Doğum Tarihi: 01.06.1999 (20 yaşında)

Mevki: Defansif Orta Saha/Merkez Orta Saha

Takımı: Boavista

Ülkesi: Gana

Değeri: 300.000 €

Sözleşme Sonu: –

Boy: 1.69 m

Tercih Ettiği Ayak: Sağ

 

Futbol kariyerine Gana’nın Bechem United kulübünde başlayan Yaw Ackah 2016 yılından itibaren bu kulübün A takımında kendisine şans buldu. Bechem United 2016 yılında tarihinde ilk kez Gana Federasyon Kupası’nı kazanırken Ackah da takımın dikkat çeken oyuncularından biri olmayı başardı. 2016/17 sezonunun başında İtalya Serie A kulüplerinden Atalanta tarafından denemeye alınan genç oyuncu, yaz kampını kulüple birlikte geçirdi. 2016/17 sezonunu da kulübü Bechem United ile geçiren oyuncu 2017 yazında Portekiz Ligi ekiplerinden Boavista’ya transfer oldu. İlk sezonunda Boavista U19’da görev yapan Ackah, 2018/19 sezonunun başında teknik direktör Jorge Simao tarafından A takıma dahil edildi. Sezonun ilk yarısında maç kadrosuna girmekte zorlanan Ackah, teknik direktör Lito Vidigal’in takımın başına geçmesiyle beraber kendisine maç kadrosunda yer bulmaya başladı. Boavista kariyerindeki ilk maçı ise ligin 33.haftasındaki Braga maçı oldu. Oyuna son dakikada dahil olan Ackah 18 yaşında Boavista formasını giymiş oldu. Sezonun son haftasındaki Maritimo maçında da 17 dakika görev yapan Ackah sezonu 2 maçla tamamladı. İçinde bulunduğumuz 2019/20 sezonunda ise Boavista’nın önemli parçalarından biri haline gelen Ackah, 13 haftası geride kalan ligde 9 maçta 690 dakika görev yaptı. Gösterdiği etkili performansla dikkat çeken oyuncu sezonun geri kalanında da adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Boavista’nın bu sezon ağırlıklı olarak 3-4-3 dizilişini kullandığını görüyoruz. Ackah ise bu dizilişte orta sahanın ortasındaki iki oyuncudan biri olarak görev yapıyor. Zaman zaman da 4-2-3-1 dizilişinde savunmanın önündeki iki oyuncudan biri olarak yer alıyor.

 

Güçlü Yönleri (Topa Baskı, Top Kazanma, Pas, Çabukluk, Sıçrama)

Topa baskı: Ganalı oyuncunun futbol profilinin mücadele üzerinde gelişen bir yapıda olduğunu belirtebiliriz.  Genel olarak orta sahanın defansif yönünde oynayan Afrika kökenli oyuncuların baskı, mücadele ve dinamizm üzerinden takıma verdikleri katkıyı Ackah’da da rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. 20 yaşındaki oyuncunun maçın 90 dakikasında yüksek enerjisi ile hem topa hem rakibe baskılı oyunu takımın orta sahada direncini yüksek tuttuğu gibi rakibin etkinliğini düşürmekte ve topun takıma kazandırılmasında önemli rol oynamakta. Atlet yapısı ile rakibinden çalım yese dahi ona cevap verebilecek yapıda olan Ackah, aynı pozisyonda tekrar rakibinin karşısına çıkıp rakibine adeta geçit vermiyor.

Top kazanma ve Çabukluk: Orta sahanın defansif yönünde oynayan oyuncular hız ve çabukluk sorunu yaşadıklarında zafiyeti gidermeleri için pozisyon bilgisinin yüksek olması gerekmektedir. Ancak bu bölge oyuncuları hız ve çabukluk olarak avantaja sahipse pozisyon almadaki eksikliklerini kapatabiliyorlar. Ackah da 20 yaşında olduğu için henüz gelişmekte olan pozisyon bilgisi eksikliğini çabukluğu ile giderebiliyor.  Bu çabukluk özelliği sayesinde oyunun savunma yönünde önemli avantajlar edindi. Ackah’ın ikili mücadele sonucu kazandığı toplarda hamle becerisinin yanı sıra çabukluğunun da önemli bir kriter olduğunu söyleyebiliriz. Ackah, Boavista formasıyla bu sezon çıktığı resmi maçlarda maç başına 4 top kazanma hamlesi yapıp bunların %50’sinde başarı sağlamış .

Pas: Oyunun merkezi olan orta sahadaki mücadele gücü, baskı ile birlikte orta sahanın direncini yüksek tutup takım savunmasının sertliğini arttırabilir ancak topla olan ilişki bu oyunun tamamlayıcısı olur. Yaw Ackah oyunun fiziksel yönünde olduğu gibi topla ilişki olarak da gelişmekte olan bir oyuncu. Daha çok kısa ve yana paslar ile top kullanımı yapan Ganalı oyuncu maç içerisinde %83’lük pas/isabet oranına sahip.

 

Zayıf Yanları (Tecrübe, Kart problemi, Kilit pas ve Tek yönlülük)

Tecrübe: Daha öncesinde Atalanta takımının denemeye aldığı Ackah, Avrupa seviyesinde ilk sınavını Boavista’da veriyor. Portekiz Liginde şu ana kadar 11 resmi maça çıkan Ackah yolun henüz çok başında. 20 yaşında olması ve ilk yurt dışı tecrübelerini ediniyor olması nedeniyle en önemli handikapı olarak tecrübe eksikliğini gösterebiliriz. Bu nedenle saha içinde pozisyon alma ve hamle zamanlaması eksiklikleri, iki yönlü oyundaki eksikliklerin temelini buraya bağlayabiliriz.

Kart problemi: Ackah rakibe uyguladığı baskının seviyesini ayarlamakta zorluk yaşayabiliyor. Top kazanma konusunda agresif bir oyuncu olması zaman zaman sert fauller yapmasına neden oluyor. Bu nedenle kart görmeye yatkın bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Ackah bu sezon oynadığı 9 maçta 5 kez sarı kart gördü.

Kilit Pas ve Tek Yönlülük:  %83’lük pas/isabet oranı Ackah için yeterli gibi gözükse de bu pasların daha çok yana ve kısa paslar olması ve hücumda yaratıcılıktan uzak kalması Ackah’ın önemli handikaplarından birisi olarak görünüyor.  Ackah’ı, Sarri öncesi Kante’nin de hücumda çok efektif olmaması ve daha çok orta sahaya sertlik ve dinamizm katıyor olan durumu gibi görebiliriz. Kante’nin Sarri ile hücum yönünde yaptığı atılımı Ackah da kendi seviyesinde yapabilirse kalitesini de o denli arttırabilecektir.

Benzediği Oyuncular: Michael Essien

Yaw Ackah Gana’da yeni Essien olarak anılıyor. Top kazanma ve topa baskı yapma gibi güçlü savunma özellikleriyle Essien’e benzerlik gösteren oyuncu, tecrübesini arttırıp topla olan ilişkilerini biraz daha geliştirebilirse Essien’in Gana Milli Takımı’na yaptığı katkıları yapabilme potansiyelini taşıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor

Ackah’ın kısa sürede takımının değişilmez oyuncularından biri haline gelmesi ve vadettiği potansiyel onu ülkemizin büyük kulüpleri için cazip bir hedef haline getirebilir. Beşiktaş’ta defansif orta saha pozisyonunda oynayan Atiba’nın yaşının ilerlemesi bu bölgede genç ve gelecek vadeden bir oyuncuya yatırım yapma sebebi olabilir. Aynı şekilde Galatasaray Nzonzi’nin kiralık sözleşmesinin bitecek olması ve Ackah’ın rakibe baskı yapan, mücadeleci bir oyuncu olması sebebiyle oyuncuya yönelebilir. Son olarak Trabzonspor da Onazi’nin sakatlığı sebebiyle bu bölgede yaşadığı soruna Ackah ile çözüm bulabilir. Oyuncunun tecrübesiz olması sebebiyle kısa vadede büyük katkılar vermesini beklemek çok gerçekçi olmaz. Buna karşılık gelişime açık olması nedeniyle transfer olacağı kulübe gelecekte ciddi bonservis bedelleri kazandırabilir.

TRANSFERMARKT PROFİLİ