Doğum Tarihi: 01.10.1993 (23 yaşında)

Mevki: Stoper

Geldiği Takım: KAA Gent

Ülkesi: Nijerya

Değeri: 1.000.000 €

Bonservis Ücreti: ?

 

 

Profil

William Troost-Ekong, Nijeryalı bir baba ve Hollandalı bir annenin çocuğu olarak Hollanda’nın Haarlem kentinde dünyaya geldi. Futbola Hollanda’nın SV Overbos kulübünde başladı ve kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte İngiltere’ye taşındı. Yeni ülkesindeki ilk takımı ise Bishop’s Stortford oldu ve akabinde, 2008 yılında, Fulham alt yapısına geçti. İki yıllık Fulham macerasının ardından 2010 yılında Tottenham Hotspur’a transfer oldu ve alt yapı eğitimine burada devam etti.

Tottenham’ın U18-U20 alt yaş kategorilerinde 3 yıl forma giydikten sonra, Temmuz 2013’te doğduğu ülkenin takımı olan FC Groningen’e transfer oldu. İlk profesyonel maçına burada çıkan futbolcu, toplamda 2 lig mücadelesi ve 9 U21 maçının ardından, Ocak 2014’te kiralık olarak FC Dordrecht’in yolunu tuttu. O zamanlar Hollanda 2. Ligi’nde yer alan takımı ile sezonun geri kalanında 11 maça çıktı ve takımının 1. Lig’e çıkmasında pay sahibi oldu.

2014-2015 sezonunu da Dordrecht’te kiralık olarak geçiren Ekong, toplamda 23 maç oynayıp 1 gol kaydetti.  

27 Temmuz 2015’te Belçika ekibi KAA Gent’e transfer olduktan iki gün sonra Norveç ekibi FK Haugesund’a kiralandı. Burada geçirdiği 1,5 sezonda toplam 41 maça çıkan ve 4 gol & 2 asist üreten Ekong, kulübünün en önemli figürlerden biri konumuna gelerek taraftarların çok sevdiği bir isim oldu. Bunun sonucunda da Haugesund’da 2016 yılında çıktığı maçlarda formasını takım kaptanı olarak terletti.  Haugesund’un ligi 4. olarak bitirip UEFA Avrupa Ligi vizesini almasında pay sahibi olan Ekong, sezon sonunda Norveç Premier Ligi yayıncısı olan TV 2 Sports tarafından “Yılın Takımı”na seçildi. Aynı zamanda WhoScored.com tarafından Norveç Ligi’nin “En İyi 3. Futbolcu Performansı” ödülüne layık görüldü.

Ocak 2017’de kulübü KAA Gent’e geri döndükten sonra takımıyla toplam 8 maça çıkabilen Nijeryalı, Temmuz 2017’de Bursaspor’a transfer oldu.

Milli takım kariyeri Hollanda’nın alt yaş kategorilerinde başlayan Ekong, Hollanda U19’da 1 ve Hollanda U20’de 2 maça çıktıktan sonra A milli takım tercihini Nijerya’dan yana kullandı. Nijerya U23 takımıyla 6 maça çıktı ve Nijerya A milli takımının formasını da 2015 yılından itibaren toplam 12 kez giyme başarısı gösterdi. Halen milli takımda aktif olarak oynayan Ekong’un bundan sonra da milli takım kariyerini sürdürmesi sürpriz olmayacaktır.

23 yaşındaki futbolcu, kariyeri boyunca yalnızca stoper olarak boy gösterdi. Ağırlıklı olarak forma giydiği Dordrecht ve Haugesund takımlarında 4’lü defansın iki stoperinden biri olurken, Gent’teki son döneminde birkaç maçta 3’lü defansta da görev aldığını söyleyebiliriz. Yine de 3’lü sisteme çok aşina olmadığını belirtmekte fayda var.

 

Güçlü Yönleri (Hız, İkili mücadele, Hava topu hakimiyeti, Markaj)

Ekong’un en önemli özelliklerinin başında atletik yapısı geliyor. 1,91 m boyundaki futbolcunun boyuna rağmen son derece hızlı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle rakip futbolcuların bulduğu kontrataklarda dengesiz yakalanan defansta Ekong hızının yardımıyla rakip hücumunu karşılayabiliyor. Bu sayede de gerek bire birde gerekse de açık alanda takımına zaman kazandırabiliyor. Yerleşik savunma düzeninde ise zaman zaman yaşanan adam paylaşımı problemlerini çabukluğunun yardımıyla kısa sürede çözebiliyor.

Uzun boyu ve hızlı yapısı, ikili mücadelelerde Ekong’a büyük bir avantaj sağlıyor. Rakipleriyle maç başına girdiği 15 ikili mücadelenin 10’undan (%66) galip ayrılmasının yanında 8 hava topu mücadelesinde 5 kez (%63) rakiplerine üstünlük kuruyor. İkili mücadelelerdeki ısrarcı yapısıyla rakibini son ana kadar kovaladığı birçok pozisyona şahit olduğumuz futbolcu, kimi zaman da önde basarak rakibine nefes aldırmamaya çalışıyor. Hava topu mücadelelerinde ise iyi zamanlamasının yardımıyla üstünlük kuruyor ve hava toplarında güven veren bir görüntü çiziyor.

Bahsettiğimiz özelliklerinin bir sonucu olarak Ekong, pivot santrforları boyu ve hava topu hakimiyeti; gezici santrforları hızı ve çabukluğu yardımıyla marke edebiliyor. Rakip atakları şekillenirken çevre kontrolünü dikkatli yapıyor ve pozisyon gereği marke etmesi gereken ismi mümkün olduğunca rahat bırakmıyor. Dolayısıyla savunma yerleşiminde tek başına halledemeyeceği bir sorun olmadığı takdirde adam kaçırma, dikkatsizlik gibi sorunlarla pek karşılaşmadığını söylemek yanlış olmaz.

 

Zayıf Yanları (Müdahale Sayısı, Top uzaklaştırma, Agresiflik)

Nijeryalı stoperin eksiklerine değinmek gerekirse, ilk olarak maç içerisinde yeteri kadar müdahale eğilimli bir futbolcu olmadığından bahsetmek mümkün. Maç başına 2,2 top kapma girişiminde bulunup %71 başarı sağlayan Ekong’un müdahale girişimlerini sayısal olarak arttırması gerekiyor.

Öte yandan oyuncunun agresiflik konusunda eksiklik yaşadığını söyleyebiliriz. Bu eksikliği aslında top kapma girişiminin neden bu kadar az olduğunun bir nedeni olarak yorumlanabilir. Aynı zamanda Ekong’un düşük agresifliği nedeniyle çok aktif bir stoper olmadığını da eklemeliyiz. Dolayısıyla kendisinden “dominant” bir stoperden ziyade “tamamlayıcı” bir stoper olarak bahsetmemiz daha doğru olacaktır.

Ekong ile ilgili bir diğer problem ise özellikle hava toplarında, baskı altında kaldığı anlarda veya bazen rahat pozisyonlarda dahi gelişigüzel top uzaklaştırmaya meyilli olması. Bu konuda bir dönem Fenerbahçe’de forma giymiş Bruno Alves’e benzetebileceğimiz Ekong’un topu uzaklaştırırken daha sakin ve akıllı kararlar vermesi gerekiyor. Aksi takdirde karşıladığı toplar bir duvar gibi rakip defanstan dönebiliyor veya atakların başlamadan bitmesiyle sonuçlanıyor. Bu da takımının topa sahip olma payını olumsuz yönde etkiliyor.

 

Benzediği Oyuncular: Joseph Yobo

Nijeryalı stoperin fiziksel yapısı, etkili markaj özelliği, ikili mücadelelerdeki ve hava toplarındaki başarısı, agresiflikten uzak yapısı ve tamamlayıcı stoper olması gibi özellikleri; henüz o seviyede olmasa da  bizlere bir dönem Fenerbahçe formasını giymiş olan vatandaşı Joseph Yobo’yu anımsatıyor. 

 

Bursaspor’a Uygunluğu

William Troost Ekong transferine genel hatlarıyla baktığımızda; henüz 23 yaşında, iyi bir fiziğe sahip ve hızlı, İngiltere’de alt yapısını almış, Hollanda, Danimarka ve Belçika liglerinde oynamış, Haugesund’da başarılı bir performans göstermiş ve kaptanlık yapmış, Nijerya Milli Takımı formasını 12 kez terletmiş, Gent’teki kısa macerasında ise mevkidaşlarının dişli oluşundan ötürü pek forma şansı bulamayıp Bursaspor’a transfer olmuş bir futbolcu görüyoruz. Dolayısıyla futbolcunun önemli bir tecrübeye sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı zamanda Ekong’un Titi’yle birlikte, Bursaspor’un uzun zamandır arayışta olduğu (özellikle takımın geçtiğimiz sezonun bazı maçlarındaki stoper tandemlerine kıyasla) stoper mevkisine yönelik olumlu bir takviye olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bursaspor’da 2017-2018 sezonunun stoper ikilisini Ekong-Titi olarak düşünürsek, Titi’nin daha dominant ve lider bir rolde oynaması durumunda Ekong’un da iyi bir tamamlayıcı olacağını ve aralarında iyi bir uyum sağlanacağını tahmininde bulunabiliriz. Gerekli istikrarı yakaladığı takdirde de Ekong’un kendisine yapılan yatırımın karşılığını verip yüksek bir bedelle satılarak kulübe para kazandırabilmesi de mümkün.