Doğum Tarihi: 03.01.1995 (21 yaşında)

Mevki: Ortasaha Orta, Sol kanat

Takımı: Feyenoord Rotterdam

Ülkesi: Hollanda

Değeri: 4.500.000 €                  

Sözleşme Sonu: 30.06.2016

 

Profil

Angolalı bir baba ve  Hollandalı bir annenin çocuğu olarak 3 Ocak 1995’de Rotterdam kentine yakın olan Maassluis şehrinde dünyaya gelen Tonny Vilhena, tam adıyla “Tonny Emilio Trindade de Vilhena” futbola doğduğu şehir Maassluis’de başladı. Daha sonra bu küçük şehirden Hollanda’nın en büyük futbol akademilerinden birine sahip olan Rotterdam ekibi Feyenoord’un altyapısına girdi. Altyapıda çeşitli yaş kategorilerinde forma giyen Vilhena, basamakları tek tek çıkarak 2012 yılında takımı Feyenoord ile 4 yıllık profesyonel kontrata imza attı. 2011 yılında Hollanda U17 milli takımıyla ülkesi adına da oynamaya başlayan futbolcu burada 25 maçta forma giyme şansı elde etti. Daha sonra  sırasıyla U19 ve U21 yaş kategorilerinde de ülkesi adına oynayan genç yetenek toplamda 61 maça çıktı. Hollanda A Milli takımının oyuncu havuzunda bulunmasına rağmen henüz resmi bir maçta forma giymeyen Vilhena, kendi takımıyla ise ilk resmi maçına 2011-2012 sezonunda VV Venlo takımı karşısında çıktı. Genç yaşına rağmen özellikle 2013-2014 sezonunda (Eredivisie’de) çıktığı 32 maçta 6 gol 7 asistlik performansı ile dev kulüplerin ilgisini çekmeye başlayan Vilhena, bu sezon ise çok az maç kaçırarak toplam 41 maçta 8 gol 5 asistlik performansa ulaştı. Hırçın futbolu, saha içerisindeki enerjisi ve farklı posizyonlarda oynayabilme yeteneğiyle Vilhena özellikle bu sezon teknik direktörü Giovanni van Bronckhorst’un vazgeçilmezlerinden biri haline geldi.

 

Hollandalı çalıştırıcı bu sezon  4-3-3 sistemiyle çıktığı maçlarda üçlü orta saha tandeminin sol iç orta saha pozisyonunda Karim Al Ahmadi’nin yanında 3.bölge ile 2.bölge arasında köprü görevi görecek çift yönlü orta saha görevini Vilhena’ya  verirken, zaman zaman  ise onu 4-3-3 ün ileri uç sol kanadında ya da 4-4-2 oyunun sol kanadı olarak sahaya sürdü. Özellikle bu sezon Feyenoord’un bir diğer genç yeteneği Bilal Başacıkoğlu ile çok iyi anlaşırken, 4-4-2 sisteminde bu iki oyuncuyu sık sık yer değiştirirken izledik. Vilhena ayrıca takımının  bütün duran toplarını da kendisi şekillendiriyor.

 

 

Güçlü Yönleri

“Joker” oyuncu olarak adlandırabilecek olan genç yetenek sol iç orta saha  ve sol kanatta görev yapabiliyor. Bu da  oyun içerisinde teknik direktörünün saha içi anlayışında ve mevkilerde onu kullanarak kolay değişiklikler yapabilmesini sağlıyor. Yine maç içerisinde zaman zaman pozisyonunu değiştiren Vilhena oyunu iki yönlü oynayabiliyor ve zaman zaman da oyun kurucu rolüne bürünebiliyor. Toplu oyunlardaki yaratıcı fikirleri, uzun-kısa fark etmeyen nokta pasları ve azmiyle başarılı maçlar çıkarabiliyor. Orta saha oyuncusu olarak maç başına %78 lik bir pas yüzdesiyle oynayan Vilhena, yine  maç başına ortalama 56 defa pas denemesi ile Feyenoord’un 4-3-3 dizilişindeki yaratıcı orta sahası konumundaki Karim Al Ahmadi’nin yanında ne kadar insiyatif aldığını da gözler önüne seriyor. Aynı zamanda korner, frikik ve diğer duran topları da kullanabilme özelliği ona daha yetenekli bir orta saha oyuncusu profili kazandırırken Feyenoord gibi dikine oynamayı seven, kapanmayan ofansif bir futbol anlayışının hakim olduğu takımda Vilhena, zaman zaman kanatlara deplase olup arkadaşlarını yaptığı ortalarla pozisyona sokmaya çalışıyor. Maç başına 4.2 dribbling girişimi ile oynayan oyuncu bu sezon 4 asistlik bir performans da sergiledi.

Kuvvetli fiziği de oyuncunun bir diğer pozitif yönlerinden, her ne kadar boyu ideal bir orta alan oyuncusu için kısa olsa da kuvvetli fiziği sayesinde ikili mücadelelerden başarılı çıkabilmekte, %56 lık bir top kazanma oranıyla oynayan Vilhena, bu yüzdesini artırdığı taktirde çift yönlü bir orta saha oyuncusu olabilmesi için hiçbir neden gözükmüyor zira ligimizin başarılı oyuncularından Mehmet Topal %63’lük bir yüzdeyle oynuyor. Bu sezon 5 golle takımına katkı yapan Vilhena aynı zamanda  çerçeveyi gördüğünde şut atmaktan  da çekinmeyen bir oyuncu. Maç başına 1.8 şut ortalaması ile oynarken ligimizin önemli şutörlerinden Selçuk İnan da aynı istatistiklere sahip. Bu sezon hem ofansif sol kanat, hem de orta alan oyuncusu olarak görev yapan Vilhena özellikle takımının mart ve nisan ayları içerisinde 9 maçta 7 galibiyet 2 beraberlik elde ettiği maçların tümünde 90 dakika oynayarak takımının değişilmez bir parçası haline geldiğini gösterdi.

 

 

Zayıf Yanları

Henüz çok genç olmasına rağmen erken yaşlarda A takımla maçlara çıkmayan başlayan Vilhena halen daha gelişime açık, zaman zaman pas ve oyun tercihlerinde  (dribbling, çalım) yanlışlar yapabilen futbolcunun en zayıf yanlarından birisi kısa boylu olması, zira bu kısalık onun hava toplarını kazanmasını engelliyor. Fakat kısa boyuna rağmen hava topu mücadelelerine girmekten kaçınmaması da oyuncunun ayrı bir özelliği. Maç başına 4.8 lik hava topu mücadelesi girişimi ile oynayan Vilhena’nın  hava topu mücadelesi kazanma ortalaması ise % 38. Ters ayağı olan sağ ayağını kullanmaktan çekinen genç yeteneğin bu konuda kendisini geliştirmesi gerekiyor. Daha önceden de bahsedildiği üzere, Feyenoord’un hemen hemen bütün duran toplarını kullanan Vilhena’nın bu sezon 4 asistle oynaması ise geliştirmesi gereken bir diğer özelliği. %78 olan pas yüzdesini Selçuk İnan’ın %87 seviyelerine kadar olmasa da %80’in biraz üzerine çıkardığında oyununu üst seviyeleri çıkarması kolaylaşacaktır.

 

 

Benzediği Oyuncular: Alper Potuk, Özer Hurmacı, Selçuk inan, Jordy Clasie

Mevkisel özellikleri ile ligimizin joker oyuncularından Alper Potuk ve Özer Hurmacı’ya benzeyen Vilhena, yine orta alanda görev yaptığı süreler boyunca istatiksel olarak Selçuk İnan’la benzer özellikler taşıyabiliyor. Fizik ve stil olarak eski takım arkadaşı Jordy Clasie’de onu izlediğinizde akıla gelen isimlerden. Ayrıca sol açıkta da oynayabilen Vilhena, özellikle zaman zaman kenar oyunlarında verkaç tercihleri, oyuncu eksiltme çabası ve dribbling özellikleri açısından aynı zamanda kanat oyuncuları olan Alper Potuk ve Özer Hurmacı’nın oyun stillerine benziyor.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Galatasaray, Fenerbahçe

4-3-3 oyun sistemi anlayışını benimsemiş takımlarda kendine rahatlıkla yer bulabilecek olan Vilhena gelişime halen daha açık. Yanında daha top kesici-defansif meziyetleri olan bir orta saha ile yaratıcı oyuncu profiline bürünebilir. Kontratının bu yaz  sona eriyor olması ve büyük kulüplerin de ilgisini çekiyor oluşundan dolayı transferde maddi gücü biraz daha yüksek olan takımlarımızla adı geçebilir.

 

Transfermarkt Profili