Doğum Tarihi: 10.05.1991 (26 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha

Takımı: Swindon Town

Ülkesi: Irak

Değeri: 350.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

 

Profil

2006 yılında Fulham ve 2007-2010 yılları arasında Tottenham altyapılarında yetişen Bağdat doğumlu Yaser Kasim profesyonel futbol hayatına 2010-2011 sezonunda bedelsiz olarak gittiği Brighton’da başladı. Burada geçirdiği ilk iki sezonda oldukça az forma giyen oyuncu (2 sezonda 1’er maç) 2012-2013 sezonunun ilk bölümünde Luton Town’a, ikinci yarısında ise Macclesfield’a kiralandı. Luton’da oynadığı 11 maçta 1 gol atma başarısı gösteren Kasim, takımda çoğunlukla ön liberoda forma terletti. Sezonun ikinci yarısında kiralandığı Macclesfield’da 5 maç forma giyen oyuncu, merkez orta saha mevkisinde takımda kendine yer buldu. 2013-2014 sezonunun başında ise dikkatleri üzerine çekeceği ve mevcut kulübü olan Swindon Town’a transfer oldu. Günümüze kadar tam 138 maçta forma giyen oyuncu 4 sezonda toplam 8 gol 11 asistlik performans gösterip 38 de sarı kart gördü. Transferinin gerçekleştiği sezondan beri ligde istikrarlı bir şekilde forma giyen Kasim, 138 maçın 77’sinde merkez orta sahada oynadı. Takımdaki en sadık oyunculardan biri olan Kasim, kariyerinde sadece Swindon’da oynayan Nathan Thompson’dan sonra takımın ikinci kaptanıdır.

Irak formasıyla ilk milli maçını 5 Mart 2014’te Çin’e karşı 3-1 kazanılan müsabakada yaşayan Iraklı oyuncu, bu zamana kadar 9 milli maçta forma giydi. Bu maçlarda merkez orta saha ve ön libero mevkilerinde görev alan Kasim, 2015 Asya Kupası’nda yarı finale kadar yükselen takımda 5 mücadelede maç boyu sahada kaldı ve 1 gol 1 asistlik performans gösterdi. En son Asya Dünya Kupası Elemeleri’nde Avustralya karşısında son 30 dakika oyuna girdi.

Kulübünde bu sezon 5-3-2, 4-3-1-2, 4-4-1-1 gibi çeşitli formasyonların ön libero ve merkez orta saha mevkilerinde oynayan Kasim, milli takımda da yine aynı mevkilerde 4-2-3-1, 4-5-1 ve 4-4-1-1 pozisyonlarda forma giydi.

 

 

Güçlü Yönleri (Liderlik, İkili Mücadele, İsabetli Pas, Çalım, Pres, Konsantrasyon, Kondisyon)

Kasim’in güçlü yönlerine karakteristik özelliklerinden başlayacak olursak oyuncunun lider ruhlu olduğunu söyleyebiliriz. Takım arkadaşlarına sürekli direktifler vererek liderlik vasfını ortaya çıkaran oyuncu, ayrıca mücadeleci oyun yapısıyla da dikkat çekiyor. Uzun zamandır İngiltere futbolunun sertliğiyle kavrulan 26 yaşındaki orta saha, bu sayede ikili mücadeleleri kolay kaybetmiyor, diri kalıyor (maç başına ortalama 19 ikili mücadele ve %56 başarı oranı) ve topu çalmak için rakiplerine karşı başarılı müdahalelerde bulunuyor (maç başına ortalama 6 müdahale ve %50 başarı oranı). Swindon’da orta alanda hem top dağıtma hem de “süpürücü” görevini üstlenen Kasim’in oyunun her iki alanında etkili özellikleri olduğunu söylemek mümkün. Pas isabeti yüksek olan (ortalama 61 pas ve %87 başarı oranı) Kasim, her iki kanada da uzun toplar atarak hem oyunu açıyor hem de takımın hücum setine yerleşmesini sağlıyor. Ayrıca baskı olmadığında attığı etkili ara paslarla da takımdaki forvet arkadaşını golle burun buruna getirebiliyor (ortalama 1.7 kilit pas, %47 başarı oranı). Çalım yeteneği de olan oyuncu bazen orta alanda rakip takımdan 3 kişiyi ekarte edip takımın tehlikeli pozisyonlar yakalamasında etkili olabiliyor. Defansif anlamda pozisyon alması iyi olan Kasim, rakip orta sahaları yaptığı hareketli presle rahatsız edip topu kapabiliyor. Bunun dışında konsantrasyonu yüksek şekilde oynadığını ve her iki ayağını da kullanabildiğini söyleyebiliriz. Şu bir gerçek ki Kasim’in oynadığı pozisyon gereği kafa olarak sürekli sahada kalması ve yüksek kondisyonu olması çok önemli. Bu anlamda Iraklı oyuncunun yüksek kondisyona sahip olduğunu, hatta ligde bu sezon Bolton gibi zor bir deplasmanda 89. dakikada ceza sahası içinde şık bir gole imza attığını da ekleyebiliriz.

 

 

Zayıf Yanları (Alan Markajı, Soğukkanlılık, Boy, Hız)

Her ne kadar dikkat çeken güçlü yönleri olsa da oyuncunun göz ardı edilmemesi gereken zayıflıkları da var. Alan markajı konusunda kimi zaman sıkıntı yaşayan oyuncu bazı anlarda orta sahada oynamasına rağmen alanını bırakıp geri dörtlünün arasında rakip oyuncuları karşılıyor ve bu durum rakip takımın orta sahada (özellikle ceza yayı dışında) rahat hareket etmesine ve dönen topları toplamasına neden oluyor. Bunun dışında rakip takım oyuncuları tarafından baskı geldiğinde oyuncunun soğukkanlılık ve pas kararları konusunda da bazı problemleri olduğu belirtilebilir. Baskıyla beraber soğukkanlılığını kaybedebilen oyuncu, bunun etkisiyle aldığı pas kararlarını genelde geriye ya da yana yapıyor ve hatta kimi zaman sadece top ayağından çıksın diye pas attığı için topu rakip oyuncunun ayağına verip takımının çıkarken yakalanmasına sebebiyet verebiliyor. Boyu oynadığı pozisyona göre çok uzun olmayan oyuncu (1.81 m) hava toplarında çok iyi değil (ortalama 3.6 hava topu mücadelesi %36 başarı) ve hava toplarına çıkarken zamanlamayı ayarlayamadığı oluyor. Son olarak, çok hareketli oynamasına rağmen çok hızlı bir oyuncu olmaması takımın yediği kontrataklarda geriye dönmede sıkıntı yaşamasına sebep olabiliyor.

 

 

Benzediği Oyuncular: Musa Çağıran(Osmanlıspor), Fernando Belluschi

Yaser Kasim’in defansta tabiri caizse “ısıran” bir oyuncu olması ve mücadeleyi bırakmamasıyla Osmanlıspor’un başarılı orta saha oyuncusu Musa Çağıran’a, sağlam saha görüşü ve etkili pas dağıtımıyla da Bursaspor’un eski orta saha oyuncusu Fernando Belluschi’ye benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Antalyaspor, Akhisar Belediye, Osmanlıspor, Konyaspor, Trabzonspor

İngiltere alt liglerindeki sertliğe oldukça alışan futbolcu bu anlamda ligimizdeki fiziksel mücadelelerde sıkıntı yaşamayacaktır. Antalyaspor, Osmanlıspor gibi takımlarda işin ofansif yönünde kanatlara dağıtacağı toplarla etkili olabilir. Özellikle 4-2-3-1 oynayan ve hızlı kanat oyuncularıyla seri hücuma çıkmayı amaçlayan Osmanlıspor’da bu özellikleriyle öne çıkabilir. Ayrıca Akhisar ve Konyaspor’da işin defansif yönünde yaptığı pres ve sağlam müdahaleleriyle başarıyı yakalayabilir. N’Guemo’nun takımdan ayrılmasıyla 4-2-3-1 oynayan Akhisar Belediye’nin orta alanda sahanın her iki yönünde oynayan oyuncu sıkıntısını karşılayabilir ve böylece sezonun ikinci yarısıyla beraber takımda iyice açığa çıkan orta sahadaki kırılgan yapısını gelecek sezon giderebilir. Oyuncunun Trabzonspor için de iyi bir rotasyon oyuncusu olabileceğini söyleyebiliriz. Kasim’in sözleşmesi sezon sonu biteceğinden yaz transfer döneminde bedelsiz transfer edilebilir. Oyuncunun talep ettiği maaş yaklaşık 500 ila 700 bin € arasında olacaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 7.07.2017 tarihinde bedelsiz olarak Northampton Town’a transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili