Lider Trabzonspor evinde Beşiktaş’ı ağırladı. Maç öncesinde iki takımda puan kaybetmek istemezken Beşiktaş Valerien Ismael yönetimindeki ilk maçından galibiyetle ayrılıp iyi bir başlangıç yapmak istiyordu. Trabzonspor ise bir önceki hafta Rizespor deplasmanından aldığı mağlubiyeti bu maçta alacağı galibiyetle telafi edip şampiyonluk kupasının ucundan tutmak istiyordu.

Spor Toto Süper Lig’de en fazla isabetli şut çeken iki takım olan Trabzonspor ve Beşiktaş 1-1’lik skorla birbirlerine üstünlük sağlayamadılar ve puanı bölüştürdüler.

İLK 11’LER

Trabzonspor 4-3-3 dizilimiyle sahaya çıkarken Beşiktaş 3-4-3 dizilimiyle sahaya çıktı.

TRABZONSPOR

  • OYUN KURULUMU

Trabzonspor oyun kurulumunda  4’lü hattın önünde Siopis pozisyon alırken merkeze Abdülkadir Ömür – Bakasetas ikilisi yerleşiyordu.  Nwakaeme ve Djanıny yer değişerek serbest oynarken oyun kurulumunda Trabzonspor’a esneklik sağladılar.

Trabzonspor 1.bölgeden 2.bölgeye geçerken Dorukhan Puchacz’a göre daha geride bekletirken Trabzonspor hücumlarında defansı 3’lüyordu. Onun yerine Bakasetas kenar çizgiye yakın oynarken Visca daha ileride konumlandı. Bakasetas hem kendini demarke şekilde bırakırken hem de Visca’nın Beşiktaş savunması arasında yalnız kalmasını engelliyordu.

Beşiktaş Trabzonspor’un bu dizilişine karşılık Teixeira’yı Batshuayi’nin yanına getiriyor, Ghezzal – Josef- Can üçlüsüyle merkezi kapatıyordu. Rıdvan ve Rosier’i defansın yanına çeken Beşiktaş hücumlarda ise bu ikiliyi 2. ve 3.bölgeye yerleştiriyordu.

HÜCUM KURULUMU

Trabzonspor’un hücum hattı  değişkenli oynayarak Beşiktaş savunmasının dengesini bozmaya çalışıyordu. Nwakaeme hücumun merkezinde dururken Djanıny beklerin arasına koşu  yapıyordu. Abdülkadir Ömür topla buluştuğu anda Nwakaeme A.Ömür’e yaklaşıyor Djanıny ise defans arkasına planlanan koşuyu gerçekleştirmişti.  Öne geçme şansını yakalayan Trabzonspor Beşiktaş savunmasının arkasına atılan toplarda rakip kaleyi zorladı.

Beşiktaş sezon boyunca 4’lü bir savunma hattıyla oynarken yeni teknik direktörlerinin gelişiyle 3’lü savunmaya dönen siyah beyazlılar bu gibi pozisyonlarda dizilimin verdiği tecrübesizlikle de karşı karşıya kaldı.

GOL

Beşiktaş 2.bölge savunmasında beklerini orta sahaya getirerek merkezi 5’li bir çizgiyle kapatıyordu. Bakasetas ve A.Ömür bu 5 ‘li setin içinde yalnız kalınca Trabzsonpor savunma arkasına atılacak topları değerlendirmeye çalıştı. Hüseyin Türkmen’in uzun topunda Vida pozisyon hatası yaparak Cornelius gibi fizikli oyuncunun sırtında kaldı. Bireysel yeteneğiyle bu pozisyonu kaleci ile karşı karşıya kalmasını sağlayan Cornelius takımını öne geçiren golün sahibi oldu.

BEŞİKTAŞ

  • OYUN KURULUMU

Beşiktaş oyun kurulumunda Welinton- Vida- Montero stoperleriyle 3’lü şekilde dizilirken Rosier ve Rıdvan orta saha çizgisine yaklaşıp Josef ve Can’a paralel şekilde pozisyon alıyorlardı. 3-4-3 dizilimini oyun kurarken uygulayan Beşiktaş Josef ve Can ikilisini değiştirerek orta sahadaki oyun kurucusunu sabit tutmadı.

Beşiktaş 1.bölgeden 2.bölgeye yaptığı geçişlerde stoperlerini dar tutarak geride bırakıyor Rosier ve Rıdvan’ı daha çok hücuma çıkarıyordu. Ghezzal Batshuayi’ye yakın şekilde oynayarak orta saha merkeze girerken Teixeira’da zaman zaman Rıdvan’ın arkasına atılan koşularla topla buluşuyordu. Bu görselde Teixeira Rıdvan’ın arkasına koşu atıp  Trabzonspor defansının dengesini bozmaya çalışırken Ghezzal ise merkezde oluşacak boşluk için merkeze yaklaşıyordu. Puchacz’in baskını üstüne çekmeye çalışan Ghezzal, Rosier’in önünün boşalmasını sağladı.

HÜCUM YERLEŞİMLERİ

  • ROSIER – RIDVAN

Beşiktaş orta sahada yaptığı presler sonrası kazandığı toplarda Rıdvan ve Rosier’i direkt hücuma çıkarıyordu. Oyun kurulumunda Josef ve Can’ın eşi olan bu ikili hücum geçişlerinde ise Ghezzal ve Teixeira’nın eşi olarak Beşiktaş’ın 3.bölgedeki sayısal anlamda zenginleşmesini sağlıyordu. Rıdvan ile sol kanattan etkili ataklar gerçekleştiren siyah beyazlılar girdiği pozisyonları daha iyi değerlendirse skoru lehine  çevirebilirdi.

GOL

Beşiktaş eşitliği yakaladığı golü hazırlarken top Vida’dayken Josef ve Can ikilisi merkezde çift olarak kalıyor Larin ve Ghezzal rakip bek oyuncularının yanına yerleşiyordu. Rosier ise çizgiye basarak pozisyon alırken Rıdvan’da aynısını sol çizgide gerçekleştiriyordu. Hücum setini maç boyunca bu şekilde kuran Beşiktaş Ghezzal’in sağ çizgiye yaklaşıp topu almasıyla Rosier’in serbest şekilde koşu atmasını sağlıyordu. Merkezde ise Rosier’in önünün açılması Kenan ve Larin’in stoperlerin yanına yaklaşmasıyla oluşuyordu. Denswil ve Hüseyin Türkmen’i meşgul eden Beşiktaş hücum oyuncuları ceza sahasını boşalttırdı ve Rosier’in kaleci ile bire bir kalmasını sağladı.

VERİLER

Trabzonspor’un ortalama pozisyonunda stoper ikilisinin derinde beklediğini görüyoruz. Dorukhan ve Puchacz orta sahaya çizgisinde pozisyon alırken Nwakaeme ve Bakasetas beklere yakın şekilde oynadılar. Djanıny ve Visca’nın hızı için en ileride pozisyon aldıran Trabzonspor Beşiktaş’ın etkin hücum beklerinin zaafını kullanmak istedi. Djanıny sürekli kanatlara açılıp topla buluşurken merkezde oluşan boşluklara orta sahadan gelen oyuncular ve Nwakaeme giriyordu.

Beşiktaş’ın ortalama pozisyonuna baktığımızda ise 3’lü stoperleri derinde beklerken Josef ve Can ikilisi görsellerde gösterdiğimiz gibi merkezde kalıyordu. Rosier ve Rıdvan  Ghezzal ve Teixeira ile ortak hareket ederken Beşiktaş bu hücum 5’lisiyle 3.bölgede sayısını çoğaltıyordu. Nitekim de  Beşiktaş golü bekten gelen oyuncu  ile bulunca yapılan organizasyonun işlediğini bizlere göstermiş oldu.

Topla oynama istatistiklerinde Trabzonspor daha çok topa sahip olan takım olurken  Trabzonspor Beşiktaş ile üçüncü bölgeye giriş sayısında neredeyse birbirlerine eşit sayıda kaldı. . 1. , 2. , 3. bölgelerde süresel olarak daha fazla topa sahip olan Trabzonspor topa hakimiyetini tüm bölgelerde göstermiş olsa da ceza sahasına girişlere baktığımızda Beşiktaş’ın rakibinden daha fazla ceza sahasına giriş yaptığını görüyoruz. Buda  atakların tehlikesini arttıran unsur olurken gol beklentilerine yansıdı.

Yukarıda ceza sahasına yapılan atakların Beşiktaş tarafından daha çok yapıldığını söylemiştik. xG oranlarına baktığımızda Trabzonspor 0.43’de kalırken Beşiktaş 1.70 olarak rakibine göre daha yüksek bir gol beklentisi yarattı. Trabzonspor maç boyunca çektiği 8 şutta sadece 2 isabet bulurken rakip kaleye gitmekte zorlandı. İlk yarıda hiç isabetli şut çekemeyen Trabzonspor ikinci yarı gol harici 1 isabetli şut buldu. Beşiktaş ise ilk yarıda rakip kaleye 1 isabetli şut çekerken ikinci yarı çektiği şutların %50 sinde isabet buldu.

ŞUT BÖLGELERİ

Trabzonspor’un şut hareket yerlerini gösteren bu görselde ceza sahasından bulduğu tek isabetli şutta golü bulduğunu görüyoruz. İkinci isabetli şutunu ceza sahası dışından çeken Trabzonspor rakip ceza sahasında tehlike yaratmakta zorlandı.

Beşiktaş’ın çektiği şutların bölgesine baktığımızda çektiği 13 şutun sadece 4’ünü ceza sahası dışından çektiğini görüyoruz. Özellikle çektiği isabetli şutlara bakarsan 4 isabetli şutun 3’ünü sağ bölgeden buldular. Golü de bu bölgeden bulan Beşiktaş bunun sinyallerini maç içinde vermişti.

Pas istatistiklerinde atılan kilit paslar dikkat çekiciydi. Trabzonspor attığı 3 kilit pasın hepsinde isabet bulurken Beşiktaş ise attığı 8 kilit pasın 4’ünde isabet buldu. Bu kilit pasların bölgelerine bakarsak;

Trabzonspor gol pası hariç 90 dakika boyunca 2 tane kilit pas atabildi ve bu pasların hepsi ceza sahası dışından gerçekleşti.

Beşiktaş’ın attığı kilit pasların bölgesine bakarsak ceza sahası içinden farklı oyuncularla atıldığını görüyoruz. Ghezzal Beşiktaş tarafında atılan kilit pasların yarısından çoğunu atan oyuncu olurken golde de asistin sahibiydi.

SONUÇ

Alınan sonuçla beraber Trabzonspor puanını 71 yaparken Beşiktaş ise 47’ye yükseltti. Şampiyonluk yolunda emin adımlarla yürüyen bordo mavililer 2.sıradaki Konyaspor’la puan farkını 13 yapsa da geride kalan maçlarda alacağı rakiplerine bakmaksızın alacağı 3 galibiyet onları şampiyon ilan edecek. Beşiktaş Valerien Ismael ile beraber ilk maçından beraberlik ile ayrılsa da oynan oyun taraftarlarını memnun etti.

  • Trabzonspor ilk yarıda rakip kaleye isabetli şut atamadı (3/0).
  • Beşiktaş maç boyunca 8 kilit pas atarken bunların 5’i Rachid Ghezzal’dan geldi.
  • Trabzonspor maçı 0.43 gol beklentisiyle bitirirken Beşiktaş 1.70 gol xG verisiyle maçı bitirdi.
  • Nwakaeme girdiği 12 mücadelenin sadece 2’sini kazanırken bu konu takımın en başarısız ismi oldu.
  • Beşiktaş ilk 11 başlayan oyuncular arasında en fazla pas isabeti bulan isim Alex Teixeira oldu (26/24).