Doğum Tarihi: 16.08.1953 (61 yaşında)

Pozisyon: Teknik Direktör

Geldiği Takım: Kaizer Chiefs

Ülkesi: İskoçya

Değeri: –

Bonservis Ücreti : –

Genelde yerli teknik direktörlerle çalışmayı tercih eden Gençlerbirliği’nin bu sezonki tercihi İskoç teknik adam Stuart Baxter oldu. Daha önce İsveç, Norveç, Japonya, İngiltere, Finlandiya ve Güney Afrika gibi ülkelerde çalışan Baxter’ın tam bir futbol entelektüeli olduğu rahatlıkla söylenebilir. Gençlerbirliği, Türkiye kariyerindeki 7.ülke olacak olan Stuart Baxter’ın 30 yıllık teknik adamlık hayatındaki 15.kulüp…

Gençlerbirliği’nin son 2 yılda 6 teknik direktörle çalıştığını düşünüldüğünde karşımızda çok çabuk karar değiştirebilen bir kulüp ve teknik adam karakteri duruyor.

Baxter’ın Gençlerbirliği’ne verebilecekleri kısmına gelirsek; İskoç teknik direktör, 4-2-3-1 ve çift ön liberolu 4-4-2 taktiğini benimsiyor. Geçtiğimiz yıl Kaizer Chiefs ile Güney Afrika Ligi şampiyonluğunu kazanırken bu 2 formasyonu sıklıkla kullandı. Gençlerbirliği’nin 2014-2015 sezonunda 34 lig maçının 30’unda 4-2-3-1 düzenini kullandığı gerçeğiyle Gençlerbirliği-Baxter birlikteliğinin 4-2-3-1 formasyonunda buluşacağı tahmin edilebilir. İkinci opsiyon ise 4-4-2 olacaktır.  

Baxter, İskandinavya ve Afrika bölgelerini çok iyi tanıyan bir futbol adamı olduğundan bu bölgelerden transfer yapmasını beklemek gayet uygun… Hali hazırda yapılan 5 yabancı transferinin 4’ü İskandinavya’dan 1’i Romanya’dan geldi. Bu oyunculardan Etiyopyalı Walid Atta ve Rumen Iasmin Latovlevici, İskoç teknik adamla çıkış yakalayarak ligin göze batan oyuncuları haline gelebilir. Transfer sezonunun geri kalanında gerek Baxter’ın Afrika futboluna olan hakimiyeti gerekse Gençlerbirliği’nin geçmişte bu kıtadan yaptığı başarılı transferle bölgeye aşina olması sebebiyle Afrikalı oyuncular transfer edilme ihtimali ortaya çıkabilir.

Şu anki kadro yapısı incelendiğinde Gençlerbirliği için sağ bek, sağ açık ve sol açık transferleri gerekebilir gibi görünüyor. Bu anlamda Baxter’ın daha önce birlikte başarıyla çalıştığı Siboniso Gaxa, Siphiwe Tshabalala, George Lebese ve Mandla Masango gibi Afrikalı oyuncuların isimleri gündeme gelebilir. Yine eski takımı Kaizer Chiefs’te oynayan, Güney Afrika’nın en potansiyelli stoperi olan Eric Mothoho da Gençlerbirliği için ideal bir transfer hedefi olarak durmaktadır.

Stuart Baxter, kariyerinde Kaizer Cihefs’le 2 (2013 ve 2015), AIK Stockholm’le 1 (1999) kez olmak üzere 3 lig şampiyonluğu kazandı. Ayrıca, 2007-2008 sezonunda çalıştırdığı, Henrik Larsson liderliğindeki Helsingborg ile Ali Sami Yen Stadı’nda Galatasaray’ı yenmiş ve UEFA Avrupa Ligi’nde Helsingborg’u Galatasaray’ın önünde gruptan çıkarmıştı. Bu gibi irili ufaklı eşleşmelerle temas etmiş olsa da Türk futbolu Stuart Baxter için hala bir hayli yabancı. Birçok ülkede görev yapmış, şampiyonluklar kazanmış, Henrik Larsson, Jari Litmanen ve Sami Hyypia gibi oyuncularla çalışmış bir hoca olarak, ülke futboluna alışma süresini kısa tutabilirse Baxter’ın Gençlerbirliği’ne katacakları olduğu söylenebilir.