Doğum Tarihi: 14.02.1999 (18 yaşında)

Mevki: Sağ Açık

Takımı: New York Red Bulls

Ülkesi: ABD  

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu : – (Supplemental Roster Contract*)

Boy: 1.75 m

 

 

Profil

1999 ABD doğumlu Tyler Adams, futbol hayatına New York Red Bulls’un genç akademisinde başladı.  Henüz 16 yaşındayken New York Red Bulls A2 takımında şans bulmaya  başladı. A2 takımında 2015 sezonunda  7 tanesi ilk 11’de olmak üzere toplam 11 maça çıktı.

2016 sezonunda A2 takımda oynamaya devam etti. Toplam 22 maça çıkan Adams 3 kez fileleri havalandırdı.  A2 takımda gösterdiği performansla teknik direktör  Jesse Marsch’ın dikkatini çeken Adams, New York Red Bulls A takımının 02.04.2016 tarihinde New England Revolution ile oynadığı MLS maçının kadrosuna dahil edildi. Bu maçta süre almamış olsa bile New York Red Bulls’un A takımının maç kadrosuna henüz 17 yaşındayken dahil olması kendisi için büyük bir adım oldu. Bu sezonda A takım kadrosuna 8 kez dahil edilirken ilk maçına ise 14.04.2016 tarihinde San Jose Earthquakes karşısında ilk 11’de başlayarak çıktı.

2017 sezonuna A takımda başlayan Adams kupa maçları da dahil olmak üzere toplam 35 maça çıktı ve 2 gol 5 asistlik bir perfromans sergiledi. Sezona ön libero olarak başlayan Adams hocası tarafından sağ bekte de değerlendirildi. Sağ bek olarak çıktığı 5 maçta 2 gole imza atan Adams’ın  sağ alandaki performansından memnun kalan Jesse Marsch oyuncunun hücum bölgesindeki aktifliği sebebiyle sonraki maçlarda sağ koridorun hücum bölgelerinde görev vermeye başladı. Hücum bölgesinde oynadığı 11 maçta 5 asiste imza attı.

A2 takımında 4-3-3 formasyonunda ön libero olarak oynayan Adams A takımla ilk maçlarına da 4-4-2  dizilişinde ön libero olarak başladı. Sürekli olarak formasyon değişimleriyle tanıdığımız Jesse Marsch, Adams’ı ilk olarak sağ bek mevkisinde 5-4-1 formasyonunda ve daha sonra 3-4-3 ve 3-5-2 dizilişlerinde sağ açık olarak oynattı.

ABD Milli Takımına da ilk kez 14.11.2017 tarihinde Portekiz ile oynanan dostluk maçında davet edilen Adams bu maçta 90 dakika görev aldı.

 

 

Güçlü Yönleri (Vizyon, Teknik, Dribbling, Dinamiklik, Özgüven, Hamle Yeteneği, Zeka)

Oyun vizyonu geniş ve oyun zekası yüksek bir oyuncu.  Topsuz alanda yaptığı koşulardan sonra aldığı paslar rakip ceza sahasında sık sık tehlike yaratıyor.  Bu noktada top sürüş tekniğinden bahsetmek gerek. Topu adeta ayağına yapıştıran Adams patlayıcı hızı sayesinde ceza sahasına girmekte zorlanmıyor. Tekniğiyle çok rahat adam eksiltebiliyor.

Adams’ın dribbling yeteneğine de değinmekte fayda var. Hızıyla ön planda olan bir oyuncu. Hızıyla beraber bileklerine olan hakimiyeti çalım yeteneğine de yansıyor. Maç başına 3 dribbling denemesi olan oyuncu %60 oranında başarı yüzdesine sahip. Ön liberodan sağ alana geçen Adams’ın dribbling oranı da bu bölge değişimiyle paralel olarak her maç artmaya başladı.

Olası bir top kaybında ise oynadığı kanadın savunma bölgesine hızlı bir dönüş yapıyor ve boş alanları kapatmaya gayret gösteriyor. Sahada basmadık yer bırakmıyor. Bu noktada iki alanda da fayda veriyor diyebiliriz. Dinamik ve çevik bir oyuncu olan Adams genç yaşına ve buna bağlı olarak zayıf fiziğine rağmen savunmada verdiği ikili mücadelelerden iyi bir yüzdeyle ayrılıyor.Maç başına ortalama 17 ikili mücadeleye giren Adams  bu ikili mücadelelerin %55’inde başarılı oluyor.

Savunma noktasında göstermiş olduğu performansta ise müdahale özelliği ön plana çıkıyor.  Maç başı ortalama 5 kez topa müdahalede bulunmaya çalışan Adams bu müdahalelerde %60 oranında bir başarıya sahip.

Adams’ın özgüveni de bir hayli yüksek. Genç yaşına rağmen göstermiş olduğu performans ve cesur, neredeyse hatasız oyunu dikkat çekiyor. Ceza sahası dışından denediği şutlar da kadife bir bilekten çıkacak nitelikte.

 

Zayıf Yanları (Uzun Pas, Hava Topları, Tecrübe Eksiği, Orta Açma)

Adams’ın en dikkat çeken zayıf yanı uzun pasları. Attığı uzun pasların menzilini ve şiddetini ayarlamakta güçlük çekiyor. Fakat gün geçtikçe oyununun üstüne koyan bir oyuncu olduğunu göz önünde bulundurursak bu açığını zamanla kapatacaktır.

Adams’ın fiziği de dezavantajlarından biri. 1.75 m boyunda ve 68 kg olan Adams’ın Avrupa düzeyinde iyi bir seviyeye gelebilmesi için fiziki olarak güçlenmesi gerekiyor. Gelişen fiziğiyle birlikte daha sert ve sağlam bir performans gösterebilir.

Geçtiğimiz sezon A takıma dahil olduğu için oyuncunun tecrübe noktasında eksiği var demek yanlış olmaz. A takımla beraber sadece 1 sezon geçirdi.

Adams’ın bir diğer zayıf yönü ise açtığı ortalar diyebiliriz. Maç başına ortalama 1 orta açan oyuncunun başarı yüzdesi ise bir hayli düşük. %26 başarı oranına sahip olan Amerikalının bu noktada kendini geliştirmesi gerek.

 

Benzediği Oyuncular: Gökhan Gönül, Alper Potuk/Jakub Błaszczykowski, Andros Townsend

Adams’ın savunma noktasında göstermiş olduğu top kapma performansı ve dinamizmi Gökhan Gönül’e benziyor. Özellikle rakibin ayağından çok kolay top alması ve rakibin adeta yakasını bırakmaması Gökhan’a en çok benzeyen noktaları.

Hücumda ise hızı, topa hakimiyeti ve tekniği Alper Potuk’a benzer özellikleri. Kolay adam eksiltmesi, patlayıcı hızı ve top tekniğiyle Alper’i anımsatıyor.

Dinamikliği ve müdahale özelliği ile Jakub Błaszczykowski’ye hızı ve tekniğiyle de Andros Townsend’e benziyor


Gelebileceği takımlar: Bursaspor, Göztepe, Başakşehir

Sağ açık pozisyonunda sağ bek orjinli Barış Yardımcı’yı kullanan Bursaspor için Adams oldukça uygun bir transfer olur.  Özellikle hücum çeşitliliği ve sağ koridorun efektif kullanımı noktasında Adams, Bursaspora fayda sağlayacaktır. Adams’ın genç yaşını da göz önünde bulundurursak Paul Le Guen gibi tecrübeli bir teknik adamın ellerinde bonservis olarak da değerlenecektir.

Sağ açık pozisyonunda Gouffran’dan yeterli verimi alamayan Göztepe için Adams ihtiyaç dahilinde bir transfer olur.  Düzenli oynadıktan sonra Göztepe’ye olası satışta kâr da sağlayacağını söyleyebiliriz.

Son dönemlerde gerek Avrupa Ligi’nde gerek ligde bulunduğu konum sebebiyle sağladığı kazançtan sonra Başakşehir için Adams çok uygun bir yatırım olur. Sağ alanda Visca’nın yedeği ve alternatifi olabilir. Özellikle gençlerle iyi anlaşan ve oyuncuları geliştirme konusunda maharetlerine şahit olduğumuz Abdullah Avcı’nın elinde parlayabilecek bir oyuncu.

MLS ve İngiltere Premier Liginde aktif bir çok oyuncusu olan James Grant Sports Management ile anlaşan Adams’ın Avrupa’ya gitmesi gerektiği ABD spor kamuoyunda sıkça konuşulan bir konu. Oyuncunun da Avrupa’ya adım atmak istediği şeklinde dedikodular var.

Tyler Adams, New York doğumlu ve ABD vatandaşı olduğu için ikna ederken şehrin büyük bir etmen olduğunu unutmamakta fayda var. Bu noktada Bursa, İzmir ve İstanbul şehir olarak da oldukça uygun seçenekler.

 

*MLS kulüplerinin, kendi seçtiği, maaşı 65 bin $’ı geçmeyen 4 oyuncusunun kulübün maaş bütçesine etki etmemesini sağlayan kontrat tipine Supplemental Roster Contract denir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ