücünün de çok iyi kullanıyor. Maç başına 15 kez ikili mücadeleye giriyor ve bunların %68’inde başarılı oluyor.  Yine maç başına 3 top kapıyor, 8 top geri kazanıyor ve 7 sahipsiz topu takımına kazandırıyor. Bu sayıların daha da anlam kazanması için oyun tarzlarını birbirlerine benzettiğim milli oyuncumuz Merih ile kıyaslayalım.

Teknik:  Pavlovic tekniği ile değil daha çok fizik özellikleriyle dikkat çeken bir oyuncu fakat bir stopere göre yaşını da göz önünde bulundurursak tekniği gelişime çok açık. Solak bir stoper olması ve sol ayağını daha da geliştirmesi halinde elit stoperler arasına rahatlıkla adını yazdırabilir. Maç başına %84’lük pas başarı oranı çok iyi olmasa da, bu biraz Pavlovic’in oyun tarzından kaynaklanıyor. Sık sık topla hücuma katılması ve uzun pas denemesi bu oranı bir hayli düşürüyor. Topla driblingi maçlarda en az 2 kere deniyor ve bunu 1.46 oranında başarıyla yapıyor. Stoperlerin pek kalkışmadığı bu driblingleri takıma yarar sağlasa da, üst düzey maçlarda sıkıntı yaratabiliyor. Sırbistan Ligi’nin seviyesinin düşük olması sebebiyle bunları daha rahat deneyebiliyor.

Markaj: Pavlovic fizik gücü sayesinde rakip forvetlerle rahatlıkla mücadele edebiliyor. Partizan’da Ostojic ile görev bölümünde genelde rakip forveti marke eden Pavlovic olurken Ostojic ise daha çok oyun kurma ve seken topları toplama işlerini yapıyor. Sert oyunuyla rakiplerini yıldırmaya çalışırken hava toplarında da rakiplerine üstünlük sağlıyor. Hızlı forvetlere karşı zorlansa da, bu tarz oyuncular karşısında ayakta kalmaya çalışıyor, başarısız bir hamleden sonra toparlanıp tekrar rakibiyle mücadeleye devam ettiği için tek hamleli bir oyuncu demek de doğru olmaz.

 

Zayıf Yanları (Tecrübe, Hız, Zayıf Ayak) 

Tecrübe: Pavlovic ilk kez Partizan formasını 2019 yılının şubat ayında giydi ve Partizan formasıyla çıktığı resmi mücadele sayısı 48. Her ne kadar özgüveniyle, yetenekleriyle bu tecrübe açığını daraltsa da, özellikle biraz daha üst düzey maçlarda bu tecrübe eksikliğinin ortaya çıktığı anlar oluyor. Özellikle pozisyon bilgisi ve zamanlamayı etkileyen tecrübe eksikliği basit hatalar yapılmasına neden oluyor. InStat verilerine göre bu sezon Pavlovic’in yaptığı gollük hata sayısı 11. Genelde genç oyuncularda yüksek olan bu veri, geçen sene Sassuolo’da oynayan Merih’te 7, bu sezon De Ligt’te ise 12.

Hız:  Fiziğine göre ağır bir oyuncu diyemeyiz Pavlovic için fakat hızlı bir oyuncu olduğu da söylenemez. Kilo almaya müsait bir vücut yapısı var. Partizan gibi bir takımda bu hız ona yetebilir fakat Fransa Ligue 1’deki hızlı oyunculara karşılık verebilmesi için biraz daha hızlanması gerekiyor. Yaşı itibariyle bu özelliğini geliştirebilmesi için önünde yeteri kadar zamanı var.

Zayıf Ayak: Solak bir stoper olması onu değerli yapan etkenlerden olsa da, elit bir stoper olması için sağ ayağını da kesinlikle geliştirmek zorunda. Pek fazla kullanmadığı ve güvenmediği sağ ayağını sadece gelişigüzel uzaklaştırmalar için kullanıyor. Kritik anlarda topu sol ayağına almak için pozisyon değiştirmek zorunda kalıyor ve zaman kaybedebiliyor. Bu gibi durumlar stoper oyuncuları için çok tehlikeli olduğundan en azından sağ ayağını da kısa ve orta mesafeli isabetli paslar atabilecek kadar geliştirmesi gerekiyor.

 

Benzediği oyuncular; Merih Demiral, Giorgio Chiellini

Sırbistan’da oyun tarzı Manchester United formasını uzun yıllar giyen Nemanja Vidic’e benzetiliyor ve ” Yeni Vidic” olarak lanse ediliyor. Yeni dönemde ise Merih Demiral ile oyun tarzları çok benziyor. İkisi de son derece özgüvenli, hırslı ve agresif.  Tabii Merih’in atletik özellikleri Pavlovic’ten çok daha iyi olsa da, Pavlovic yaşı itibariyle kendini bu konuda geliştirebilir. İkisi de mücadeleden sakınmayan, sert oyunu benimseyen ve rakip forvetleri yıldıran tarzda oyuna sahipler.  Zıt oldukları özellikleri ise topla ilişkileri. Pavlovic sol ayağını kullanırken Merih sağ ayağını kullanıyor. Merih risksiz bir oyun tarzı benimserken Pavlovic topla oynamayı, katetmeyi ve riskli toplar atmayı seviyor.

Merih’in Juventus’ta yerini doldurduğu Giorgio Chiellini’nin oyun tarzı yine Pavlovic’inkine benziyor. İkisi de sol stoper bölgesinde görev yapıyor. Fiziklerini iyi kullanıyorlar ve mücadeleci bir oyun yapıları var. Merih’te olduğu gibi Pavlovic’i Chiellini’den ayıran özellik yine topla ilişkileri.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZaeSimI92kU