Doğum Tarihi: 10.11.1991 (25 yaşında)

Mevki: Forvet

Takımı: Wydad Casablanca (Rio Ave ‘den kiralık)

Ülkesi: Liberya

Değeri: 300.000 €

Sözleşme Sonu: 30.6.2018  

 

https://www.youtube.com/watch?v=sNsY8sD8xOI

 

Profil

William Jebor futbola doğduğu şehir olan Liberya’ın başkenti Monrovia takımlarından LISRC FC altyapısında başladı, ancak ilk resmi maçına 17 yaşında LPRC Oilers forması ile çıktı. 2008-2009 sezonu boyunca ilk 11 ve yedekten girmeler ile birlikte 10 maça çıktı ve bu maçlarda 14 gol atarak Liberya futboluna hızlı bir giriş yaptı.Genç yaşında skor katkısı üst düzey olunca ertesi sene ülke sınırlarını aştı ancak çok da uzaklaşamadan Afrika kıtasında kendini Suriye Süper liginde buldu. Jebor için Taliya Fc Arap yarım adası ve Kuzey Afrika macerası  adına ilk durak oldu. Taliya forması ile 15 maça çıkan Jebor 14 gole imza attı. Sezonun bitişinde tekrar hem takım hem de ülke değiştirerek Mısır ikinci lig takımlarından Tersana ile anlaştı. Mısır ikinci liginde 10 maçta 8 gol attı ve bir başka ikinci lig takımı olan Al-Sherquia Lel-Dokhan’a geçiş yaptı. 2011-12 sezonunu bu takımda geçiren Jebor 14 maçta 14 kez fileleri sarstı bu performansı ile de Mısır 1. Lig takımlarından  El-Geish ile tekrardan 1. Lig futboluna döndü. El-Geish ile de 14 maça çıkan Jebor bu maçlarda 10 kez gol ile buluştu ve ligin gol kralı ünvanını ele geçirdi. El-Geish serüvenin son döneminde  yarım sezon için Libya ligi takımlarından Al Ahli-Tripoli’ye kiralandı. Burada da 8 maçta 7 gol atan Jebor’un bu istikrarlı gol ortalaması sonunda Avrupa tarafından farkedilid ve Rio Ave ile 2014 yılında 4 senelik sözleşme imzaladı. Portekiz liginde forma şansı bumakta zorlanan Liberyalı golcü Portekiz serüveninde ise 14 maça çıkıp sadece 1 gol atabildi. Rio Ave ile geçen verimsiz sezonunun ardından İspanya ikinci ligi takımlarından Ponferradina’ya kiralandı. Ponferradina’da hızı ve atletizmi göz önüne alınarak hücumcu kanat olarak kullanıldı ancak bu pozisyona çok ayak uyduramadı. Ponferradina forması ile 17 maça çıkan Jebor sadece 2 gol attı ve İspanya servüneninden de boynu bükük döndü. 2016 yazında ise Rio Ave Liberyalı golcüyü alışık olduğu bir coğrafyaya yollama kararı aldı ve Fas Botola Pro takımlarından Wydad Casablanca’ya kiralandı. Fas Liginin sürekli şampiyonluk adayı olan Wydad Casablanca da ilk santrafor olarak ilk 11 e yerleşti ve bu sezon çıktığı 27 maçta 20 gol atarak Wydad’ın liderliğinde ilerleyen ligin gol kralı durumunda.

William Jebor Liberya formasını ilk kez 2011’in Mart ayında Cape Verde karşısında terletti. 2011 den beri 10 kez Liberya adına maç oynayan Jebor bu maçlarda 9 gol kaydetti. 2018 Dünya kupası elemelerinde gösterdiği performansla Liberyalıların umudu olan Jebor , Liberya takımının en önemli oyuncusu konumunda.

William Jebor yer yer 4-3-3 ün kanatlarında değerlendirilsede, asıl mevkisi santrafor. 4-5-1 ve 4-3-3 içinde tek forvet olarak değerlendirilen Jebor hızı ve boş alan koşuları ile fırsatçı golcü diyebileceğimiz bir görevde oynatılmakta. Şimdiye kadar oynadığı takımların sistemlerinde yer almasa da Jebor kuvvetli bir forvetin partneri olarak 4-4-2 formasyonunda da rahatça oynayabilir.

 

 

Güçlü Yönleri (Atletizm, Bitiricilik, Dribbling)

William Jebor kariyerinde üst düzey liglerde zorlansa da senelik performanslarında 10 gol ve üstüne çıkmayı alışkanlık haline getirmiş bir futbolcu. Bu istatistiği yakalamasının en önemli sebeplerinden biri ise defans hattının arkasına yaptığı koşular  ve bu koşuların sonucunda soğukkanlılıkla uyguladığı bitirici vuruşlar. Ceza sahası içinde buluştuğu topları gole çevirme konusunda becerikli. Maç içerisinde uzaktan çektiği boş şutlar dışında, tehlike hattında vurduğu toplarda genellikle golle buluşuyor, maç başına 3.3 şut deneyen Jebor bunların 1.4 ‘ünde kaleyi buluyor ve maç başı gol ortalaması da 0.7. Yani kaleyi bulan 2 şutundan 1 i gol oluyor. Vuruş tekniği açısından kusursuz olmasa da atletik becerileri sayesinde spektaküler vuruşlar da yapabiliyor. Topun seviyesi ya da pasın kalitesi gözetmeksizin sert ve düzgün vuruşlara imza atabiliyor.

Liberyalı forvet atletizm açısından  oynadığı ligde dikkat çeken isimlerden biri. 1.83 m boyundaki Jebor uzun mesafede çok hızlı ve boş alanlar yakaladığında savunmalara zor anlar yaşatıyor. Çevikliği ile de adam eksiltmede başarılı olan Liberyalı top saklama konusunda da becerikli. Bu özelliği sayesinde fırsat golleri de buluyor ve 3. bölgede pas araları da yapıyor.  Duran toplardan çok kafa golü bulmasa da forvet bölgesine şişirilen topları indirme veya  savunmaya rahat vuruş yaptırmama adına zıplama kabiliyeti ile iyi işler yapıyor.

Atletik özellikli bir çok siyahi forvette eksikliği göze çarpan teknik kapasite Jebor da mevcut. Top ayağına geldiğinde pas seçenekleri dar olsa da dribbling yapma veya adam eksiltme seçeneklerine yöneliyor, karşı takımın dengesini bozarak kendine ve arkadaşlarına pozisyonlar hazırlıyor. Her maç ortalama 3 kere dribbling deneyen Jebor bu sezon için %44 ‘lük bir başarı oranına sahip, tek forvet oynayan bir isim için iyi denebilecek bir istatistik. Yer yer bu teknik kapasitesi yüzünden laubalileşsede bu sezon özellikle birebir de çabuk hızlanarak uzun mesafede adam eksilttiğini çok kez gözlemledik.

 

 

Zayıf Yanları (Pas verme,Maç içi devamlılık,Oyun bilgisi)

Liberyalı Forvet için hücum etkinliği ve gole katkı oranı yüksek diyebiliriz. Ancak bu istatistikte asist sayısının azlığı göze çarpıyor. Jebor hücumda topla buluştuğunda golü düşünen bir futbolcu ancak bu düşünce sırasında takım arkadaşlarını görmekte zorlanıyor. Pas verme konusunda becerikli değil ve hücumda sıkıştığı anlarda topu ayağından genelde yanlış tercihlerle çıkarıyor. Kısa ve garanti paslar dışında hücuma genişlik katabilecek paslar veremiyor. Kilit pas deneme ortalaması da bunu doğrular nitelikte; ortalama sadece 1 kilit pas deneyen Jebor bunların sadece %33’ünde başarı yakalıor. Bu sebeple kapalı savunmalara karşı zorlanıyor ve hücumsal açıdan tek yöne düştüğü maçlar oluyor.

Jebor maç içerisinde konsantrasyon kaybı sebebiyle çoğu kez düşüyor. Gol attığı maçların bazılarında gol dışında oyunda etkisini göremediğimiz maçlar da oluyor. 90 dakikanın içinde periyotlar halinde maça ağırlığını koyuyor, Fas Ligi gibi kalitesi düşük liglerde oyuna müdahil olduğu dakikalar ona yetiyor ve bu kadar gol atabiliyor, ancak daha yüksek seviyede bir ligde oyunda kaldığı süreleri daha iyi değerlendirmesi lazım.

Güçlü yönlerinde bahsettiğimiz savunma arkası koşular forvet pozisyonu adına tek güçlü pozisyon bilgisi. Onun dışında top saklama ve arkadaşlarına alan açacak çarpraz koşuları yapmakta çok aksıyor. Konsantrasyon  sorunu ile de alakalı olan bu özelliğini geliştirmesi lazım. Takım oyunu oynamaya alışması ona sezonda 20 ve üstü gol sayısının kapısını açabilir.

Şu an oynadığı takım formasyonu içerisinde çok fazla pozisyon zenginliği ile beslendiğini söylemek doğru olmaz, ancak maç içerisinde pozisyon açısından kısır kaldığında geri gelip top almaya çalışıyor. Tam bir uç oyuncusu özelliklerine sahip olduğu için bu değişim genelde oyununa pozitif yansımıyor. Maç içerisinde takım içi insiyatiflerini yetenekleri doğrusunda kısmayı öğrenmesi lazım.

 

 

Benzediği Oyuncular : Jackson Martinez, Vagner Love, Burak Yılmaz

William Jebor oynadığı seviyelerde gol istatistiği yüksek bir oyuncu ve bu sayıları yakalamasının temellerinde atletik özellikleri yer alıyor. Atletizm ve top saklama konusunda Jackson Martinez’e benzetebiliriz. Topa sert vuruşları ve savunmayı zorlayan yapıları da iki oyuncuyu birbirine bağlayan özelliklerden. Gol yollarında soğukkanlı olması ve top ayağındayken dar alanlarda da yer yer tekniğini konuşturma açısında Vagner Love örneği doğru olur. Brezilyalı kadar top hakimiyeti ve pas, oyun etkisi olmasada teknik ve bitiricilik adına örnekler taşıyor. Jebor’u benzetebileceğimiz bir başka oyuncu da Burak Yılmaz. Burak gibi uzun mesafede çok hızlanabiliyor, onun kadar uzun olmasa da bacak boyu uzun ve açık alanlarda bu ona avantaj sağlıyor. Ama ikisi içinde etkili olduğu alanlar açısından tek yönlülükleri de verilebilir. Burak gibi savunma arkasına kaçmayı seviyor ve sırtı dönük olarak zorlandığı için savunmanın ya arkasına ya da üstüne gitmeyi seviyor, bu açılardan Milli oyuncumuzla benzerlikleri var diyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar : Göztepe, Eskişehirspor, Adanaspor, Akhisar Belediyespor

William Jebor her ne kadar Liberya Milli takımı içinde bir yıldız olsa da Türkiye ligleri için şu anki oyunu ile üst seviyelerde oynayabilecek bir futbolcu değil. Süper lig’de düşme mücadelesi veren takımlar ile PTT 1. Lig’den Süper Lige çıkma mücadelesi veren takımları için daha doğru bir oyuncu. Kapanmayı tercih eden ve kontratak futboluna yatkın takımlarda daha başarılı olabilecek olan Jebor, doğru formasyon ve form durumu ile PTT-Süper lig’de bir Karabük dönemi Emenike etkisi de yapabilir. Jebor’un güncel piyasa değeri 300.000 €  civarında ancak bonservis vermek istemeyen takımlar için, Rio Ave’nin onu 1 yıl daha kiralamaktan çekinmeyeceği bilgisini de vermek lazım. Bonservisi ile alınması durumundaysa 250.000 € ila 500.000 € arası bir bütçenin Liberyalı golcü için ayrılması gerekiyor. 

Transfermark Profili