Doğum Tarihi: 20.02.1997 (19 yaşında)

Mevkii: Kaleci

Takımı: Lechia Gdansk

Ülkesi: Sırbistan

Değeri: 500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2020

 

 

Profil

Lazio’da oynayan Sergej Milinkovic-Savic’in küçük kardeşi olan Sırp oyuncu, ülkesinin köklü takımlarından Vojvodina’nın altyapısında yetişti. İlk profesyonel sözleşmesini de yine Vojvodina ile 2014 yılında imzalayarak kariyerinin ilk adımlarını atmaya başlayan dev kaleci, imzanın üzerinden henüz 1 ay geçmişken Manchester United tarafından 1.750.000 € bedelle transfer edildi ancak anlaşma gereği 1 sezonu (2014-2015 sezonu) Vojvodina’da geçirecek ve ardından Ada’nın yolunu tutacaktı. Sezona hem moralle hem de beklentiyle başlayan genç kaleci, ligin ilk yarısındaki tüm maçlarda kaleyi devralan isim oldu ancak özellikle son maçlarda Vojvodina’nın gösterdiği etkisiz performans ve aldığı kötü sonuçların ardından ligin ikinci devresinde takımdaki birçok oyuncu gibi genç kaleci de ilk 11’deki yerini kaptırdı ve ikinci yarıyı neredeyse hiç oynamadan geçirdi. Sezon bittiğinde anlaşma gereği İngiliz devinin formasını giymek için heyecanlanan Milinkovic-Savic, İngiltere’de geçirdiği süre zarfında orada oynamak için gerekli olan çalışma iznini alamadı ve Manchester United formasını giyemeden Kasım 2015’te kulüp tarafından serbest bırakıldı. Serbest kalmasının ardından şuan oynadığı takımı Lechia Gdansk yetenekli oyuncu için hızlı hareket etti ve 2015-2016 sezonunun devre arası transfer döneminde Milinkovic-Savic’i renklerine kattı. Transfer olur olmaz istikrarsız sonuçlar alan Lechia’nın kalesini devralan genç kaleci, ligin ikinci yarısında çıktığı 11 maçta 10 gol yedi ve 4 maçta kalesini gole kapattı. Polonya kariyerine yaptığı hızlı girişin ardından 2016-2017 sezonuna biraz da Legia’nın  başarısız sonuçlarla başlamasının ardından kızışan liderlik yarışında üst sıralarda yer alan Lechia, 9. haftası geride kalan Ekstraklasa’da Milinkovic-Savic’in kalede olduğu 7 karşılamada kalesinde 7 gol gördü ve 2 karşılaşmada kalesini gole kapatmayı başardı.

Tüm alt yaş kategorilerinde istikrarlı bir biçimde Sırbistan milli takımının formasını terleten Milinkovic-Savic, 2014’teki U19 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ndeki tüm maçlarda forma giyerek başarılı bir performans gösterse de Şampiyona maçlarında kaleyi bir başka yetenek Predrag Rajkovic’e kaptırdı ve turnuva boyunca forma giyemedi. 2015’e gelindiğinde yine eleme maçlarında kaleyi devralan başarılı eldiven, turnuva esnasında tekrar kadroda yer almadı ancak bu sefer sebep, U20 takımıyla 2015 Dünya Kupası kadrosunda yer almasıydı ve kupayı kazanan takımda yer alarak önemli bir tecrübe edindi. Şu anda da halen devam eden U21 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde ülkesinin kalesini koruyan isim konumunda.

 

Güçlü Yönleri

Vanja Milinkovic-Savic dendiğinde akla ilk gelen özellik kesinlikle hava topları. 2,02 m boyundaki dev kaleci, Ekstraklasa’da en yüksek hava topu başarı yüzdesiyle oynayan isim. Topa çıkış zamanlaması, sıçrama yeteneği, kalabalığın arasında güçlü vücudunu iyi kullanması ve gerektiğinde kendi takım arkadaşlarını dahi ekarte ederek topa en yüksek noktada sahip olması, her şeyden önce takımının duran toplardan ve kanatlardan  yapılan yüksek ortalarla gol yeme ihtimalini oldukça azaltıyor. %92’lik hava topu başarı oranı, kalecilik için mükemmel denebilecek bir fiziğe sahip olan genç eldivenin sahip olduğu bu avantajı son derece dengeli ve olumlu kullanabildiğinin de göstergesi.

Vanja ile ilgili bir diğer ayrıştırıcı özellik ise refleksleri. Müthiş reflekslere sahip olan Milinkovic-Savic, takımını en kritik anlarda yaptığı beklenmedik kurtarışlarla birçok kez ayakta tutarak kazanılan puanlara ve belki de muhtemel bir şampiyonluğa şimdiden ciddi bir puan katkısı yapmış durumda. Bu özelliklerinin yanı sıra ceza sahası dışına çıkışlarındaki zamanlama ve doğru kararı verme konusunda birçok tecrübeli kaleciye oranla daha fazla güven veren bir konumda. Fazla risk almayı sevmeyen bir yapıya sahip olan Milinkovic-Savic’in mental olarak bu seviyede olması ve oyun olgunluğuna sahip olması, onun ilerleyen yıllarda gelebileceği seviye hakkında önemli bir ipucu. Sahada kendisinin yapacağı hatanın geri dönüşünün zorluğunu her zaman göz önünde tutan ve konsantrasyonunu en üst seviyede tutan genç eldiven, hatalı gol yediği maçlarda dahi genç yaşına rağmen konsantrasyonunu en üst seviyede tutmaya devam ediyor ve performansında herhangi bir olumsuz değişim gözlenmiyor.

Kale çizgisinde yer tutma konusunda da başarılı olan kalecinin, birçok zor pozisyonu kalede aldığı pozisyon sayesinde kolayca savuşturduğunu gözlemlemek mümkün. Özellikle ceza sahası içerisine gönderilen toplarda aldığı pozisyon, onun topları mıknatıs gibi çekmesini sağlıyor ve çoğu kez o övgüyle bahsettiğimiz reflekslerini kullanmaya bu sayede gerek duymuyor. Bire bir pozisyonlarda kalesini terk etme zamanlaması, gerektiğinde ayakta kalması, doğru anda doğru şekilde açıyı kapatması ve ayakla müdahalelerinde son derece dikkatli olması sayesinde Ekstraklasa golcülerinin kendisinden çekinmesini sağlayabilen Milinkovic-Savic’in bu özellikleri, Lechia’nın pek de güven vermeyen savunma üçlüsüne rağmen ligin üst sıralarında kalabilmesinin en önemli nedenlerinden biri.

 

Zayıf Yanları

Özellikle günümüzde çok fazla konuşulan ve tartışılan bir konu olan kalecinin ayaklarına olan hakimiyeti konusu Vanja için buna önem veren takımlar ve teknik adamlar açısından bir eksiklik olarak görülebilir. Zira onu maç içerisinde önemli bir hızlı hücumu nokta uzun paslarla başlatırken görmek zor veya takımının orta sahada veya defans oyuncuları arasında top çevirdiği sırada pas verilebilecek bir opsiyon olarak izleyemiyoruz. Bir kaleci için dahi düşük sayılabilecek %74’lük pas yüzdesi bu konu hakkında somut bir veri olarak değerlendirilebilir. Bu tabii ki büyük ölçüde takımın oyun yapısı ve kaleciden beklentilerle ilişkili bir durum. Takımın oyun düzeni topa sahip olmayı gerektirmiyorsa ve maçın önemli bir bölümünü kendi yarı alanında geçiriyorsa bu durumda çizgi meziyetleri haliyle diğer unsurların bir hayli önüne geçiyor. Bu durumda yalnızca takımını hızlı hücuma çıkaracak ilk pası atabilme yetisi önem kazanabilir ancak önceden de söylediğimiz gibi bu durum her teknik adam ve kaleci için bir eksiklik olarak görülmeyebilir. Objektif olarak zayıf olduğu bir konudan bahsetmek gerekirse bu kesinlikle agresifliği olur. Oyun olarak ne kadar olgunsa insan karakteri o kadar bir o kadar zor ve agresif bir görüntü çizen Milinkovic-Savic’i takım arkadaşlarıyla dahi saha içerisinde tartışırken görebiliyoruz. Bu konuda mutlaka onu eğitecek bir teknik adama ihtiyaç duyuyor.

 

Benzediği Oyuncular: Zydrunas Karcemarskas, Vanja Ivesa

Kale çizgisinde verdiği güven, refleksleri ve uzun boyunun avantajını fiziksel gücünü dengeli kullanarak hava toplarında gösterebilmesiyle ligimizin en iyi çizgi kalecilerine benzetilebilir. Karcemarskas’ın ince ve uzun kollarıyla direk dibinden çıkardığı toplara daha kalın bir yapısı olan Vanja Milinkovic-Savic’te pek fazla rastlamasak da çizgide yer tutuşu ve hava topu hakimiyeti bakımından benzetilebilir. Boy, fiziki yapı ve isim olarak birebir benzer olan eski Eskişehirspor ve Elazığspor kalecisi Ivesa’dan daha yüksek seviyelere çıkacağı kesin. Bu kalecilerin çizgi harici teknik özelliklerinin zayıf olması da Vanja ile bir diğer kesişim noktası olarak görülebilir.

 

Gelebileceği Takımlar: Çaykur Rizespor, Kasımpaşa, Kardemir Karabükspor

Küçülmeye giden ve sezona kabus gibi başlayan Kasımpaşa için yeni yapılanma çerçevesinde genç ve potansiyelli bir alternatif olarak düşünülebilir ve kale rahatlıkla emanet edilebilir. Karabükspor’da da artık futbol hayatının sonlarına yaklaşan Ahmet Şahin’in ardından uzun soluklu bir proje olarak düşünülebilir. Itandje’ın takımdan ayrılmasıyla kaleci sıkıntısı yaşamaya başlayan Çaykur Rizespor da kiralık gelen Diallo’nun  ardından aynı şekilde güvenebileceği ve gelir elde edebileceği bir kaleciyi kadrosuna katmanın yanı sıra Itandje’ın boşluğunu da rahatlıkla doldurabilir.

Kısa Manchester United macerası onun piyasasını yükseltebilecek bir etken olarak düşünülse de Ekstraklasa takımlarının ekonomik durumlarının oldukça kötü olduğu ve neredeyse sıfır bütçeyle takım kurmaya çalıştıkları göz önüne alındığında 500.000 €’nun biraz daha altında bir bedelle transfer bitirilebilir.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.07.2017 tarihinde 2.600.000 € bedelle Torino takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili

 

NOT:  Polonya Ekstraklasa’nın yayın hakları konusundaki hassasiyeti nedeniyle Vanja Milinkovic-Savic için hazırladığımız video görüntülerini sunamamaktayız. Anlayışınız için teşekkür ederiz.