Doğum Tarihi: 27.02.1995 (21 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha

Takımı: Slavia Prag

Ülkesi: Çek Cumhuriyeti

Değeri: 900.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

Profil

Futbola Çek Cumhuriyeti’nin köklü takımlarından Slavia Prag altyapısında başlayan Tomas Soucek, akademide geçirdiği yılların ardından A takım için yeterli görülmediğinden daha fazla forma şansı bulabilmek adına Ocak 2015’te bonservissiz olarak FK Vitoria Zizkov ile anlaşıp Çek Cumhuriyeti ikinci ligi olan ‘Narodni Liga’nın yolunu tuttu. İlk profesyonel karşılaşmasına burada 08.03.2015 tarihinde çıkan Soucek, 14/15 sezonunun kalan 14 maçlık bölümünde 1234 dakika süre buldu. Golü ve asisti bulunmayan oyuncu 4 sarı kart ile sezonu tamamladı. FK Vitoria Zizkov ile ligi 3. sırada bitiren Soucek üst lige çıkış biletini alamasa da, oyunuyla dikkatleri üzerine çekti. Temmuz 2015’te akademisinden yetiştiği Slavia Prag formasına tekrar kavuşan Çek oyuncunun bu anlaşma ile kendisine yeni bir sayfa açtığını söylemek yanlış olmaz. 15/16 sezonunda ligde sadece 1 maçı teknik direktörün kararı ile kaçıran Soucek takıma gelir gelmez formayı kaptı ve 29 maçta 2606 dakika süre aldı. Slavia Prag’ın A takımı ile geçirdiği ilk sezonda 7 gol ve 1 asist ile mücadele eden genç oyuncu performansıyla göz doldurdu. Özellikle 28.02.2016 tarihinde oynanan Banik Ostrava-Slavia Prag arasındaki mücadelede 3 gol atarak kariyerindeki ilk hat-tricki yaptı ve takımına maçı kazandıran isim oldu. Sezonu da 6 sarı kart görerek bitirdi.

İçinde bulunduğumuz 16/17 sezonuna kadrosunu güçlendirerek giren Slavia Prag’da Tomas Soucek yine orta sahanın değişilmez isimlerinden biri. Avrupa Ligi ön eleme mücadelesinde ilk olarak Levadia Talinn ardından, Rio Ave’yi elerlerken 4 maçta da 90 dakika sahada kaldı. Henüz gol ve asistle tanışmayan oyuncunun performansı konusunda ivmesini koruduğunu belirtmekte fayda var.

Slavia Prag ile genellikle 4-1-4-1 taktiğinin ön libero pozisyonunda izlediğimiz Tomas Soucek, 4-4-2 ve 4-2-3-1 in orta alanında da rahatlıkla oynayabiliyor. Çek Cumhuriyetinin U-19 ve U-21 takımlarında toplamda 15 kez forma şansı bulan Soucek’i burada 4-3-3 taktiğinin göbeğinde izledik. Formunu devam ettirmesi durumunda ileride A Milli takımda da izleme fırsatı bulabiliriz.

 

Güçlü Yönleri

1.92 cm boyu ile orta sahada dev bir görüntüye sahip olan Tomas Soucek çalışkanlığıyla göz dolduran bir isim. Onu sahanın her yerinde görmeniz mümkün. Sahayı enlemesine ve boylamasına kullanabiliyor. Kendi ceza sahası yayı ile rakip ceza sahası yayı arası onun geniş hareket alanı diyebiliriz. Oyuncunun kilit özelliklerinin başında kararlı yapısı geliyor. Bu yapısı özelikle savunma yaparken ön planda. Rakip sahada baskı yapmaya elverişli olan Soucek, genellikle rakip kendi takımının yarı sahasına girdikten sonra baskısına başlıyor. 15/16 sezonu içerisinde maç başına girdiği 23 ikili mücadeleden %61 gibi yüksek bir başarı oranıyla galip çıkan oyuncu bu alanda ligde aldığı süre ve girdiği mücadele sayısı oranlandığında zirvede yer alıyor. Kararlı yapısının onun üzerindeki pozitif etkilerinden biri de yakın markaj yaptığı hiçbir oyuncuyu kolay bırakmaması. Uzun bacakları hem markaj sırasında rakibi daha fazla zorlamasını hem de pas arası yaparken daha etkili olmasını sağlıyor. Sürekli çevre kontrolü yapıyor olması etrafında olup bitenlerden haberdar olmasına imkan tanıyor, onun mevkisindeki oyuncular için önemli bir özellik. Geçtiğimiz sezon maç başına 5 top kapma girişimde %57 ile oynayan oyuncu bu alanda ligde en başarılı 10 orta saha oyuncusundan biriydi. Müdahalelerinde ki agresif yapısı rakibi üzerinde caydırıcı bir etki oluşturuyor. Sahip olduğu önsezi ile rakip atakları olgunlaşmadan müdahalesini veyahut pas arasını yapabiliyor.  Oyun kurulurken stoperlerin arasına yanaşarak hazırlık pasları yapan Soucek genellikle kısa paslar ile oynuyor. Kaptığı topları kısa ve hızlı olarak oyuna sokabilmesi kontra ataklar için önemli bir özellik. Sol ayağını günden güne geliştirmesi pas trafiğindeki rolü göz önüne alındığında onun adına ciddi bir artı.soucek ısı

Top kontrolü konusunda zafiyeti bulunmayan Soucek uzun boyuna rağmen dar alanda beklenmedik bilek hareketleri ile rakiplerinden sıyrılabiliyor. Dribbling kabiliyetine sahip olan oyuncu yine geçtiğimiz sezon maç başına 2.5 top sürme girişiminin 1.8’inde başarılı oldu. Onun fiziğinde ve bölgesinde oynayan bir oyuncu için iyi diyebiliriz fakat yine de ondan uzun soluklu dribblingler beklenmemeli. Ayrıca baskı altında ve kritik bölgelerde top hakimiyeti ve soğukkanlı kalabilmesi sayesinde hata oranı az. 1.92 cm boya sahip olduğunu belirttiğimiz Soucek’in hava hakimiyeti lig içerisinde en iyilerden. Geride bıraktığımız sezonu maç başına çıktığı 9 hava topu mücadelesinin 6’sını kazanarak tamamladı. Hava hakimiyeti sayesinde rakibin uzun toplarını engellemenin yanı sıra savunmada emniyet, hücum  duran toplarında ise takımı adına bir silah olabiliyor. 15/16 sezonunda 7 golü bulunan Soucek ön libero oyuncusu olarak skora ciddi katkıda bulunmuştu. Bu gollerin sadece 1 tanesi duran toptan kafa ile atıldı. Geri kalan 6 gol oyun içerisinde dahil olduğu hücumlarda geldi. Uzaktan şutlar ile 3 golü bulunan Çek oyuncu maç başına 1.2 şut çekerek rakibe tehdit yaratmanın başka yollarını da buluyor. Soucek’den bahsederken atlamamız gereken bir başka önemli nokta ise tam bir takım oyuncusu olduğudur. Mücadelesini sonuna kadar sürdüren oyuncunun takım arkadaşlarıyla uyumu da göze çarpıyor. Fiziksel özelliklerinin stoper mevkisi için uygun olması, gençlik yıllarında stoper olarak oynatılmış olması ise onun kullanımı açısında bir başka olumlu yön diyebiliriz.

Zayıf Yanları

Dev görüntüsünden bahsettiğimiz Soucek’in fiziksel yapısının ona kattığı artılar olduğu gibi zaaflar da var. Uzun boyu onun çevikliğine negatif etkiler yapıyor, rakibinin ani hareketlenmelerinde veya ani dönüşlerinde bu durumu daha net görebiliyoruz. Tepki vermekte geç kalan Çek oyuncu rakibi tarafından geçilme tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Kısa mesafe paslarla oynamayı tercih ettiğini söylediğimiz Soucek’in maç başına yaptığı pas sayısı ortalama olsa da, isabet oranı onun bölgesinde oynayan bir oyuncu için düşük kalıyor. 15/16 sezonunda maç başına 51 pasta %79 isabeti var. Onun gibi kısa pasları daha fazla tercih eden ve genellikle risksiz oynayan(hazırlık pasları, yan paslar vs.) oynayan orta saha oyuncusunun isabet oranını kesinlikle en az %82-83 dolaylarında olmalıydı. Maç başına 51 pas lig ortalamalarında olsa da bu rakamın üst seviyeler için arttırması gerekiyor. Soucek’in uzun pasları fazla tercih etmiyor olması, oyunun yönünü değiştirmek gerektiğinde veya sıkışan oyunu geniş alana yaymak gerektiğinde onun dezavantajı konumuna geliyor. Orta ve uzun mesafe pas denemelerini çoğaltabilir.

Tomas Soucek belli bir oyun görüşüne sahip fakat bunu geliştirmesi gerektiği kaçınılmaz. Orta ve uzun mesafeli pasları nadir tercih etmesinin alt sebeplerinden biri de aslında bu oyun görüşünde yaşadığı sıkıntılardan kaynaklanıyor. Kesici görevinde oynayan bir oyuncu için olmazsa olmazlardan biri olduğunu söyleyemesek de kilit paslarını çoğaltmalı. Rakip sahadaki etkinliği göz önüne alındığında 0.8 kilit pas denemesinde artış göstermesi Soucek’in oyununa sınıf atlatacaktır.

Pozisyon alma, ön libero mevkiinde oynayan bir oyuncu için belki de en önemli özelliklerden biri. Burada bir parantez açarak Tomas Soucek’in pozisyon alma problemi olmadığını belirtelim. Zayıf yanlarında yazmamızın sebebi ise oyuncunun bölgesi için önemi de göz önünde bulundurduğumuzda geliştirmesi gereken bir özelliği olduğu içindir. Önsezileri kuvvetli olsa da, uzun boyu ve bunun beraberinde getirdiği ağırlık sorununu oyuncu, kusursuz bir pozisyon alma kabiliyetiyle kapayabilir. Zihinlerde canlanması açısından örnek vermemiz gerekirse FC Midtjylland forması giyen 1.94 boyundaki Tim Sparv muazzam pozisyon alma kabiliyeti ile ön libero pozisyonunda hız zafiyetini kapayabiliyor.

Benzediği Oyuncular: Christoph Kramer, Havard Nordveit

Hava toplarındaki üstünlüğü, markaj becerisi, stoper oynabilmesi ve fiziki yapısıyla West Ham’a yeni transfer olan Havard Nordveit’ı andırıyor. Uzun boyuna rağmen dar alanda adam eksiltebilmesi, dayanıklılığı, müdahalelerinde ki agresifliği, çalışkan ve kararlı yapısı ile de Borussia Mönchengladbach forması giyen Christoph Kramer’a benzetebiliriz.

Gelebileceği Takımlar:   Trabzonspor, Kasımpaşa FK , Atiker Konyaspor, Gençlerbirliği,

21 yaşında olan Soucek gerçek çıkışını 15/16 sezonunda gerçekleştirdi. Bu açıdan baktığımızda oyuncunun gelişim döneminin devam edeceği bir gerçek. Şu an bulunduğu seviye, ligimizde onun bölgesinde oynayan oyuncuları düşündüğümüz zaman Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi takımlar için yeterli olmayabilir fakat gelişimini sürdürmesi durumunda gerçek potansiyeline ulaşamaması için bir sebep yok. Ülkemizde yeniden yapılanmaya giden ve Ersun Yanal ile 4-2-3-1 ya da 4-3-3 taktiğini seçmesi muhtemel olan Trabzonspor ön liberosu için iyi bir alternatif olabilir. Yine yapılanmaya giderek bütçesinde kısıtlama yapan Kasımpaşa, yüksek bir bedelle Andre Castro’yu elinden çıkarması durumunda Tomas Soucek’i gündemine alabilir. Rıza Çalımbay’ın genellikle tercih ettiği 4-2-3-1 taktiğinin orta ikilisinden biri olarak takımın orta alanını aksatmayacaktır. Avrupa Ligi, Süper Lig ve Türkiye Kupası gibi 3 kulvarda mücadele edecek Konyaspor’da, Soucek hem rotasyonu güçlendirecek hem de Ali Çamdalı’nın yükünü hafifletecek bir oyuncu olabilir. Aykut Kocaman’ın tercih ettiği 4-4-2 taktiğinde de çalışkan ve kararlı mental yapısıyla kolaylıkla uyum sağlayacaktır. Son olarak geçttiğimiz sezon ön libero pozisyonunda umduğunu bulamayan ve Selçuk Şahin transferiyle bu bölgeye geçici olarak çözüm bulan Gençlerbirliği için Tomas Soucek hem soruna kalıcı çözüm olabilir hem de gelecek için güzel bir yatırım olacaktır. Soucek’in kulüplerimize maliyeti maksimum 1-1.5 m €’yu geçmeyecektir.

 

TRANSFERMARKT PROFILI