Doğum Tarihi: 23.09.1994 (21 yaşında)

Mevki: Stoper

Takımı: Independiente Santa Fe

Ülkesi: Kolombiya

Değeri: 1,000,000 €

Sözleşme Sonu : –

 

Profil

23 Eylül 1994 yılında Kolombiya’nın Guachene şehrinde dünyaya gelen Yerry Mina futbola Kolombiya takımlarından Deportivo Pasto’da başladı ve ilk profesyonel sözleşmesine 2013 yılında imza attı. İlk maçına 20 Mart 2013’te bir Kolombiya Kupası maçında Deportivo Cali karşısında çıktı. 2013-2014 sezonunda kulübü Deportivo Pasto’da toplam 24 maça çıktı ve 1 gol sevinci yaşadı. Deportivo Pasto’daki başarılı performansı ona 2014 yılında İndependiente Santa Fe kulübünün kapılarını açtı. Kariyerinde şu ana kadar 134 maça çıkan Mina 11 gol ve 1 asistlik performansıyla bir stoper için iyi bir skor katkısı verdi. Ayrıca 11 kez sarı kart görürken henüz hiç kırmızı kart görmedi. Oynadığı kulüplerde çoğunlukla stoper mevkisinde oynadı ancak birkaç maçta ön liberoda da denendi.

 

 

Güçlü Yönleri

Mina, her iki ayağını da etkili kullanabilmesi sayesinde hem sağ hem de sol stoper olarak oynayabiliyor. Tekniği ve oyun görüşü pas oyunu oynayıp, oyunu stoperlerden pasla çıkarak kuran takımlar için büyük yarar sağlayabilir. Bunun yanında Mina çok kuvvetli bir stoper. Kolay kolay hava topu vermeyen 1,93 boyundaki oyuncu ayrıca güçlü yapısı ile dikkat çekiyor. Ayrıca genellikle uzun boylu oyuncularda yaşanan fiziksel savruklukları ve denge problemlerini de yaşamıyor, gayet atletik bir görüntü çiziyor sahada. Mina, pozisyon alma ve çevre kontrolü konusunda yaşının üstünde oyun olgunluğunu gösteriyor. Bu özelliklerine maç içi konsantrasyonunun yüksek olması da eklenince ortaya güvenilir bir stoper profili çıkıyor. Yerry Mina defansta teknik direktörünü rahatlacak bir oyuncu profili çiziyor. Sürekli arkadaşlarını yönlendiriyor ve uyarıyor. Oyun içerisinde lider karakterine sahip bir oyuncu.

 

 

Zayıf Yanları

Mina’da karşılaşmayı bekleyeceğimiz en büyük sorunlardan birisi de fiziksel özelliklerinin sonucu olan hız konusu. Kısa mesafede hızlanma sorunu olsa da hantal bir oyuncu olmadığı için uzun mesafede bu açığını kapatıyor. Bu eksiklik ona örneğin Sergio Aguero gibi bire bir temaslardan kaçarak oynayan çabuk oyunculara karşı dezavantaj sağlayabilir. Bu tarz oyunculara karşı yapabileceği pek bir şey olmasa da doğru pozisyon almayı zamanla ve tecrübeyle öğrenip bu eksikliklerini minimize edebilir. Bir diğer göze çarpan eksikliği ise alt vücudunun yani bacaklarının bazı pozisyonlarda ağır kalması.  İngilizlerin“Tackle”dediği top çalma konusunda zamanında davranamayıp topu alamadığı zamanları sıkça yaşıyor kendisi. Tabi bacaklarını biraz hızlandırdığı takdirde uzun bacak boyundan dolayı bu özelliğinin de gelişmeye çok açık olacağını söylemekte fayda var.

 

 

Benzediği Oyuncular: Douglao (Akhisar Belediye), Gerard Piqué (Barcelona)

Yerry Mina, oyun kurulmasına katkısı; kısa ve uzun paslarındaki başarısından dolayı Gerard Pique’ye, hamleleri ve fiziksel avantajını doğru kullanmasından dolayı ise Douglao’ya benziyor. Potansiyelinin Douglao’nun çok üstünde, Pique’nin de altında olduğunu belirtmekte fayda var.

 

 

Gelebileceği Takımlar: Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Başakşehir

Maliyet olarak Avrupa kupasına katılma mücadelesi veren Anadolu takımlarının kadrosuna katabileceği bir isim olan Mina, potansiyelini gösterdiği takdirde kendisini transfer eden takıma oldukça iyi paralar da kazandırabilir. Mina ayrıca büyük takımlarda da oynayabilecek kaliteye ve kumaşa sahip bir oyuncu. Ancak oyun yapısı açısından Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi oyunu geriden pasla kuran takımlarda daha çok katkı sağlayacaktır.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 19.05.2016 tarihinde 3.2 milyon € bedel ile Palmeiras takımına transfer olmuştur.

TrScouts Notu: Oyuncu 11.01.2018 tarihinde 11.8 milyon € bedel ile Barcelona takımına transfer olmuştur.

 

Transfermarkt Profili