Doğum Tarihi: 03.04.1995 (21 yaşında) 

Mevkii: Sağ Bek

Takımı: Internacional

Ülkesi: Brezilya

Değeri: 1.750.000 €

Sözleşme Sonu: 31.01.2018

 

Profil

3 Nisan 1995 tarihinde dünyaya gelen William de Asevedo, 2011 yılında Juventude altyapısına katıldı. Burada geçirdiği 2 senenin ardından Internacional’in dikkatini çekti ve 2012 yılında şu anki kulübüne transfer oldu. Burada da 2015’in başına kadar altyapıda oynadı. 15 Mart 2015 tarihinde, henüz 20 yaşını doldurmamışken ilk kez Brezilya Gaucho turnuvasında A Takım’da oynama fırsatı buldu. Burada çıktığı 8 maçta da 90 dakika sahada kaldı. Onun oynadığı 8 maçta 4 gol yiyen Internacional, aynı turnuvada William’sız çıktığı 12 maçta 9 gol yedi. Bu turnuvada gösterdiği iyi performans, ona ligde de ilk 11 yolunu açtı. 2015-2016 sezonuyla birlikte ligde düzenli ilk 11 oynamaya başlayan William, 38 lig maçının 29’unda ilk 11 çıktı ve bu maçların 26 tanesinde 90 dakika sahada kaldı. Golü bulunmayan William, 3 asist yapıp 8 kez de sarı kart gördü. Aynı sezon Libertadores turnuvasında da 6 maça çıktı.

Internacional genellikle 4-2-3-1 ile sahaya çıkıyor. Bazen 4-4-2 ile sahaya çıktıklarını da görebiliyoruz. William, burada oynadığı maçlarda birkaç kez sağ kanatta ve sol bekte görev almış olsa da, esas pozisyonu sağ bek ve çoğunlukla burada görev yapıyor. Oyunun hem savunma yönünü hem hücum yönünü iyi oynuyor olması, onun iki pozisyonda da verimli olmasını sağlıyor. Oyuncu şimdiye kadar 1 kez Brezilya U20 milli takımı forması giydi.  

 

 

Güçlü Yönleri

William bir sağ bek ve bu pozisyonda oynayan bir oyuncuda olması gereken top çalma, pozisyon alma, alan kapatma, konsantrasyon, markaj, pas, orta yapma gibi temel özelliklere sahip. Maç başına 6 kez top çalmak için hamlede bulunan William, bunların 3.3 tanesinde başarılı oldu. Takımın sol beki Ernando, bu alanda maç başına 1 ortalama yakalayabildi. Ligin bu alandaki en iyi beki ise maç başına 4,2 ortalama ile top çalan Flamengo’lu Jorge oldu.

William, pozisyon almasının ve konsantrasyonun karşılığını da maç başına 2,2 kez pas arası yaparak aldı. Ernando ise bu alanda 2,1 ortalama yakaladı. Bu alanda ligin en iyisi 4,4 ortalama yakalayan Figueirense forması giyen Leandro Silva oldu. Top uzaklaştırmada ligin en iyisi 2,8 ortalama yakalarken, William da 1,6 ortalama ile oynadı. William’ın bu alanda geride olmasının sebebi, kendisine gelen sahipsiz topları doğrudan ileriye vurmayıp kontrollü bir şekilde topu ve takımı ileriye taşıması diyebiliriz.

William, zihinsel olarak da olgun bir oyuncu. Sorumluluklarının farkında ve oldukça çalışkan bir görüntü çiziyor. Bu özelliğini hızı ve dayanıklılığı ile harmanlayınca sürekli gidip gelen, takımına hem savunmada hem hücumda katkı veren bir oyuncu çıkıyor karşımıza. Özellikle boş alan bulduğunda topsuz koşularıyla çok etkili olabiliyor. Maç başına 4,1 orta açan oyuncu bu alanda takımında en yüksek ortalamaya sahip. Bu ortaların %32’si ise isabetli oluyor. Bu yüzdelik rakam, maç başına 1,3 isabetli orta demek oluyor. İyi bir bitirici ile bu ortalar asiste çevrilebilir.

 

 

Zayıf Yanları

William için oyunun iki yönünü de oynayabiliyor demiştik. Savunma konusunda oldukça yetkin olan oyuncu, neredeyse hemen her hücumda ileriye çıkıp takımına destek oluyor. Ancak William topla giderken çok yetkin bir oyuncu değil. Maç başına 5 kez top sürmeyi deneyen oyuncu bunların 3’ünde başarılı oluyor. Bu istatistik, maç başına 2 kez top kaybı demektir ve bek oyuncusunun çıkarken top kaptırması takımı için sorunlar yaratabilir.

William 1,76 metrelik boyuyla hava toplarında da yeterli düzeyde değil. Maç başına 2,9 kez hava topu mücadelesini giren oyuncu, bunların 1,4 tanesinde başarılı oldu ve %50’lik bir otalama yakaladı. Ayrıca kısa boyu dolayısıyla duran toplarda ondan katkı beklemek çok gerçekçi olmayacaktır. Kısa boyu aynı zamanda ters kademelere girerken uzun kanat oyuncuları karşısında dezavantaj olacaktır ve bu da oynadığı takımı olumsuz etkileyebilecek başka bir yönü diyebiliriz. Bir başka zayıf nokta ise William, yaklaşık 1 yıldır üst düzey futbol oynuyor ve tecrübesi oldukça az.    

 

 

Benzediği Oyuncular:  Gökhan Gönül, Dani Alves

William Asevedo, oyunun hem savunma hem hücum yönünü oynaması, oldukça çalışkan olması ve iyi ortalar yapması ile Gökhan Gönül ve Dani Alves’i andırıyor.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Bursaspor, Kasımpaşa

William sağ açıkta da oynayabiliyor olsa da esas pozisyonu sağ bek. Gökhan Gönül’ün sözleşmesinin bitiyor olması ve takımdan ayrılmasının gündemde olmasını yanı sıra, Internacional’in Fenerbahçe ile benzer bir dizilişle sahaya çıkıyor olması onu Fenerbahçe için iyi bir aday ve yatırım yapıyor. Galatasaray bu mevkide birçok oyuncuya sahip olmasına rağmen bir türlü hiçbirinden verim alamadı ve en son Semih Kaya o bölgede denendi. Onlar için de uygun maliyet ile güzel bir yatırım olabilir. Beşiktaş için o bölgeye iyi bir yedek olabileceği gibi, şans bulursa Beck’i kulübeye mahkum edebilir. Bursaspor ise sağ bek sıkıntısı yaşayan takımlarımızdan bir tanesi. Esas pozisyonu ön libero olan Japon oyuncu Hosogai defalarca o mevkide oynamak zorunda kaldı. Eren Derdiyok gibi uzun boylu, hava toplarında etkili bir oyuncuyu kadrosunda bulunduran Kasımpaşa için de iyi bir aday olabilir. Eren ile yakalayacakları uyum, Eren’in gol sayısını artıracağı gibi William’ın da asist sayısını artıracaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 01.07.2017 tarihinde 5.000.000 € bedel ile Wolfsburg’a transfer olmuştur.

 

TransferMarkt Profili