Doğum Tarihi: 02.07.1993 (24 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: CS Sfaxien

Ülkesi: Tunus

Değeri: 650.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2018

Boy: 1,88 m

 

Profil

Yassine Meriah, 1993 yılında Tunus’un Aryana kentinde doğdu. Futbola 2. Lig takımlarından AS Ariana’nın altyapısında başlayan oyuncu, 2013 yılında ES Metlaoui takımına transfer olarak profesyonel futbol hayatına başlamış oldu. Burada geçirdiği 2 sezonda dikkatleri çeken Meriah, ülkenin üst sıralara oynayan takımlarından biri olan Sfaxien’e 2015 yılında ara Ocak döneminde transfer olarak kariyeri açısından önemli bir yükselişe imza attı.

Sonrasında, 2015-2016 sezonunda toplam 30 maçın 23’ünde ve 2016-2017 sezonunda toplam 24 maçın 23’ünde oynayarak Sfaxien takımının vazgeçilmez oyuncularından biri olarak kendini ispatladı. En son 2013 yılında şampiyon olan Sfaxien, Meriah’ın da bulunduğu 2015-2016 sezonunda takım olarak başarılı bir sezon geçirse de liderin 5 puan gerisinde kalarak 10. şampiyonluğu bir sezon daha ötelemiş oldu.

2015 yılında Sfaxien’e transferiyle birlikte milli takım yolunda da önemli bir adım atan oyuncu, aynı sene milli takımdaki ilk profesyonel maçına çıkarak bugüne kadar toplamda 8 resmi maçta boy gösterdi. 13 Kasım 2015 tarihinde Moritanya ile oynanan maçla ilk defa A Milli formayı giyen oyuncu, toplamda 362 dakika kırmızı beyazlı formayı giydi ve 1 sarı kart gördü.

Şu ana kadar oynadığı takımlarda dörtlü savunma sisteminde oynayan Meriah, savunma bilgisi ve teknik yapısıyla üçlü savunma tercihinde de kullanılabilir bir görüntü çiziyor. Sağ ayaklı stoper olmasına karşın sol stoperde kullanılan başarılı oyuncu, futbolunu her geçen gün geliştirip başarılı maçlar ortaya koyuyor.

 

Güçlü Yönleri (Pas Kabiliyeti, Müdahale Başarısı, Rakibi Karşılama, Yüksek Konsantrasyon)

Yassine Meriah’ın topla oyun kurmada başarılı ve teknik kapasitesi yüksek bir stoper olması onun en önemli özelliklerinden. Gerek Sfaxien’de gerekse milli takımda olsun, sağ ayaklı olmasına karşın sol stoper olarak görevlendirilen oyuncu, maç başına 46 pas kullanımı yaparak %84 isabet oranıyla oynamakta. Ülkemizdeki çoğu stoperin aksine Meriah güçlü ayağı olan sağ ayağıyla beraber sol ayağını da iyi kullanabilen, topu oyuna sokmada başarılı olan, orta sahaya kadar gelerek pas dağıtımı yapabilen, top kullanma becerisi yüksek ve teknik bir oyuncu. Rakip eksiltme ve alanını kullanma yönünden de oyun zekâsının yüksek olduğunu, maç başına 1,2 dribbling girişiminin %77’sinde başarılı olmasıyla da destekleyebiliriz.

Savunma bilgisini maç içinde iyi şekilde kullanan oyuncunun bir diğer kayda değer özelliği ise risk sevmeyen bir yapıda olması. Birebir mücadelelerde veya pas akışlarında zor olanı değil kolay olanı seçerek ve panik olmadan oyununu oynayarak bir stopere ait olması gereken soğukkanlılığı ve olgunluğu göstermekte. Birlikte oynadığı diğer stoperin rakibe baskı yapmaya gittiği zaman boşalttığı alanı fark edip kapatması gibi maç içerisinde yüksek konsantrasyonlu şekilde, mantıklı tercihlerde bulunarak son yıllarda ilk 11’in vazgeçilmez isimlerinden oldu.

Meriah, bu sezon ligde çıktığı 23 karşılaşmada gördüğü 4 sarı kart ve kariyerinde toplam 97 karşılaşmada gördüğü 12 sarı kart ve 1 kırmızı kartla bir stoperde pek de alışık olmadığımız istatistiğe sahip. İstatistik, rakipten uzak duran, mücadeleden kaçan bir stoper profili ortaya koysa da bu durumu oyuncunun başarılı bir hamle oyuncusu olduğu için az faul yapan ve az kart gören bir yapısı olduğunu söyleyerek açıklamak mümkün. Savunmada kırılgan bir yapısı olmadığını da maç başına 12 defa ikili mücadeleye girip bunların %71’inde başarılı olmasıyla gösteriyor.

Başarılı oyuncu, normalde sol stoper oynamasına rağmen savunmanın sağında da oynasa bulunduğu alanı korumayı iyi biliyor. Maç başına 3 top çalan ve %75’lik başarı istatistiğine sahip olan oyuncunun, maç içerisinde rakip forvetlerin pozisyon bulmasını engellemek amacıyla rakibi karşısına alıp tek hamleyle top kazanmak istemesi onun savunma tercihi açısından öncelik teşkil etmekte.

 

Zayıf Yanları (Hava Topları, Savunma Arkası Toplar)

Boyu 1,88 metre olan Meriah’ın iki ayağına olan hâkimiyetiyle birlikte pas oyunlarındaki hâkimiyetinin hava toplarında olduğunu söyleyemeyiz. Hem savunmada hem hücumda, duran toplarda veya yan toplarda boyunun vermiş olduğu avantajı kullanamamakta ve bazı zamanlar kontrolsüz paslar vermekte. Maç başına sadece 5 hava topu mücadelesine giren ve bunların %69’unda başarılı olan oyuncu, şu ana kadar çıktığı 97 resmi karşılaşmada attığı 5 golle beraber hücum bölgesinde gol sayısını arttırırsa ve savunma bölgesinde, özellikle duran toplarda altı pas ve civarında daha etkili bir stoper olarak kendini geliştirirse önemli bir oyuncu olacaktır.

Rakibi önünde karşılarken pozisyonunu iyi ayarlayan ve böyle pozisyonlarda kart görmeyen oyuncu, kontrataklarda ve savunma arkasına atılan toplarda, hızlı bir oyuncuya denk gelmesi halinde etkisiz kalabilmekte, oyuncuyu kaçırabilmekte ve böyle durumlarda kart görme olasılığını arttırmaktadır.

Meriah, top tekniği yüksek olsa da bazen topu uzaklaştırmak isterken kötü vuruşlarda da bulunabiliyor. Hava toplarındaki becerisini geliştirmesinin yanı sıra diğer zayıf yönlerinin da azalmasıyla birlikte kariyerinde ileri seviyelere çıkacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Serdar Kesimal, Birol Parlak

Meriah, oyun içerisinde ayaklarına hâkim, isabetli pas ve dengeli oyun konusunda zorlanmayan, bununla birlikte savunma ve pozisyon alma bilgisi kuvvetli olan ve rakibe karşı yapılacak hamle konusunda başarılı bir stoper. Bu özellikler düşünüldüğünde oyuncu, Serdar Kesimal ve Aytemiz Alanyaspor’dan Birol Parlak’ın oyun yapılarını akıllara getiriyor. Aynı şekilde oyuncuların hava toplarındaki hâkimiyetlerinin ayaklarına hâkimiyetine oranla daha zayıf olması ve bunun geliştirilmeye açık olması bakımından da birbirleriyle benzerlikleri bulunmakta.

 

Gelebileceği Takımlar: Kayserispor, Sivasspor, Atiker Konyaspor, Akhisar Belediyespor

Yassine Meriah; başarılı, disiplinli ve uyumlu bir stoper olsa da büyük takımlarda oynaması için geliştirmesi gereken noktalar bulunuyor. Orta segment ve yaptığı transferlerle birlikte başarılı bir çizgi yakalamaya aday olan takımlarımızda iş görebilecek bir oyun yapısı olan oyuncu, yanındaki stoperle olan uyumuyla birlikte maçlarda sırıtmayacak kaliteye sahip.

Bununla birlikte oyuncu, ligimizde Kayserispor ve Sivasspor gibi stoper ihtiyacı bulunan takımlarımızda ilk 11’de oynayabilecek, kolayca adapte olabilecek ve ayrıca kadro genişliği ve rotasyon oluşturmak amacıyla Atiker Konyaspor ve Akhisar Belediyespor takımlarına da uygun olacak bir profile sahip.

Ek olarak, oyuncu için en fazla 1.000.000 € civarında bir bonservis bedeli ödenmesi gerekebilir. Ancak oyuncunun sözleşmesinde son sezona girildiği için, bu durum transferde bir avantaj sağlayıp transferin düşük maliyetle gerçekleşmesine sebep olabilir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ