Doğum Tarihi: 15.08.1994 (22 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha/Sağ Kanat

Takımı: Fulham

Ülkesi: Danimarka

Değeri: 2.000.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

Boyu: 1.78 m

 

 

Profil

Doğduğu kentin takımı olan Esbjerg JB’de futbol hayatına başlayan Christensen erken yaşta keşfedilen yeteneklerden biri olarak göze çarpıyor. Danimarka’da scouting konusunda atılımlarıyla iyi işler çıkaran Midtjylland, Christensen’i 16 yaşında kendi akademisinin bünyesine kattı. 2010-2012 arasında gençlik turnuvaları ve Danimarka alt yaş milli takımlarında forma giyen oyuncu, Midtjylland ile resmi maça çıkmadan Fulham’ın radarına takıldı. Temmuz 2012’de Fulham altyapısının yolunu tutan Christensen İngiltere’deki ilk yıllarında rezerv ligde forma şansı bulabildi. 13/14 sezonu sonunda Premier Leauge’den küme düşerek tamamlayan Fulham’da Danimarka’lı oyuncunun süre alma şansı arttı. 14/15 sezonunda 25 Championship maçında (2049 dk) 5 gol 7 asistlik katkı vererek dikkatleri üzerine çekti. Premier League’e çıkmak için güçlü bir kadro hedefine yönelen Fulham 15/16 başında orta sahaya takviyeler yaptı ve bu durum Christensen’in süresine olumsuz yönde etki yaptı. Forma savaşında gerilerde kalan Danimarkalı 27 maçta (1520 dk) 1 gol 4 asist ile önceki sezonun çok gerisinde kaldı. Bu dönem içerisinde ofansif bir orta sahadan daha iki yönlü ve kesici bir tarza evrilen Christensen 16/17 sezonuna ise Fulham’da problemlerle başladı. Kadroya girmekte sıkıntı yaşayan oyuncu bir ara rezerv takımda forma giydi. Ligin ikinci yarısı ile Championship’in bir başka takımı Burton Albion’a kiralanan Danimarkalı burada 16 maçta 1295 dakika süre buldu ve 4 asist yaptı. 

Fulham’da ilk sezonunda 4-4-2 kare ve standart 4-4-2 taktiklerinin orta sahasında görev alan Christensen zaman zaman sağ kanatta da hızı sayesinde değerlendirildi. 16/17 sezonunun ikinci yarısında kiralık olarak görev aldığı Burton Albion’da ise 4-1-4-1 ve 5-3-2 formasyonlarının merkez orta sahasında izledik.

Milli takımlar düzeyinde birçok kez boy gösteren oyuncu U-16/17/18/19/21 takımlarında görev aldı. Son olarak U-21 takımıyla Polonya’da düzenlenen U-21 Avrupa Şampiyonası’nda yerinde canlı takip ettiğimiz Christensen 2015 Eylül ayından bu yana takımının kaptanlığını yapıyor. Tam 38 kez ülkesinin U-21 formasını üzerine geçirdiğini belirtelim.

 

Güçlü Yönleri (Teknik becerileri, Kaliteli pasör, Doğru karar verme, Denge, Çevik, Kararlı ve sert yapısı, Çalışkan, Profesyonel)

Kariyerinin ilk dönemlerinde ofans oyununa daha yatkın bir orta saha olan Lasse Vigen Christensen, Fulham’ın 4-4-2 taktikleri içerisinde zamanla 8 ve 6 numara oynayabilen bir oyuncuya evrildi. Temel teknik becerileri gayet iyi durumda olan Danimarkalı çok iyi bir top kontrolüne sahip. Genellikle 2.bölge ve 1 ile 3.bölge geçişlerinde topla buluşan oyuncu kontrol hatasında çok nadir bulunarak oyun akışını bozmuyor. İyi kontrolünün yanı sıra topu oyuna düzgün bir biçimde sokması takımının set hücumlarının yerleşmesine katkı vermesine ve zaman zaman hızlı kontraların oluşmasına zemin hazırlıyor. Geride bıraktığımız 16/17 sezonunda 46 pasının 37’si isabet buldu, %81 başarı oranı var. Pas becerisiyle birleştirdiği oyun görüşü ise sahada onun ne yaptığını bilen bir havada oynamasını sağlıyor. Sık sık diyagonal paslar ile oyunun yönünü değiştirebilmesi, dar açılardan da olsa takım arkadaşlarını topla buluşturabilmesi onu kaliteli bir pasör haline getiriyor. Oyun kurulumuna yardımcı ve takımını rahatlatan pasları var.

Hücuma genelde geriden destek verse de iki yönlü orta saha görevinde sık sık 3.bölge geçişlerinde boy gösteriyor. Oyunun bu bölümünde topla buluştuğunda ise kilit pas olarak tabir edilen öldürücü pasları takım arkadaşlarına iletebiliyor. 16/17 sezonunun ikinci yarısında maç başına 2.2 kilit pas girişiminde bulundu ve %55 isabet oranı yakaladı. Çok iyi bir top kontrolüne sahip olan Christensen bu özelliğini dribblinglerine de yansıtmış durumda. Tek hamleli çalımları, dar alanlarda bileklerini kullanabilmesi ile kısa mesafede rakiplerinden rahatlıkla sıyrılabiliyor. 2. bölgede rakibini eksilttikten sonra paslarıyla rakibin dengesini bozduğunu bu sezon sıkça izledik. Görev aldığı 20 maçta 2.9 dribbling girişiminin 1.5’inde başarılı oldu. Uzun soluklu koşular yapmaya elverişli olsa da orta sahada böyle bir özelliğini aldığı görevlerden ötürü kullanmadığını belirtelim. Topu ayağından mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya çalışarak oyun akışını hızlandırıyor. Oyununu bu yönden incelediğimizde Danimarkalı’nın doğru karar verme başarısına sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

Christensen’in temel motorik özelliklerine değinecek olursak vücut koordinasyonu üst seviye bir isim. Göz-ayak uyumu ile kısa süre içerisinde özel hareketler yapabiliyor. Toplu ve topsuz oyunda vücut dengesini iyi sağlıyor bu durum dribblinglerine ve müdahalelerine yansıyor. Topsuz alanda hızlanma konusunda problem yaşamayan Christensen’in, etrafındaki pozisyonlara tepki verme süresi de gayet çabuk. Çevik bir oyuncu ve bu durum ona hem rakiplerini eksiltirken hem de müdahalede bulunurken avantaj sağlıyor. Sahada pozisyon bilgisi sayesinde nerede durması gerektiğini iyi biliyor. Özellikle kendi yarı sahasında pozisyon alırken rakibin pas kanallarını ve bir sonraki hamlesinde gelebileceği yeri hızlıca hesaplayıp ona göre yerini seçiyor. U-21 Avrupa Şampiyona’sında çıplak gözle izlerken bu özelliğine net şekilde şahit olduk. İyi pozisyon bilgisiyle birleştirdiği müdahale becerisi onu savunma konusunda her geçen gün daha başarılı bir yapıya yükseltiyor. Sezon içerisinde maç başına yaptığı 5 müdahale girişiminden 2.8’ini kazandı. Daha fazla süre almaya başladığında müdahale girişimi sayısı artacaktır. U-21 turnuvasında da yine maç başına 5.2 müdahale girişiminde bulundu. Ayakta müdahalelerde olduğu kadar kayarak müdahalelerinde de başarılı bir oyuncu. Christensen’in savunma yönünü değerlendirmeye devam edersek en çok göze batan özelliklerinden biri ise kararlı ve agresif savunma yapısı. Rakibi yıldıran ve sertliğiyle rahatsız eden bir tarzı var. U-21 takımında arkadaşlarını sürekli olarak yönlendirmesi, iletişim halinde olmasıyla kulüp düzeyinde daha az gördüğümüz liderlik becerisinden örnekler sundu. Sorumluluk verildiğinde kaldırabilecek bir mental yapısı var, oyun alanında profesyonel ve soğukkanlı görüntü veriyor. Danimarkalı oyuncunun tam bir takım oyuncusu olduğunu da belirtelim, verilen görevleri uygulayan, bencillikten uzak oyun anlayışı var. Sahanın her yerinde onu görmeniz mümkün, çalışkanlığı ile göz dolduruyor. 

 

 

Zayıf Yanları: (Hava Mücadeleleri, Güç, Markaj, Şut denemesi, İstikrar, Kart Problemi)

Christensen 1.78 m boya sahip, bu fiziksel özelliği hava topları için engel olmasa da yerden kesme konusunda da başarılı değil. Zıplama konusundaki eksikliği onun hava mücadelelerinde fazlaca etkisiz kalmasına neden oluyor. 16/17 sezonu içerisinde maç başına çıktığı 3.9 hava mücadelesinin 1.3’ünde başarılı olarak %33’lük bir orana sahipti ve görece düşük bir yüzde. U-21 Avrupa Şampiyonası’nda ise 3 maçta çıktığı toplam 8 hava mücadelesinden 4’ünü kazandığını belirtelim. Christensen, orta saha oyuncularında önemli bir özellik olan dayanıklılık konusunda sorun yaşamasa da güç olarak gereken seviyede değil. İngiltere gibi fiziksel gücün ön planda olduğu bir ligde sürelerini arttırmaması aslında bu konuyla doğru orantılı. 4-4-2 taktiğinde orta ikiliye çok fazla iş düşüyor ve ikili mücadele sayıları doğal olarak artıyor. Fulham’ın onu gözden çıkarmasının sebebi ise kısa dönemde gereken direnci gösteremeyeceğini düşünmeleriydi. 16/17 sezonunda maç başına 18 ikili mücadeleye giren Christensen bunların 8’ini kazandı ve %44 başarı oranı yakaladı. Kararlı ve hırslı yapısının yanına daha güçlü bir fiziksel direnç sunabilirse oyununu bir üst seviyeye taşıyacağına şüphe yok. Savunma yönüne ek olarak adam adama markaja da elverişli gözükmüyor. Bu onun adına dezavantaj oluşturabilir.

Oyunun iki yönünü de oynayabilen Danimarkalının 3.bölge civarlarında aktif olduğu süreçte rakip kaleyi daha fazla denemesi rakamlarını arttıracaktır. Geride bıraktığımız sezonu maç başına 0.6 şut ile tamamladı ve bunların sadece 0.2’si kaleyi buldu. Düzgün sağ ayağı ile rakip kalede etkili olabilir. Christensen’in potansiyelli bir oyuncu olmasına rağmen kariyerinde beklenen patlamayı yapamamasının bir diğer sebebi ise istikrarlı bir performans ortaya koyamaması. İniş çıkışları maç içerisinde olmasa da maçtan maça yaşayabiliyor, kendini hedefine daha fazla odaklayabilirse beklenen potansiyele ulaşmaması için hiç bir sebep yok. Agresif bir savunmacı olan Danimarkalının kimi zaman gereksiz hırs yapıp lüzumsuz faullere sebep olduğunu söyleyebiliriz, bu ona kart olarak geri dönüyor ve probleme sokabiliyor. Hırs oyun içinde gerekli ama bu durumun konsantrasyonunu etkilemesine izin vermemeli.

 

Benzediği Oyuncular: Tolgay Arslan(Beşiktaş), Lucas Biglia(Lazio), Thomas Delaney(Werder Bremen)

Top tekniği, dribbling becerisi ve kararlı yapısıyla Beşiktaş’ın orta sahası Tolgay Arslan’a benzetebiliriz. Kaliteli pasör oluşu, orta sahada takımı yönlendirebilmesi, saha içi görüşü ile Lucas Biglia’yı andırıyor. Müdahale tarzı, hırslı ve agresif savunma yapısı, liderliği, takım oyununa uyumu ile Danimarkalı Thomas Delaney ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Başakşehir FK, Bursaspor, Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe

Lasse Vigen Christensen ligimizin yıldız orta sahalarından biri olabilecek potansiyele sahip. Yaşı 22 olan Danimarkalı ülkemize geldiğinde direkt katkı verebilecek kalitede. 6 ve 8 numara oynayabilecek orta saha bakan Trabzonspor Christensen ile hem oyunun savunma-hücum yönüne katkı verebilecek hem de ileriye dönük yatırım olarak düşünebileceği bir oyuncu kazanmış olacaktır. Emre Belözoğlu’nun yerine alternatif isim düşünen Başakşehir aradığı agresifliği, oyunun iki yönünü oynayabilmesi ve pas kalitesi ile Christensen’de bulabilir. 4-2-3-1 taktiğine yatkınlığı ile Abdullah Avcı’nın sistemine uyum sağlamakta zorlanmayacaktır.

Zorlu geçen 16/17 sezonunun ardından Paul Le Guen ile anlaşan Bursaspor’un da 6 ve 8 oynayabilen oyuncu açığı olduğu aşikar. Pas kalitesi, müdahale becerisi ile Bursaspor orta sahasına dinamizm katacak Christensen aynı zamanda ileri dönemde kârla satılabilme potansiyeli ile Bursaspor adına yatırım da olacaktır. Oğuzhan Özyakup’a geldiği söylenen teklifler ve Atiba’nın ilerleyen yaşı göz önüne alındığında Lasse Vigen Christensen Beşiktaş rotasyonunda görev alabilecek kalitede. Çalışkanlığı ve azmi ile Atiba’ya benzeyen, teknik becerileri ile Oğuzhan Özyakup’un görevlerini yerine getirebilir. Şenol Güneş’in karakter olarak da takımında görmek isteyeceği disiplinli ve profesyonel bir oyuncu.

Galatasaray’ın orta sahada geçen sezon yaşadığı problemlerden sonra bu sezon takviye şart gözüküyor. Melo’dan bu yana hırs ve azim arayan Galatasaray orta sahasına Christensen istenen mental özellikleri katacaktır. Aynı zamanda savunma-hücum dengesini sağlayabilmesi, çalışkanlığı ile de Tudor’un taktiğine uyacak türden bir oyuncu. Fenerbahçe orta sahası tek tip oyuncuların fazlalığından dolayı geçtiğimiz sezon problem yaşadı. Mehmet Topal ve Josef’in 8 numaraya yatkın olmaması, Ozan Tufan’ın ise beklenen seviyeye çıkamaması ve kilo problemi o bölgede sorunlar yaşanmasına neden oldu. Christensen’in düzgün ayağı, 8 numara özellikleri ve hücuma katkısıyla Fenerbahçe orta sahasına kalite katabilir.

Fulham ile Christensen arasında 2 sezondur bir uyuşmazlık söz konusu. 4-4-2 tercih eden Fulham Christensen’i orta sahada düzenli kullanmayı tercih etmedi. Gelişimi açısından kiralık olarak verilen Christensen ise oynayabileceği bir takıma gitmeyi kesinlikle tercih edecektir. Bonservisinin 1.5-2 M € dolaylarında olması ile her kulübümüzün karşılayabileceği düzeyde değil fakat kiralanma opsiyonu da söz konusu. Alındığı meblağın üzerine koyarak satılma ihtimali yüksek olan bir isim, alan kulübümüze güzel bir yatırım olacaktır. 

 

TrScouts Notu: Oyuncu 20.07.2017 tarihinde 1.500.000 € bedelle Bröndby takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ