Doğum Tarihi: 06.01.1992 (24 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Esperance Tunis

Ülkesi: Tunus

Değeri: 600.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

Profil

1992 yılında Tunus’un Akdeniz kıyısında yer alan Zarzis bölgesinde dünyaya gelen Taha Yassine Khenissi, futbol hayatına ülkesinin Esperance Tunis takımı altyapısında başladı. Bu noktada Esperance Tunis’in Tunus Profesyonel 1. Lig’inde elde ettiği 26 şampiyonluk, kazandığı 15 Tunus Kupası ve 3 Tunus Süper Kupası’nın yanında, 6 kez final oynadığı Afrika Şampiyonlar Ligi’nde yaşadığı 2 şampiyonluk ve 1 Afrika Süper Kupası şampiyonluğu ile yalnız Tunus’un değil, Afrika kıtasının da en önemli takımlarından biri olduğunu belirtmekte yarar var. Bu kadar köklü ve başarılı bir kulüp bünyesinde aldığı eğitim ve yeteneğiyle 2009 yılında, henüz 17 yaşındayken Esperance Tunis A Takımı’na yükselmeyi başardı. Esperance Tunis’in 2010/11 ve 2011/12 yıllarında şampiyonluk yaşayan kadrosunun bir parçası olsa da, bu ilk yıllarında çok süre alamadı ve 2011/12 sezonunun ikinci yarısında yine Tunus’un başarılı ekiplerinden CS Sfaxien’in yolunu tuttu. CS Sfaxien formasıyla yakaladığı kendini ispatlama şansını oldukça iyi değerlendiren Khenissi, 2012/13 sezonunda forma giydiği 16 maçta 6 gol atma başarısı gösterirken takımının şampiyonluğunda büyük pay sahibi oldu. Bu şampiyonluğun ardından 2 sezon daha CS Sfaxien forması terleten Khenissi, toplamda 66 maçta 14 gol ve 3 asistlik performans sergiledi. 2015 yılının Ağustos ayında CS Sfaxien ile sözleşmesi sona erdi ve yuvasına geri döndü. Geçtiğimiz sezon ligde forma giydiği 24 maçta attığı 12 gol ve yaptığı 6 asistle eski takımına fırtına gibi bir dönüş yaptığını söyleyebiliriz. Bu performansı, Esperance Tunis’i şampiyon yapmaya yetmese de, ligi önceki takımı CS Sfaxien’in önünde averajla 2. sırada tamamlamasına büyük katkı sağladı. Geçen sezon 30 maçta attığı 60 golle ligin en çok gol bulan takımının Esperance Tunis olduğunu hatırlatalım. Bunun yanında takımının geçtiğimiz sezon yaşadığı Tunus Kupası şampiyonluğunda da önemli katkısı olduğunu söyleyebiliriz.

İlk kez 2013 yılının Mart ayında Tunus Milli Takımı’na davet edilen Taha Yassine Khenissi, o tarihten günümüze milli takım formasını 10 kez giyerken bu maçlarda 2 gol kaydetmeyi başardı. Geçtiğimiz sezon sergilediği etkileyici performansı ile yakın gelecekte milli takım formasını daha sık giyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Taha Yassine Khenissi’nin, Esperance Tunis formasıyla geçtiğimiz sezon neredeyse tüm maçlarda en uçta tek forvet oyuncusu olarak görev yaptığını söyleyebiliriz. Teknik direktör Ammar Souayah sezon boyunca 4-2-3-1 dizilimine sadık kalırken, Khenissi ileri uçta vazgeçemediği isim oldu. Daha geriye gidip CS Sfaxien dönemini incelediğimizde de yine sıklıkla 4-2-3-1 formasyonunda ileri uçta görev aldığını görüyoruz. Burada nadiren de olsa 4-4-2 dizilimde de görev aldığını söylemek mümkün. Tunus Milli Takımı forması giyerken de sıklıkla 4-2-3-1 ve 4-3-3 dizilimlerinde başarıyla oynadı.

 

Güçlü Yönleri

1.80 cm’lik boya sahip Khenissi’nin, çabuk ve hızlı bir oyuncu olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca hızlanması da iyi olduğu için kısa sürede yüksek hıza ulaşarak rakiplerini ekarte edebiliyor. Dengeli ve ayakları sağlam basan bir oyuncu olduğu için hızlı pek çok oyuncuda karşımıza çıkan savruk hareketleri Khenissi’de görmüyoruz. Maç içerisinde sürekliliği olan bir isim ve enerjik yapısıyla maçın son anlarına kadar mücadeleden kopmuyor, oyunun içinde kalıyor.

Taha Yassine Khenissi’nin en önemli özelliği bitmek tükenmek bilmeyen pres arzusu. Özellikle 3. bölgede savunma oyuncularına uyguladığı presle rakibinin atağa çıkışlarını engelliyor/yavaşlatıyor. Bu presi ile rakiplerini zaman zaman önemli hatalara iterken, takımının da ciddi fırsatlar yakalamasını sağlıyor. Yalnızca 3. bölgede değil, orta sahaya yakın alanda da uyguladığı presle takım arkadaşlarının topu kazanmasına yardımcı oluyor. Böyle pozisyonların devamında ise iyi pozisyon alma özelliği ile birçok gol bulduğuna tanık olmak işten bile değil. Topsuz oyunda da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz, iyi pozisyon alıyor ve en önemlisi ligimizde oynayan hücum oyuncularının pek dikkat etmediği ofsayt çizgisi takibini çok iyi yaparak sık sık ofsayta düşmüyor. Bunun yanı sıra sırtı dönük oyunu oldukça başarılı oynadığını da söyleyebiliriz. Hücumda takımı çoğalana kadar iyi top saklıyor ve arkadaşlarına zaman kazandırarak rakip sahaya yerleşmelerini sağlıyor.

Başarılı oyununu istatistik verilerine de yansıtıyor. Esperance Tunis’e geri döndüğü geçtiğimiz sezon kariyerinin zirvesine çıktı. Ligde attığı 12 golle, birkaç isimle birlikte, ligin gol krallığı yarışında 2. sırayı paylaştı. Maç başına yaklaşık 0.5 gol ortalaması yakalamasının yanında ligde yaptığı 6 asistle servisçi bir oyuncu olduğunu da gösterdi. Khenissi her maç ortalama 1.3 kilit pas girişiminde bulunurken, bu sayıyla Süper Lig’in standardının üzerine çıktı. Maç başına girdiği 9 hava topu mücadelesinde yakaladığı %37’lik başarı oranının da gelişime açık olmakla birlikte başarılı bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Top sürme özelliğinin de gelişmiş olduğunu %51’lik başarı oranına bakarak görebiliyoruz ki bu oran geçtiğimiz sezon ligimizde forma giyen forvet oyuncuları dikkate alındığında %43 civarında kalmaktaydı. Top kazanma mücadelelerinde ise ligimiz standardını yakaladığını %51’lik başarı yüzdesine bakarak söyleyebiliyoruz.

 

Zayıf Yanları

Taha Yassine Khenissi’nin en önemli eksiğinin etkisiz ve başarısız ortaları olduğunu söylemek mümkün. Attığı gollerin yanında önemli bir asist desteği de veren Khenissi gibi bir isimin maç başına 0.24 orta sayısında kalırken bunlarda isabet oranının %11’de kalması oldukça zayıf bir veri olarak karşımızda durmakta. Ligimizde forma giyen forvet oyuncularının geçen sezon maç başına 0.6 orta yaparken bunlarda yaklaşık %22 oranında başarı yakaladığını hatırlatalım. Üzerine çalışması gereken bir diğer konu da pas başarısı. Pres sonucu kaptığı toplarla hızlı oynamaya çalışırken zaman zaman hata yapabiliyor ve bu da istatistiklerine yansıyor. %72’lik pas yüzdesinin çok düşük olmamakla birlikte %74’lük Türkiye Süper lig ortalamamızın altında kaldığını ve üzerine çaba sarfedilmesi gerektiğini görüyoruz. Paslarındaki isabet oranı arttıkça bu durum muhakkak asist, kilit pas ve hatta orta yüzdelerine de yansıyacaktır. Son olarak da ikili mücadelelerine değinmekte fayda var. Geçtiğimiz sezon ikili mücadelelerde %39’luk bir orana sahipti ve ligimiz forvet oyuncularının ortalamasını yakaladı. Fakat Süper Lig’in, Tunus Profesyonel 1. Lig’inden sertlik ve mücadele anlamında daha üst seviye olması, Khenissi’nin bu alanda kendini geliştirmesini gerektirecektir.

 

Benzediği Oyuncular: Semih Şentürk, Leonard Kweuke

Khenissi kariyeri boyunca en uçta tek forvet olarak görev almış ve bu görevini başarıyla yerine getirmiş bir isim olarak göze çarpıyor. Teknik yönden çok öne çıkmaması, gelişmiş pozisyon bilgisi, gol/dakika bakımından takımına yaptığı ciddi katkı ve oldukça başarılı sırtı dönük oyunculuğuyla tam olarak bir Semih Şentürk prototipi olduğunu söylemek mümkün. Çalışkanlığı ve pres yapmayı seven tarzıyla da Kamerunlu golcü Leonard Kweuke’ye oldukça benzemekte.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Bursaspor, Kasımpaşa, Başakşehir, Konyaspor, Gençlerbirliği

Taha Yassine Khenissi’nin adı geçtiğimiz mayıs ayında Bursaspor ile anılsa da bu konuda bir gelişme olmamıştı. Henüz ülkesi dışında forma giymemiş olması ve milli takımda yeterli istikrarı sağlayamaması, üç büyükler seviyesinde forma giyebileceği yönünde kendisini ispatlamasını zorunlu kılıyor. Fakat Süper Lig’deki diğer kulüplerimiz için oldukça faydalı bir isim olacağını söylemeliyiz. Özellikle Avrupa kupaları için mücadele veren Trabzonspor, Başakşehir ve Konyaspor için çok önemli bir seçenek olacaktır. Ligimizde geçireceği 1-2 sezon içerisinde kendini göstererek üç büyüklerin veya Avrupa kulüplerinin yolunu tutması ve takımına maddi getiriler sağlaması olası. Takımı Esperance Tunis’le 2018 yılına kadar sözleşmesi devam eden Khenissi için 500.000 – 750.000 € bandında bir bonservis ücreti ödenmesi gerekebilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ