Doğum Tarihi: 26.04.2001 (19 yaşında)

Mevki: Ofansif Orta Saha

Takımı: Velez Sarsfield

Ülkesi: Arjantin

Değeri: 18.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2023

Boy: 1.71 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

Thiago Almada, 26 Nisan 2001 tarihinde Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’te dünyaya geldi. A takım kariyerine 2018/2019 sezonunda Velez Sarsfield’ın U20 takımından yükselerek başladı. İlk sezonunda toplamda 21 resmi maçta 4 gol atıp 2 asist yaparak oldukça dikkat çekici bir performans gösterdi ve zaten altyapıda da üstüne çevrilen gözlerin sayısını iyice arttırdı. İlk sezonunda gösterdiği iyi performans ile takımın vazgeçilmezlerinden olan Almada ikinci sezonda da istikrarını korudu ve çıktığı 25 resmi maçta 5 gol atıp 2 tane de gol attırdı. Takımının sezonu 3. sırada tamamlamasında en önemli etkenlerden biri oldu. Henüz 18 yaşında olan genç orta saha daha şimdiden 46 resmi kulüp mücadelesinde forma giymiş oldu ve toplam 13 gole direkt katkıda bulundu. Hem mental hem de teknik özellikleri ile ön plana çıkan ve sahanın ileri hattında her mevkide oynayan bir 10 numara olan Almada şimdiden birçok Avrupa takımının radarında.

Günümüzde Arjantin’in A milli takımında forma şansı bulamasa da U20’de 7 maça çıkma başarısı gösterdi ve 1 de gol attı.

 

Güçlü Yönleri (Çok Yönlülük, Çevre Kontrolü ve Oyun Görüşü, Oyun İçi Karar Verme, Topsuz Oyun, Teknik, Çeviklik)

Çok Yönlülük ve Taktiksel Yatkınlık: Almada’nın belki en çok dikkat çeken özelliği çok yönlülüğü değil ancak oyuncunun güçlü yönlerini saymadan önce girizgâhı bu özellik ile yapmak en doğrusu olacaktır. Oyuncunun güçlü yönlerinin neredeyse tamamını etkileyen bu çok yönlülük, aslında birçok oyuncuda da gördüğümüz, ileri uçta ki 4 temel mevkide de oynayabiliyor olması. Ancak Almada bu 4 mevkinin hepsinde de farklı bir rol ve görev bilinci ile oynayabiliyor ve bu onu özel kılıyor. Oynadığı mevkiye göre oyun tarzını değiştirebiliyor. Ofansif orta saha mevkisinde, modern ve klasik 10 numaranın karışımı olan, oldukça hibrit bir tarz ile hem oyun kurup hem de ikinci bir forvet gibi ceza sahası içinde etkili olurken, sol kanatta hızından ziyade tekniğine ve oyun bilgisine güvenen, oyunu zaman zaman yavaşlatmayı seven, çoğu zaman statik bir sol forvete dönüşüyor. Sağ kanatta ise büyük oranda taç çizgisine yakın oynamayı tercih eden ve diğer mevkilerde daha az kullandığı bir özellik olan orta yapmasına güvenen bir kanat oyuncusu oluyor.

Çevre Kontrolü ve Oyun Görüşü: Çok yönlülük özelliğini anlatırken Almada’nın asıl mevkisi olan ofansif orta saha bölgesinde modern ve klasik 10 numaranın karışımı hibrit bir oyun ortaya koyduğunu söylemiştik. Oyuncunun çevre farkındalığı ve oyun görüşü bu konuda detaya inmek için en doğru başlık. Almada çok yaratıcı ve üçüncü bölgelerde muazzam final pasları atan bir oyuncu değil. Ancak çevresinde ne yaşandığı görebilen, oyunun akışını ve gidişatını takip edebilen ve buna göre eylemler gerçekleştirebilen bir oyuncu. Beklenmedik bir anda top ayağına geldiğinde sanki bunu biliyormuş gibi hemen doğru çıkış yolunu bulabiliyor, özellikle üçüncü bölgeye geçiş paslarında verdiği doğru kararlar ile dikkat çekiyor. Oyuncunun mental olarak oyunu kısmen okuyabiliyor olması ve buna göre eylemlerini seçiyor olması oyuncunun klasik 10 numara tarafını temsil ediyor diyebiliriz.

Almada’nın en kritik yeteneği aslında çevre farkındalığı ve oyun görüşü. Çünkü oyuncunun topsuz alanda ki etkinliğini, doğru kararlar almasını ve özellikle ikinci bölgede oyunu asla yavaşlatmadan çok hızlı bir şekilde bu kararları yerine getirmesini sağlayan şey oyuncunun bu yeteneği. 

Oyun İçi Karar Verme: Almada’nın final pasları konusunda çok başarılı olmadığını, daha doğrusu beklentilerin çok altında kaldığını belirttik. Fakat buna rağmen Almada oyun içinde hızlı ve doğru kararlar alabiliyor. Öncelikle hızlı karar almasından başlayalım. Almada oyun içerisinde hızlı karar alabiliyor çünkü çevre farkındalığı yüksek bir oyuncu. Her zaman çevresini kontrol eden bir oyuncu olduğu için doğal olarak genellikle hazır durumda oluyor. Oyuncu top ayağına geldikten sonra değil, gelmeden önce yapabileceklerini düşünüyor ve ona göre aksiyon alıyor. Gerek pas verme seçeneği gerek dribbling seçeneği gerek ise şut seçeneği olsun bu değişmiyor. Oyuncunun bu önceden tahlil etmesi durumu hem daha hızlı oynamasına sebep olurken aynı zamanda da çoğu zaman rakiplerinden önce düşünmesine sebep olduğu için verdiği kararlarda ki doğruluk şansını artıyor. Ancak tüm bunlar olurken oyuncunun bu başarısını 3.bölgeye taşıyamamasını ciddi sorun, buna  zayıf yönlerinde değineceğiz.

Topsuz Oyun: Almada’nın topsuz oyunu oyuncunun oynadığı mevkiye ve role göre değişiklik gösteriyor. 10 numarada, sol kanatta ve sağ kanatta ayrı bir Almada görebiliyoruz. Ofansif orta saha mevkisinde futbol sahasının orta hattını kullanmayı seven bir oyuncu olarak karşımıza çıkıyor. Top onda değil iken savunma arkasına koşu yapması, kendini ikinci bir forvet gibi kullanarak ceza sahasında da rol alıyor olması çok kıymetli. Ancak topsuz oyunu savunma arkasına yapılan koşulardan ve santrforu desteklemekten ibaret değil tabii. Set hücumlarında ve yoğun pas trafiğine girildiği anlarda, Almada mobilitesini koruyor ve paslaşan takımının gidişatına göre orta saha ile ceza sahası arasında sürekli kendine uygun bir yer arıyor. Pek çok farklı sebepten bu bölgede bu devinimi sürekli olarak yapıyor. Bu topsuz oyunda ki yüksek mobilite Almada’yı değerli kılan özelliklerden biri. Sol ve sağ kanatta ise garip bir şekilde daha statik ve topu ayağına bekleyen bir oyuncu görüyoruz. Hatta daha önceden belirttiğimiz hızlı karar alma özelliğini zaman zaman bir kenara bırakıp kanatta oynarken daha yavaş tempolu ve topu ayağında bekleterek oynamayı seven bir tarza geçiyor. Ayrıca sağ kanatta çizgiye daha yakın oynadığını söyleyebiliriz.

Teknik: Almada’nın teknik kapasitesi genel anlamda oldukça iyi. Top hakimiyetinde, paslarında, yaptığı ortalarda veya şutlarında bunu görebiliyoruz. Şimdi ‘teknik’ bölümünü bir üst başlık olarak kullanarak oyuncunun teknik özelliklerinden bazılarının detayına ineceğiz. Mevkisi gereğince Almada’da ilk bakacağımız yer pas özelliği. Almada’nın pas yeteneği oldukça iyi. Hem kısa paslar hem de zaman zaman oyunun yönünü değiştirirken attığı uzun paslarda bunu görebiliyoruz. Mental olarak, oyun içinde karara vardığı tercihleri başarılı şekilde tamamlamasına yetebilecek bir pas yeteneği var. Almada kanatlarda da oynadığı için orta yapma kabiliyeti oldukça önemli. Sol kanatta da zaman zaman kullandığı orta, genellikle sağ kanat oynadığı zaman başvurduğu bir yöntem oluyor. Çoğunlukla çizgiye inmeden yaptığı ortaların, isabet oranı iyi seviyede ve isabet ettikleri zaman oldukça tehlike yaratabilecek bir tekniğe sahip. Almada toplara ayak içi ile vurmayı tercih eden bir oyuncu. Yüksek teknik kapasitesi ve tercihi ile birlikte oyuncunun topa falso verme yeteneği gerçekten çok başarılı. İçe devrilip sağ ayağı ile çektiği uzaktan şutlarda, kaleci ile birebir kaldığı pozisyonlarda, bitirici vuruş yaparken, serbest vuruş kullanırken ve orta yaparken ilk denediği şey, sağ ayak içi ile falsolu bir şekilde topu istediği yere göndermek oluyor. Özellikle sol kanat oynadığı zaman sağ ayağı ile top sürerken topu sağına çekip sağ ayak içi ile falsolu şut çekmeyi seviyor. Hatta uzaktan şuta başvurma sıklığı biraz fazla ve bu onu zaman zaman takım oyunundan kopartabiliyor.

Çeviklik: Mental ve teknik özelliklerin yanında Almada’nın fiziksel özelliklerine bakacak olursak olumlu anlamda anabileceğimiz tek özelliği oyuncunun çevikliği olacaktır. Kendi ekseni etrafında çabuk hareket ediyor olması oyuncunun dar alanlarda etkili olmasına oldukça yardımcı oluyor. Ayrıca çevikliği sayesinde hızlı aldığı kararları fiziksel olarak da hızlı uygulayabiliyor.

 

Zayıf Yanları (Top Sürme, Kilit Pas, Zayıf Ayak Kullanımı, Savunma Katkısı)

Top Sürme: En başta söylemek gerekir ki Almada’nın top sürme kabiliyeti iyi ancak gelişime muhtaç. Oyuncunun diğer teknik ve hücum özelliklerine bakacak olursak ve kariyerinin potansiyelini düşünürsek, top sürme kabiliyeti günümüz itibari ile yetersiz kalıyor. Top sürerken topu ayağından çok açmaması, geniş alanda hızlı olmasa bile hızlanmasının iyi olması ve çevik bir oyuncu olması gibi durumlar aslında ciddi avantaj ve olumlu yönler. Ancak Almada özel yeteneklere sahip bir oyuncu ve çok daha fazla bu yeteneklerini kullanmalı. Maç başı başarılı dribbling rakamları onun seviyesinde bir oyuncu için oldukça düşük. Bu kadar farklı tarzda ve farklı mevkilerde oynayabilen bir oyuncunun top sürme özelliğini geliştirmesi ve adam eksiltme konusunda daha etkili olması kesinlikle çok önemli.

Kilit Pas: Almada’nın oyun görüşü ve çevre farkındalığı yüksek, oyun içinde iyi kararlar alan bir 10 numara olduğunu söylerken, oyuncunun bu başarılarını üçüncü bölgeye taşıyamadığını ve yaratıcılık konusunda eksiklikleri olduğunu söylemiştik. Son bölgede, final paslarında sorun yaşadığı aşikar. Sezonu beklenen asist istatistiğinde yalnızca 2.84’de bitirdi ve liginde 25. sırayı alabildi. Sezonu sadece 2 asist ile bitiren oyuncunun aynı zamanda 2. ve 3. asist rakamları da çok düşük. Hem istatistik olarak hem de gözlemler sonucunda oyuncunun kendisinden beklenenden çok daha az sayıda kilit pas denediği ve bunun doğal olarak oyuncunun asist rakamlarını etkilediğini söylemek yanlış olmaz. Almada üçüncü bölgede daha fazla kilit pas denemeli, o sorumluluğu alıp daha fazla riskli paslar atmalı.

Zayıf Ayak Kullanımı: Almada sağ ayaklı bir oyuncu ancak zayıf ayak becerisi o kadar da kötü değil, hatta vasat bile denebilir. Ancak Almada zayıf ayağını kullanmaktan çok çekiniyor. Zorunda olmadıkça sol ayağını hiç kullanmıyor. Oyuncu top sürerken, adam eksiltirken, şut çekmeye ya da pas vermeye hazırlanırken sürekli sağ ayağını kullanmaya çalışıyor ve bu da oldukça tahmin edilebilir olmasına sebep oluyor.

Savunma Katkısı: Mevkisi gereği belki de ilk bakacağımız yer kesinlikle oyuncunun savunma katkısı değil. Ancak oyuncunun saha içi çalışkanlığının düşük olması doğal olarak savunma katkısını etkileyebiliyor. Özellikle koridor kullanımının etkisizliği ve takımı hücumdan savunmaya geçerken yani geriye dönerken Almada’nın verdiği tepkinin yetersizliği ciddi bir sorun oluşturuyor. Ayrıca üçüncü bölgedeki pres kapasitesi de düşük.

 

Benzediği Oyuncular; Nabil Fekir, David Silva

Almada, şu an için en güçlü olduğu konularda bile David Silva’dan geride bir oyuncu. Ancak David Silva’nın inanılmaz bir yaratıcı oyuncu olduğu gerçeğini bir kenara bırakırsak hem Almada’nın hem de David Silva’nın güçlü olduğu yönler ve oyun tarzlarını birbirlerine oldukça benziyor aslında. Tekniğin ve mentalitenin ön plana çıktığı, mobil ve topsuz oyunun önemini kavramış, çok yönlü orta saha oyuncuları diyebiliriz.  

Mental olarak David Silva’dan daha geride olan Almada’nın benzediği bir diğer oyuncu ise Nabil Fekir, ancak bu sefer farklı yönlerden. Yine teknik ve mental konularda tıpkı David Silva’daki gibi Fekir’in de arkasında olsa da, güçlü yönleri bu iki oyuncunun oldukça benzer. Ancak Fekir’in teknik kapasitesinin daha yüksek olduğu ve tarz olarak kanat oyununun üstünden çok daha rahat kalktığı net bir şekilde ortada.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ