Doğum Tarihi: 01.06.1999 (19 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Enyimba Aba

Ülkesi: Nijerya

Değeri:

Boy: 1.94 m

Tercih Ettiği Ayak: Sol

 

Ülkesi takımlarından Enyimba’nın formasını giyen 19 yaşındaki genç oyuncu Afrıka U20 Şampiyonasında gösterdiği performans ile dikkatleri üzerine çekmesinin yanında turnuvanın en iyi 11’inde de kendisine yer buldu.

 

Güçlü Yönleri (Fizik gücü, Hava hâkimiyeti, İkili mücadele, Oyun kurma, Oyun bilgisi) 

Fizik Gücü: Ozornwafor’un belirgin en önemli artısı sahip olduğu fizik gücü. Boyunun uzun olması sayesinde savunmada ve hücumda oldukça etkili bir oyuncu. Rakip hücum oyuncularına genellikle fiziğini kullanarak üstünlük kuruyor ve savunma prensiplerini doğru bir şekilde yerine getiriyor. Fiziğine göre oldukça da hızlı bir stoper. Bacak boyunun da uzun olması, markajı altındaki oyuncunun topu indirmesini oldukça zorlaştırıyor. Tüm bunların dışında sahip olduğu fiziksel özellikleri sayesinde sıçrama yeteneği de üst seviyede.

Hava Hâkimiyeti: Ozornwafor’un istatistiklerde başı çeken özelliği hava toplarında sahip olduğu güçlü meziyet. Özellikle Afika U-20 Şampiyonası’nda dominant bir performans sergileyerek çıktığı 5 maçta 48 hava topu mücadelesinin 37’sini üstün tamamlayarak %77 gibi bir oran yakaladı. Hücum ve savunma olarak ikiye ayırmak gerekirse oyuncu savunma yaparken hava toplarında çok daha başarılı.

İkili Mücadele: Ozornwafor, henüz 19 yaşında olmasına rağmen ikili mücadelelerde çok olgun müdahalelerde bulunuyor. Güçlü ve çevik olmasının yanında pozisyon bilgisi de üst düzey olan Ozornwafor, rakipleriyle girdiği ikili mücadelelerin %54’ünden galip ayrılıyor.

Oyun Kurma: Tekniğinin bir merkez savunmacıya göre iyi derecede olması ve baskın ayağı sol olmasına rağmen sağ ayağını da fena kullanmayan, top kontrolü iyi düzeyde olan bir oyuncu. Genç olmasına rağmen topu oyuna sokarken gayet sakin hareket ediyor. Zaman zaman 3. bölgeye etkili paslar denese de genel olarak 1. ve 2. bölgedeki kısa paslarda daha etkili. Oyuncu %81.3 pas isabeti ile oynuyor.

Oyun Bilgisi: Ozornwafor’un savunmada oyun bilgisi de üst düzeyde. Rakip ataklarında tehlikeli olabilecek pozisyonları sezip ona göre pozisyon alıyor. Oyunu geriden kurduklarında savunmada hem derinliği hem de genişliği çok doğru veriyor. Takım arkadaşlarının rahatlıkla pas atacağı ya da kendisinin rahatlıkla pas alacağı yerlere uygun koşuları çok iyi gösteriyor. Baskı anında hiç riske girmeden topu diğer yarı alana gönderiyor. Pozisyon bilgisi de iyi derecede olan Nijeryalı oyuncu doğru yerde doğru zamanda olmayı başarıyor. Tüm bunların dışında, oyun bilgisiyle 3’lü savunma dizilişinde de rahatlıkla oynayabilecek bir oyuncu.

 

Zayıf Yanları (Uzun Top, Çevre Kontrolü, Hamle zamanlaması) 

Uzun Top: Valentine Ozornwafor, teknik kapasitesi bir stoper için iyi seviyede olmasına rağmen havadan 3. bölgeye  attığı paslar pek yerini bulmuyor. Havadan attığı uzun toplarda isabet oranının %37.1 olması da oyuncunun bu konuda sıkıntı yaşadığını destekliyor. Baskı yokken gönderdiği paslarda çoğu zaman takım arkadaşına doğru oluyor fakat pas kalitesinin iyi olduğu söylenemez. Baskı anında ise topu genelde ya rakip takımın kalecisine doğru rastgele ve uzun ya da taca gönderiyor risk almıyor.

Çevre Kontrolü: Ozornwafor’un bir diğer olumsuz yönü ise çevre kontrolü. Oyuncu zaman zaman çevresinde kimse olmamasına rağmen özellikle rakip tarafından 3. bölgeden gönderilen uzun topları kafasıyla tekrar diğer yarı alana gönderiyor. Oysaki çevresinde rakip takımın oyuncularının olmadığını henüz top gelmeden kontrol edip, topun takımında kalması için çaba sarf etmeli.

Hamle Zamanlaması: Oyuncunun en zayıf yanı hamlelerde zamanlama hatası yapması. Hamlelerinde genellikle başarılı olan oyuncu zaman zaman tehlikeli yerlerde hamle hatası da yapabiliyor. Bu hataları da genellikle 1. bölgede yapan Ozornwafor’un Nijerya U-20 Milli Takımı ile çıktığı 5 resmi maçta toplam 18 başarısız hamlenin 8’i zamanlama hatasından kaynaklandı. Bu da maç başına 1.6 hamle zamanlama hatası anlamına geliyor.

 

Benzediği Oyuncular: Marcao, Ozan Kabak

Ozornwafor’u hem sol ayaklı olması hem kısa pasla top çıkarmakta başarılı olması, hem de oyun içindeki sakinliği ile Marcao’ya benzetebiliriz. Bunun yanında genel oyun yapısı, atletizmi, yaşı, potansiyeli hatta kimi zaman hamlelerinde yaptığı zamanlama hatasına kadar Ozan Kabak’la da oldukça benzerlik gösteren bir isim.

 

Galatasaray’a Uygunluğu

Kısa pas kalitesi yüksek olan oyuncu Galatasaray’ın savunmadan ayağa pas ile çıkan oyun yapısına oldukça uygun bir isim. Sol ayaklı ve pas becerisi olması Fatih Terim’in elini rotasyonda oldukça rahatlatabilecek bir etken. Ayrıca fizik gücü ve hava hakimiyetiyle de öne çıkan Ozornwfor tüm bu meziyetleriyle hem Marcao’yu hem de Luyindama’yı alternatifleyebilecek bir potansiyel. Galatasaray kadrosunda Afrikalı oyuncu sayısının da çoğunluğuna bakıldığında uyum süreci de uzun sürmeyecektir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ