Doğum Tarihi: 24.03.2001 (19 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Arsenal (Saint-Étienne’de kiralık)

Ülkesi: Fransa/Kamerun

Değeri: 22.500.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2024

Boy: 1.93

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Profil

William Saliba, 24 Mart 2001 tarihinde Fransa’nın Bondy kentinde Dünya’ya geldi. Oldukça erken bir şekilde 6 yaşında AS Bondy kulübüyle futbol kariyerine başladı. AS Bondy kulübünde altyapı antrenörü ise Kylian Mbappe’nin babası Wilfred Mbappe’ydi. Aynı ufak kulüp efsane Thierry Henry, Lille kulübünden Yusuf Yazıcı’nın takım arkadaşı Jonathan Ikone, Kylian Mbappe gibi isimlerin de kariyerlerine başlama noktası olması ile ilginç bir vaka çalışması. Saliba 2014 yılına kadar bu kulüpte futbol eğitimine devam edecek, Wilfred Mbappe için “Bana bildiğim her şeyi o öğretti” diyecek kadar büyük bir saygı besleyecekti.

2014 yılında St-Etienne kulubünün pilot kulüplerinden olan FC Montfermeil kulübüne katıldı. Burada ise antrenörü Abdelaziz Kaffour, o zamanlarda gençliğinden beri her zaman yaşıtlarından uzun olmuş boyunun da sayesinde forvet pozisyonunda oynayan Saliba için başarılı olması için arkada oynaması gerektiğini söyleyerek onu defans oyuncusu olarak oynatmaya ve eğitmeye başlar. Saliba bu değişikliği olumlu karşılamaz ancak kısa zamanda büyük bir gelişme kaydederek yeni pozisyonuna ısınır. Pozisyonundaki başarısı FC Montfermeil’de iki yılın ardından oyuncunun yolunu St-Etienne kulübüne düşürür. Sonraki iki yıl içinde de ilk profesyonel kontratını imzalar. Oyuncu ilk maçına ilk kontratını imzalamasının 4 ay sonrasında 29 Eylül 2018 tarihinde dış sahada Toulouse karşısında çıktı. Hocası Jean-Louis Gasset kendi ağzı ile oyuncunun üstünde çok baskı olmaması adına oyuncuyu genelde dış saha maçlarında kullanacağını ifade etti. Sadece 10 maç sonra uzun süreli yeni bir kontrat imzalanan oyuncu yeni kontratıyla üç maç oynar. 2019-2020 sezonunun başında Arsenal ve Tottenham kulüplerinin yarıştığı oyuncu Arsenal’i seçer, 30 milyon avroya transfer edilir ve 2019-2020 sezonu için St-Etienne kulübüne geri kiralanır. Jose Mourinho kendisini “İstenen her yeteneğe sahip” diyecek kadar beğenmiştir. Oyuncu U16’dan beri Fransa genç milli takımlarında 22 resmi maç gördü ve bu maçlarda 4 gol buldu, ancak hiçbir genç yaş grubu turnuvasında görev yapmadı. Fransa A milli takımına da henüz çağrılmadı. Saliba kulübü St-Etienne için 36 resmi maçta görev yapabildi golü ya da asisti bulunmamakta.

Oyuncu Jean-Louis Gasset için 4-2-3-1 dizilişinde stoper mevkisinde ağırlıklı olarak görev yaptı. 2018-2019 sezonunun son döneminde 5 maçta aynı dizilişte sağ bek olarak da oynadı. Claude Puel için ise aynı dizilişte stoper ve 3-4-3 dizilişinde sağ stoper olarak görev aldı.

 

Güçlü Yönleri (Savunma Sezgisi, Müdahaleler, Markaj, Atletizm/Fiziksel Zindelik, Teknik, Soğukkanlılık)

Savunma Sezgisi: Saliba’yı izlediğinizde ilk fark edeceğiniz şey oyuncunun yaşı dikkate alınmasa bile pozisyonunun en iyileriyle kıyaslanacak sezgileri olacaktır. Oyuncu bir pozisyon sonrasını düşünerek oynayabiliyor, ayakta ve kayarak müdahalelerde de çok iyi oluşu savunmada başarılı olmasını sağlıyor. Yan toplarda tam topun olacağı yerde duran ve ara/kilit paslarda da milimetrik olarak olması gereken yerde olan bir oyuncu. Neredeyse her pozisyonda rakibin ne yapacağını tam olarak sezen, müdahalede bulunan bir isim. Birebirlerde de oyuncunun sezgilerine çok güvenmesi topa atlayıp geçilmesine sebebiyet verebiliyor ancak oyuncunun tam bir profesyonel ve sürekli kendini geliştiren bir isim olması birebirlerdeki bu tip atlamaları kalibre etmesini sağlayacaktır. Zaten çok yüksek bir yüzdeyle rakibinin hamlesini tahmin edebiliyor. Ruffier’nin bu seneki formu ya da daha doğru bir deyişle formsuzluğu olmasa takımının savunma istatistikleri de çok daha iyi gözükebilirdi.

Müdaheleler: Saliba %79.17 ile Dünya’daki en iyi 5 ligdeki oyuncular arasında “temiz müdahale” yüzdesi olarak üçüncü sırada yer alıyor. Temiz müdahale yüzdesi, faul ve geçilme de dahil edilerek oyuncunun müdahalelerde ne yüzde ile başarılı olduğunu belirtiyor. Bu kulvarda sadece Yerry Mina ve Federico Fazio’nun arkasında kalmış. Saliba, hem çok güçlü olması ile hem de ayaklarının yumuşaklığı ile rakiplerinin ayağından topu rahatlıkla çekip alabilen bir oyuncu. Sezgileri ile birlikte değerlendirildiğinde ortaya çok çok düşük bir yüzde ile geçilecek bir oyuncu çıkıyor. Oyuncu bu sene maç başına 0.4 kere geçilmiş. İstatistiklerin de gösterdiği gibi çok nadir faul yapıyor ve kaymasına bile gerek kalmadan ayakta genelde topu almış oluyor. Maç başına faul sayısı ise sadece 0.2.

Markaj: Saliba rakibine çok iyi yapışan fizik olarak da inanılmaz çevik olmasının da etkisiyle rakibinden bir adım önde kalmayı daima başaran bir oyuncu. Nerede durması gerektiğini çok iyi biliyor çoğu zaman pozisyon dışı kalmıyor.

Atletizm/Fiziksel Zindelik: Saliba çok iyi ivmelenebilen ve çok çevik bir oyuncu. Pozisyon fark etmeksizin herkesi kovalayabilir,bu çevikliği ilk adımı çok hızlı kanat oyuncularına karşı da başarılı olmasını sağlıyor. Bir yandan da bu kadar atletik olmasından kaynaklı 3 savunmacılı sistemde çok daha büyük bir alandan sorumlu bırakıldığı zaman bile zorlanmayan açık alanlarda da rakibini takip edebilen bir oyuncu. Saliba, oldukça da güçlü daha önce de belirttiğim gibi bu gücünü ikili mücadelelerdeki başarısına da yansıtmış, %74 ile ikili mücadele kazanmış, ligde birkaç forvetin başa çıkabileceği bir kuvveti var. Oyuncunun fiziksel olarak da dengesi çok iyi durumda. Bu dengesi ona zorda kaldığında dar alanlarda dribbling yaparak çıkabilmesini sağlayabiliyor. Oyuncunun 1.93m’lik fiziğinin ve fiziki yapısının pozisyonu için prototip bir vücut olduğunu belirtelim.

Teknik: Oyuncu yıllarca ileri hatta oynamasının da etkisiyle topla gayet rahat, ayrıca kendisini de sürekli bu yönünde de geliştirmeye çalıştığını belirtiyor. Top ayağına yapışan ve top ayağındayken kolay top kaybetmeyen bir oyuncu. Pasörlüğü de her mesafede gayet iyi duruyor, maç başına 3.28 uzun topta %68 başarı sağlaması da bunun bir göstergesi.

Soğukkanlılık: Saliba oldukça sakin bir oyuncu. En zor durumlarda bile soğukkanlılığını koruyor, sezgilerine güvenip paniğin hamlelerini kontrol etmesine izin vermiyor. Takım arkadaşları ile de iletişimi sağlam savunmaya güven veren bir oyuncu. Oyuncunun her maç birkaç kere sıkıştığında paniğe kapılıp kötü kısa pas tercihleri yapmasından bahsedeceğiz, soğukkanlılıktan yoksun olduğu tek nokta bu.

 

Zayıf Yönleri (Hava Topları, Sakatlığa Yatkınlık, Pas Tercihleri)

Hava Topları: Oyuncu şaşırtıcı bir şekilde gücünü hava mücadelelerinde kullanmıyor sadece iyi sıçramasına güvenerek hava toplarına hamle yapıyor. Çok göze çarpan bir zayıflık olmamakla birlikte oyuncunun hava toplarındaki bu agresiflik eksikliği özellikle duran toplarda birçok kez ceza sahasında top düşürmesine sebebiyet vermekte. Oyuncu duran topların ofansif tarafında da büyük bir tehdit sayılmaz, skor üretebildiği nadir, Saliba’nın St-Etienne kulübü için 36 resmi maçta golü bulunmamakta.

Sakatlığa Yatkınlık(?): Oyuncu bu sene tam olarak 23 resmi maçta sakatlık sebebiyle takımını yalnız bıraktı. Geçtiğimiz sezon da hamstring sakatlığı ile 1 maç kaçırmış. Hamstring sakatlığı genelde yüksek tempo sonrası oluşan bir sakatlık ve bu geçtiğimiz iki senede Saliba’nın bu sakatlığı tekrar yaşaması kafalarda oyuncunun çok daha tempolu bir lig olan Premier Lig’deki potansiyel kondisyonu hakkında soru işareti oluşturuyor. Oyuncu aynı zamanda ayağındaki metatarsal kemiklerindeki kırık sebebiyle de maç kaçırmış, bu sakatlık da araştırmalara istinaden doğru tedavi olmazsa tekrarlayabilen ve düzenli acı oluşturan bir sakatlık. Ayrıca bu sakatlığın da yüksek tempoda sporcularda oluştuğunu belirtelim. 

Pas Tercihleri: Oyuncu pres aldığında çok yanlış tercihler yapabiliyor. Saliba pas tercihlerini bir orta saha oyuncusu gibi dikine yapmaya çalışıyor ama bu çeşit paslarında oyun görüşünün zayıflığının da etkisiyle başarılı olmadığını söyleyebiliriz. Zaten maç başına 37 kere top alıyor ortalama olarak da topa çok yakın bir stoper sayılmaz. Topu aldığında da bu tip paslarda hatalar yapıyor olması takımının eksik yakalanmasına yol açabiliyor.

 

Benzediği Oyuncular: Gerard Pique, Pepe, Vincent Kompany

Saliba, müdahalelerinde başarısı, üst düzey sezgileri ile Pique, Kompany ve Pique gibi pozisyonunun en iyileriyle kıyaslanmayı hak ediyor. Oyuncu tıpkı Pepe gibi tercihlerini tam oturtmamış da diyebiliriz. Oyuncunun potansiyelinin de bu oyuncuların seviyesine uzandığını söyleyebiliriz. Oyunundaki birkaç eksiği kapatması halinde Dünya üzerindeki en iyi stoperlerden biri haline gelebilir.

 

Transfermarkt Profili