Doğum Tarihi: 11.04.1997 (19 yaşında)

Mevkii: Merkez Orta Saha

Takımı: Mainz 05

Ülkesi: Almanya, Türkiye

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

 

Profil

Futbola doğduğu şehrin takımında başlayan Suat Serdar, 11 yaşındayken Mainz 05’in alt yaş kategori takımında kendisine yer buldu. 15-16 yaşlarında dikkatleri çekmeye başlayan Suat ilk kez 2015-2016 sezonunun başında Mainz’ın A takımıyla antrenmanlara çıkmaya başladı. Teknik direktör Martin Schmidt tarafından 2015-2016 sezonun 4. haftasındaki Schalke maçında ilk defa kadroya alındı ancak bu maçta süre alamadı. Bir hafta sonraki Hoffenheim maçının son 2 dakikasına oyuna giren Suat böylece Mainz forması altında ilk maçına çıkmış oldu. Suat Serdar 2015-2016 sezonunda Mainz’ın U19 takımı, Mainz II takımı ve Mainz as takımı arasında gidip geldi. Bugüne kadar A takımla (2 tanesi ilk 11 olmak üzere) 14 maça çıkan Suat 392 dakika sahada kaldı. Bu 392 dakikada golü bulunmuyor sadece kupa maçında yaptığı 1 asisti var. Almanya 3. ligde mücadele eden Mainz’in alt takımı Mainz II’de de 7 maçta 501 dakika forma giydi ancak yine skora etki edemedi. Mainz U19 takımında ise 11 maçta 974 dakika süre alan Suat, bu sürede 6 gol 5 asist yaptı.

Suat Serdar 4-4-2, 4-2-3-1 gibi ikili merkez orta saha oynayan takımların orta ikilisinde 8 numara diye tabir edilen role uygun bir futbolcu. 4-3-3 ve türevleri gibi üçlü orta saha oynayan takımlarda ise sağ iç ve sol iç pozisyonlarında da görev yapabiliyor. Ekstra olarak 4-4-2’nin sağ kanadında da oynayabiliyor. Kendisi, fiziki yapısı gereği alternatif oyuncu olarak kullanılabilecek bir futbolcu.

Şu anda Almanya U19 milli takımı oyuncusu olan Suat geçen ay Fransa’nın şampiyonluğuyla ile neticelenen U19 Avrupa Şampiyonası’nda her maçta forma giydi. Hollanda ile oynadıkları beşincilik maçında sonradan oyuna girip 90+3. dakikada maçı uzatmaya taşıyan golü attı.

 

 

Güçlü Yönleri

Tekniği yüksek, bilekleri iyi olan Suat Serdar’ın en çok göze çarpan özelliği topu iyi kullanması. Yüksek pas yüzdesiyle oynayan Suat, yana, ileriye ve geriye paslardaki tercihleri genellikle doğru ve bu pasları kullanırken pek fazla hata yapmıyor. Mainz’ın oyuna hükmettiği maçlarda Suat’ın bu özelliği göze çarpıyor. Ancak Mainz hocası Schmidt’in oyunu kendi yarı sahasında kabul etmeyi tercih ettiği maçlarda Suat’ın bu yüksek pas yüzdesi özelliğini göremiyoruz.

Sağ ayaklı bir futbolcu olan Suat, üzerinde rakibin hafif bir baskısını hissettiği zamanlarda bile sol ayağını kullanmaktan çekinmiyor. Bu özelliği takımının hızlı hücuma kalkış sürecini hızlandırıyor. Bu, bir orta saha oyuncusunu ilerleyen yıllarda güçlü kılabilecek bir özellik. Günümüzde birçok takım kaleye hızlı gitmek istiyor. Bu oyunu tercih eden takımlar için topu aldığı gibi ayağında fazla tutmadan ileriye isabetli pas atan orta saha oyuncuları değerli hale geliyor.

19 yaşındaki bir futbolcuya göre Suat’ın fiziği dikkat çekici. 183 cm boyunda ve 76 kg ağırlığındaki Suat’ın fiziği bir orta saha oyuncusu için oldukça ideal. Güçlü, yere sağlam basan çevik bir yapısı var. Bilekleri ve tekniği iyi olan bir futbolcu olduğu için pek fazla top kaybı yapmıyor. Ayrıca bir orta saha oyuncusu için hızlı.

 

Zayıf Yanları

Suat’ın üst düzey futbol oynaması için geliştirmesi gereken birçok özelliği var. Mainz A takımında 392 dakika, Mainz II takımında 501 dakika forma giyen bir orta saha futbolcusunun hiç skor katkısı yapamaması da bunu destekleyen bir veri. Geliştirmesi gereken özelliklerinin başında şut, kafa topu ve defansif özellikleri geliyor.

183 cm boyuna ve iyi sıçramasına rağmen kafa topu özelliği zayıf bir futbolcu. Kendisinden daha kısa boylu olan futbolcularla bile kafaya çıktığında bu hava toplarını kazanamayabiliyor.

Diğer bir zayıf özelliği ise şutları. Aslında kaliteli paslarında dolayı ayağı düzgün bir futbolcu olduğu için Suat’ın iyi şut attığını düşünebiliriz ama kendisi neredeyse hiç şut denemiyor. Bunda ceza sahası çevresinde ve içinde topla az buluşması da bir etken. Zaten Suat’ın bir diğer geliştirmesi gereken özelliği de oyun içi etkinliği. Henüz A takımla yeni yeni maça çıkmaya başladığından dolayı üst düzey maçlar için pozisyon bilgisinin az olduğu maç içinde fark ediliyor. Ama bu oynadıkça kendiliğinden gelişebilecek bir durum. Suat’ın en çok geliştirmesi gereken özelliğinin şutları olduğu görülüyor. Bir orta saha oyuncusunun şut özelliği varsa bu özellik onun tercih edilebilme ihtimalini oldukça yükseltir.

Bildiğimiz gibi 8 numarada oynayan bir futbolcunun hem hücum hem savunma yapabilmesi gerekiyor. Bu yeri geldiğinde %70 hücum %30 savunma olur, yeri geldiğinde %50’ye %50 olur. Ancak özellikle merkez orta saha futbolcularından oyunu iki yönlü oynamaları beklenir. Suat bu işin savunma kısmına çok az katkı sağlayabiliyor. Suat’ın rakibi durdurma ve marke etme, hava topu alma, kayarak müdahale gibi defansif özelliklerinin her birisi oldukça düşük seviyede. Çok kolay çalım yiyor, ayağını veya vücudunu kullanarak top kapamıyor. Suat’ın geliştirmekte en çok zorlanacağı özelliği savunma yapma olduğunu görüyoruz. Ama üst düzey bir orta saha oyuncusu olması için savunma yapmayı öğrenmesi gerekiyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Marcelo Brozovic, Joe Allen, David Pavelka, Tolga Ciğerci

Önümüzdeki sezonlarda oyun görüşünü ve saha içi etkinliğini arttıracağını düşünerek belli seviyedeki bir takımı yönlendirebilecek pas oyunlarını başlatabilecek veya devam ettirebilecek bir futbolcu olabilecek Suat için Brozovic ve Joe Allen benzeyen oyuncuların başında geliyor.  Kasımpaşalı Pavelka ise Suat’ın yere sağlam basışı ile benzeyen bir futbolcu. Enerjik yapısı ve Almanya çıkışlı olmasını göz önüne aldığımızda Tolga Ciğerci örneği de yanlış olmayacaktır.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Kasımpaşa, Gençlerbirliği, Trabzonspor, Galatasaray.

Suat Serdar henüz büyük takımlarda üst düzey futbol oynayabilecek durumda değil. Geçen sezon çok az süre aldığı için ve genelde de oyunun koptuğu dakikalarda oyuna girdiği için kendisini hakkında yeterli verilere sahip değiliz. Bu yüzden kendisinin adının henüz duyulmaması normal. Ancak Mainz 05’in hocası Martin Schmidt’in güvendiği isimlerden birisi olan Suat, 2016-2017 sezonunda A takımda daha fazla şans bulmaya başladı bile. Bu sezon kendisini daha fazla izleme şansı bulacağız. Şimdilik ligimizde orta saha kurgusu zayıf olan orta karar takımlar için bu eksikliğe çare olabilecek bir futbolcu olabilir. Kasımpaşa ve Gençlerbirliği gibi bir takımda varlığını hissettirebilir. 4-2-3-1 oynayan Kasımpaşa’nın dar orta ikili rotasyonunu göz önünde bulundurulduğunda Suat Kasımpaşa için uygun bir futbolcu. Aynı şekilde genç futbolculara önem veren ve 4-2-3-1 oynayan Gençlerbirliği de Suat’ın kendisini göstermesi için uygun bir takım. Ersun Yanal ile yeniden yapılanmaya başlayan Trabzonspor için iyi bir alternatif futbolcu olabilir. Son olarak Suat’ın da yine 4-2-3-1 oynayan ve merkez ikilide görev yapan 4 futbolcusunun yaş ortalamasının 30 olduğu Galatasaray için de denenmesi düşünülebilir. Suat Serdar gelecek vaat eden bir futbolcu olduğu için Mainz 05 kendisini hemen elden çıkartmak istemeyebilir. Bu yüzden satın alma opsiyonu maddesi barındıran bir kiralık anlaşma düşünülebilir. Kendisinin Türkiye’ye gelişinin maliyeti maksimum 2-3 milyon € civarı olacaktır.

 

Transfermarkt Profili

NOT: Bundesliga’nın yayın hakları konusundaki hassasiyeti nedeniyle Suat Serdar için hazırladığımız video görüntülerini sunamamaktayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.