Doğum Tarihi: 07.04.1993 (22 yaşında)

Mevki: Sol Kanat, Sağ Kanat

Takımı: Freiburg

Ülkesi: İtalya

Değeri: 2.250.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

 

Profil

Stuttgart yakınlarındaki Pforzheim şehrinde dünyaya gelen İtalyan asıllı Vincenzo Grifo, futbola da doğduğu şehrin, şehirle aynı adı taşıyan takımının altyapısında başlamış ve ilk transferini yapacağı 13 yaşına kadar da temel altyapı eğitimini burada almıştır. 13 yaşındayken yine aynı şehrin Brötzingen isimli takımının altyapısına geçiş yapan İtalyan kanat oyuncusu, 2 yıl sonra temel eğitimini aldığı Pforzheim takımına dönüş yaptı ve bu süre zarfında genç yetenek bulma konusunda bir çok Alman takımı gibi deneyimli olan Karlsruher’in dikkatini çekti. 18 yaşına geldiğinde Karlsruher’in U-19 takımına dahil olan Grifo, Karlsruher ile alt yaş kategorilerinde çıktığı 19 maçta 6 gol atıp 7 de asist üretince bir sonraki sezon Hoffenheim elini çabuk tuttu ve 2012 yazında genç oyuncuya imzayı attırdı. Hoffenheim’daki ilk sezonunda zaman zaman A takım kadrosunda zaman zaman Hoffenheim II takımında şans bulan Grifo, henüz 19 yaşında hepsi sonradan oyuna dahil 0lmak üzere 12 Bundesliga maçında görev almayı başardı. Bunu takiben 2013-2014 sezonunda A takımda daha düzenli forma şansı bulmayı beklerken ligin ilk yarısında kendisini Hoffenheim II takımında bulan ve hiç Bundesliga maçına çıkamayan genç futbolcu, devre arasında 2. Bundesliga ekiplerinden Dynamo Dresden’e kiralandı ve bu takımla çıktığı 13 lig maçında 1 gol 1 asistlik etkisiz bir performans gösterdi. Her şeye rağmen profesyonel seviyede forma şansı bulmak isteyen genç futbolcu, 2014 yazında kiralık olarak yine 2. Bundesliga takımlarından FSV Frankfurt’a imza attı ve düzenli forma şansı bulabildiği ilk sezonda kendisini göstermekte zorlanmadı. Tamamına ilk 11’de başladığı 33 lig maçında 7 gol atıp 9 da asist üreterek Almanya’da dikkat çeken oyuncular arasına adını yazdırmasının ardından 2015-2016 sezonu başında 1.000.000 € bedelle başka bir 2. Bundesliga ekibi olan Freiburg’un yolunu tuttu. Kiralık sözleşmelere son vererek yerleşik düzene geçmenin verdiği rahatlık ve düzenli forma şansı bulmanın verdiği özgüvenle lige müthiş bir başlangıç yapan Grifo, Bundesliga’ya çıkma hedefi olan bir takıma gelmenin de avantajıyla kendi çıtasını da bir seviye daha yukarı çekti ve bu raporun yazıldığı sıralarda 2. Bundesliga liderliğini ele geçiren takımın en önemli parçası konumuna gelmeyi başardı. Şimdiye kadar çıktığı 23 lig maçında 11 gol atıp 9 da asist üreten yetenekli İtalyan, gelecek sezon Bundesliga hayalleri kuran bir çok Freiburg taraftarının en çok güvendiği isim konumunda.

Şu an içinde bulunduğumuz sezona gelene kadar kiralık kulüplerde istikrarsız bir performans çizen oyuncunun milli takım kariyeri de şimdilik U-20 takımıyla çıktığı 4 maçla sınırlı. Tamamı hazırlık karşılaşmalarından oluşan bu maçlarda 1 gol atıp 2 de asist yapmayı başarmasına rağmen 2013’te kısa süreliğine giydiği gök mavili formayı sırtına bir daha geçiremedi. Şimdi en büyük hayali yıldız yoksunluğu çeken İtalya futbolunda, 2. Bundesliga’nın yıldızı sıfatıyla yer alabilmek.

Kariyeri boyunca çoğunlukla kanatlarda görev alan Grifo, zaman zaman forvet arkası mevkiinde de oynadı ancak en büyük çıkışını yaptığı bu sezonda Freiburg’un teknik direktörü Christian Streich’ın 4-4-2 sinin kanatlarında görev aldı. Kulübün içinden gelen ve her kademede çalıştıktan sonra 2011-2012 sezonunun devre arasında göreve geldiği Freiburg’da doğru oyuncularla kurulu başarılı bir 4-4-2’yi bu sezon itibarıyla zirveye ulaştıran Streich, kuşkusuz en büyük verimi 4-4-2 nin vazgeçilmezi olan çok yönlü kanat oyuncusu Vincenzo Grifo’dan aldı.

 

Güçlü yönleri

Hücum futbolunun gittikçe yaygınlaştığı ancak hücum etmenin de bir o kadar da zorlaştığı günümüz futbolunda gol atmak, eskisi gibi yalnızca forvete veya eski tabiriyle “10 numara”ya bırakılacak bir iş olmaktan çıktı. Takım halinde skora etki edebilen, yardımlaşmanın en üst seviyede olduğu takımların başarılı olduğuna şahit olduğumuz modern futbolda orta saha oyuncularının skora katkı yapma zorunluluğu kaçınılmaz. Bu açıdan bakıldığında Vincenzo Grifo, modern futbolun ihtiyaçlarını karşılayabilen, ancak bir yandan da klasik çizgi oyuncusu özelliklerini de bünyesinde barındıran tarifi de önlemi de zor bir oyuncu. Öyle ki, maç içinde belirli bölümlerde ceza sahası içinde arka direkte veya yay civarında ya da savunma arkasına koşularla gol ararken bir anda kendisini sağ veya sol çizgiye atarak çalım özelliğini kullanıp servis yaparken de görebilirsiniz. Bu da ona oyun içerisinde opsiyon sunmanın dışında, “ona uygun olan oyunu” aramasına da gerek bırakmıyor. Başka bir ifadeyle Grifo, kapanan takımlara karşı dar alanda problem çözmesi gereken bir rolde de, rakip yarı sahada geniş alanlar bulmayı amaçlayan takımlarda bulunan boş alanları değerlendirme konusunda da zorlanmayacak tipte bir oyuncu. Oyun içerisinde kendi çözümlerini yaratabilen, şut veya pas opsiyonlarını vakit kaybetmeden değerlendiren, en önemlisi de rakip kaleyi her zaman için birincil amaç edinmiş bir futbolcu. Daha düz bir tabirle hem orta yapabilen hem gol atabilen hem de adam eksiltebilen özel bir oyuncudan bahsediyoruz. Her şeyden önce topla çok rahat. Ayaklarına hakim ve bu sayede topa gerek son vuruşlarda gerekse pas ve ortalarda istediği gibi hükmedebiliyor. Nitekim takımının tüm duran toplarını kullanmasının en büyük sebebi de bu. Özellikle kornerler ve rakip yarı sahanın orta sahaya yaklaşan bölümlerinden kazanılan serbest vuruşlarda ceza alanına gönderdiği toplar belki de Freiburg’un gelecek sezon için Bundesliga’ya açılan kapısı konumunda. Tüm bunlara ek olarak Grifo, uzaktan şutları ve hızıyla da fark yaratabilen komple bir futbolcu. Zaten tüm hücum varyasyonlarında yer alabilecek seviyede bir oyun bilgisi ve top hakimiyeti olmayan hücum oyuncularının önlemi kolay ve tahmin edilebilir olmanın yanı sıra kendilerinden beklenen seviye atlamalarını da yapamadıklarını görüyoruz. Bu nedenle Grifo, her şeyde önce oynadığı pozisyondan bağımsız tam bir hücum oyuncusu.

 

Zayıf Yanları

İtalyan futbolcunun körelmekte olan İtalyan futbolundan alacağı dersler de var elbette. Tabii ilk akla gelen şey savunma yardımı. Aslında hücumda bu denli üretken olan bir futbolcudan savunma yardımı almaya çalışmak belki de bir çok teknik direktörün denemeyeceği bir şey ancak oyun sistemini 2. bölgede kapılacak toplar üzerine kurmuş Freiburg gibi takımlarda en azından rakip defans oyuncularının oyun kurmasını zorlaştıracak seviyede bir savunma katkısı da mutlaka beklenmeli. Geliştirmesi gereken bir diğer özellik ise kesinlikle soğukkanlılık. Onun bu denli üretken olmasını sağlayan şey aklında sürekli rakip kalenin hayalini kurması olsa da yeri geldiğinde topa basmayı bilmek, bazen 1 puan ile 3 puan arasındaki farkı belirleyen unsur oluyor. Daha somut örnekle açıklayacak olursak takımınızda Grifo’yu izlerken, takımınızın 1-0 önde götürdüğü ve zorlandığı bir maçın 90. dakikasında onu, 25 metreden kaleyi deneyerek topu rakibe verirken görürseniz şaşırmayın. Aynı şekilde henüz takım arkadaşları rakip yarı sahaya varamamışken tek başına rakip kaleye dribbling ile gitme çabaları, onu hem top kaybına zorluyor hem de fiziksel olarak oldukça yoruyor. Yorulduğu anlarda da kendisini çizgiye atarak dinlenmeye geçiyor ve bazen onun sahada olduğunu unutmanızı sağlayabiliyor. Son olarak da çizgide aldığı toplarda servis  görevini üstlendiğinde zaman zaman topu ayağından çıkarmakta ciddi anlamda gecikiyor. Gittikçe yorulduğu ve o zamana kadar istediğini yapamadığı dakikalarda karşısına 2 rakip oyuncuyu almadan topu ayağından çıkarmıyor diyebiliriz ve tahmin edileceği üzere büyük çoğunluğu top kaybıyla sonuçlanıyor.

 

Benzediği Oyuncular Ryad Mahrez

Onu tanımlayan en iyi oyuncu kesinlikle Mahrez. Her ikisi de takımlarında tam olarak aynı rolü üstlenen, aynı stile sahip aynı etkinlikte oyuncular. Her ikisi de top hırsızı orta sahalar, bitirici forvetler ve üretken kanat oyuncularıyla kurulmuş 4-4-2 sisteminin kendi takımlarındaki en iyi oyuncuları. Arkasında Abrashi’nin desteği ve önde Petersen’in bitiriciliğiyle Grifo, Mahrez’in Premier Lig şampiyonluğuna taşıdığı Leicester’a benzer bir hikayeyi 2. Bundesliga’da yazıyor. Grifo’nun da Mahrez seviyesinde oynamaması için hiçbir neden yok.

 

Gelebileceği Takımlar Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray

Gerek mali olarak gerekse oyuncunun kariyer planlaması çerçevesinde ülkemizin 3 büyükleri böyle bir yatırımı rahatlıkla yapabilir. Tabi en büyük soru işareti henüz 1. lig seviyesinde kendisini göstermemiş olması ancak Bundesliga’da form yakalayan bir oyuncunun ülkemize transfer olma ihtimali konusunda da gerçekçi düşünmekte fayda var. Bu nedenle özellikle “sat-sat-sat dönemine geçtiğini” belirten Beşiktaş, 3. bölgede çözüm üretmesi gereken Galatasaray ve Liverpool’a dönme ihtimali bulunan Markovic’in yerine yatırım yapmak isteyebilecek Fenerbahçe için gerek maliyet gerekse oyuncu özellikleri açısından oldukça başarılı bir transfer olacaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 1.07.2017 tarihinde 6.000.000 € bedel ile Mönchengladbach takımına transfer olmuştur.

TrScouts Notu: Oyuncu 1.07.2018 tarihinde 5.500.000 € bedel ile Hoffenheim takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili