Doğum tarihi: 16.02.1997 (19 yaşında)

Mevkii: Stoper, Sol bek

Takımı: Kashiwa Reysol

Ülkesi: Japonya

Değeri: 100.000 €

Sözleşme Sonu: –

 

 

Profil

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun 125 km kuzeyinde yer alan Ibaraki şehrinde dünyaya gelen gelen Yuta Nakayama, Ryukezaki İlkokulu’nun okul takımında futbol oynamaya başladı. Atogo Lisesi’ndeyken Ibraki’nin bölge takımına seçilen Nakayama, Kashiwa Reysol’un U15 takımına karşı oynanan maçta Kashiwa scoutlarının dikkatini çekti ve 15 yaşındayken takımın altyapısına girmeyi başardı. Altyapıda gösterdiği başarılı performansın yanı sıra okul takımının kaptanlığını da üstlenen stoper, okulunun ilk kez U18 bölgesel şampiyonluğunu kazanmasını sağladı. Kendisinde 2-3 yaş büyükler ile oynayan Nakayama, bunun yanı sıra spor dışında da aktif olması ile çevresinden fazlasıyla takdir topladı. Okul başkanı olarak şehrinde spor festivalleri düzenledi ve okul korosunun solistlerinde biri olarak yarışmalara katıldı. Liseden 2014 yılında mezun olduktan sonra Kashiwa Reysol’un A-Takımı’na çıkarıldı. 2015 sezonunda profesyonel olarak ilk maçına AFC Şampiyonlar Ligi’nde Vietnam ekibi Binh Duong’a karşı çıktı ve 90 dakika boyunca sahada kaldı. Aynı sezonda Kashiwa ile toplamda 12 maça çıkmasının yanı sıra Japonya’nın 3. Ligi’nde J-League U22 karması ile de 12 maça çıkarak tecrübe kazandı. 2016 sezonunda ise takımının as oyuncuları arasına giren Nakayama, toplamda 32 maça çıktı ve 2 gol attı.

Ağustos 2013’den itibaren Japonya’nın genç takımlarında oynamaya başladı ve Nakayama direkt olarak kaptanlığı aldı. Genç milli takımlarda birçok bölgesel kupalar kazandı, ama en büyük başarısını ise 2016 Asya U19 Şampiyonası’nda kazandı. Takım kaptanı olarak takımı ile finale yükselen Nakayamalı Japonya, finalde Suudi Arabistan’ı penaltılarla yenerek ülkesine ilk kez U19 Asya Kupası’nı getirdi. Japonya’nın takım olarak genel performansı ön plana çıksa da, Nakayama başarılı performansı ile öne çıkan isimlerden oldu. Daha önce raporladığımız Takehiro Tomiyasu ile turnuva boyunca savunmanın ortasında harika bir uyum sergiledi.

Yuta Nakayama’nın asıl pozisyonu stoper olsa da, kulübünde geçtiğimiz sezon sıkça sol bek olarak da görev aldı. Bunun yanı sıra zaman zaman üçlü defans hattının sol tarafında da oynadığını belirtmek gerek. En sık oynadığı ve en başarılı olduğu formasyon dörtlü defans hattından oluşuyor (4-2-3-1). 3-4-3 veya 3-5-2 gibi dizilişlerde de sol stoper olarak oynayabiliyor. Milli takımlarda da sıkça 4-4-2 formasyonunda sol stoper olarak görev aldı.

 

Güçlü Yönleri (Hız, Ayakta müdahaleler, Çalışkanlık, Pas yeteneği, Sıçrama, Kafa vuruşu)

19 yaşındaki genç oyuncunun göze çarpan birçok güçlü yönünün olduğunu belirtmek gerek. Öncelikle Nakayama bir stoper için gayet hızlı; rakip santraforlara ve hatta kanat oyuncularına kontrataklarda yetişmekte zorlanmıyor. Ayrıca defans hattının arkasına atılan ara pasları da hızı sayesinde tehlikeli olmadan kesebiliyor. Sol bekte bu hızı sebebiyle forma giydiği de belli. Bu hızını defansif özellikleri ile birleştirince çok başarılı bir stoper olarak karşımıza çıkıyor. İkili mücadelelerinin %64’ünü kazanan oyuncu, özellikle ayakta müdahalelerde çok başarılı. Bunun dışında ortalama bir stoperden çok daha fazla koştuğunu söylemek gerek, hiç durmadan koşması (çalışkanlığı) ve mücadele etmesi bir defans oyuncusu için önemli bir artı. Mental açıdan da yaşıtlarından çok daha olgun, tüm maç boyunca konsantre kalması ve takım arkadaşları ile sürekli iletişimde olması nedeniyle oynadığı genç milli takımlarda takım kaptanlığını aldığı anlaşılabilir.

Defansif özelliklerinin yanında tam bir oyun kurucu olduğunu belirtelim. Nakayama’nın en öne çıkan özelliği ise pas yeteneği; maç boyunca 70 pas yapan oyuncu bunlarda %90 gibi bir başarı oranı yakalamış durumda. Bu pasların en az yarısı da ikinci ya da üçüncü bölgeye yerden ya da (çoğunlukla) havadan gönderilen uzun toplar, bu nokta da onun pas becerisinin çok üst düzeyde olduğunu kanıtlar seviyede. Özellikle güçlü ayağı olan sol ayağı ile havadan santrforlara gönderdiği paslar direk olarak rakip kalede tehlike yaratabiliyor. Teknik bir stoper olmasının avantajlarından birisinin bu olduğu aşikar.  Ayrıca boyunun 1,80 m olmasına rağmen sıçrama yeteneğinin gayet iyi olduğunu söylemek gerek, kafa vuruşu becerisi de ortalamanın üzerinde. Bu nedenle de duran toplarda tehlike yaratabiliyor.

 

Zayıf Yanları (Basit ve kritik hatalar, hatalı kararlar, müdahele zamanlaması, güç) 

Nakayama’nın en zayıf özelliğinin maç içerisinde zaman zaman yaptığı basit ve kritik hatalar. Özellikle pres yapan rakip takım karşısında baskıyı kaldırmakta zorlanan genç oyuncu topu direkt olarak kendi yarı sahasında kaybedebiliyor. Bu top kaybı daha çok pas hatası olarak ortaya çıkıyor; yani baskıyı hissettiği zaman takım arkadaşı yerine rakip takım oyuncusuna pas atmaya yeltenebiliyor. Ayrıca zaman zaman yaptığı kritik hatalar yüzünden takımı zor durumda kalabiliyor. Özellikle ceza sahası içinde gereksiz bir şekilde kayarak müdahaleler yapması ve fazlasıyla sık zor pas denemeleri yapması onun verdiği hatalı kararlar olarak belirtilebilir. Müdahale zamanlaması de yeterli değil, ondan hızlı rakipler onu geçtikten sonra gereksiz bir şekilde müdahale etme çabası ona sarı kart olarak geri dönüyor.

19 yaşında olması sebebiyle fiziğinin çok gelişmiş olduğu söylenemez, bu nedenler en kısa sürede güçlenmesi gerek. Her ne kadar Japonya’da ve Asya’da genel olarak fiziken çok gelişmiş oyuncular oynamasa da bir sonraki seviye olan Avrupa’da güçsüzlüğü sebebiyle güçlü santrforlara karşı sıkıntılar yaşayabilir. Kilo alıp kendisine kas kütlesi eklerse bir stoper için kısa sayılabilecek boyunun dezavantajını da böyle kapatabilir.

 

Benzediği Oyuncular; Micah Richards, Jason Denayer, Serdar Aziz 

Bütün özelliklerini dikkate aldığımızda ona en çok benzetebileceğimiz oyuncu Aston Villa’dan Micah Richards olacaktır. İki oyuncunun hızının, pas becerisinin ve boylarının birbirlerine gayet benzediğini söylemek gerek. Ayrıca Galatasaray’dan tanıdığımız Jason Denayer’in de hızı ve pas yeteneğinin Nakayama’ya benzediğini söyleyebiliriz. Ülkemizden benzer bir oyuncu bulmak ise çok kolay değil, bu nedenle özellikleri Nakayama’ya en çok benzeyen hızlı ve ayağı fena pas yapmayan stoper olarak Galatasaraylı Serdar Aziz ismini vermek mümkün.

 

Gelebileceği Takımlar; Antalyaspor, Bursaspor, Medipol Başakşehir, Kasımpaşa,  Galatasaray

Önümüzdeki yıllarda Japonya A milli takımında oynayabilecek potansiyelde olan Nakayama, ülkemizin takımlarına gayet cüzi miktarda bonservis bedeli ödenerek transfer edilebilir. Çok genç olması ve Japonya gibi çok farklı bir kültürden geldiğinden dolayı ancak ülkemizin büyük şehirlerinde yaşayıp buraya uyum sağlayabilir, bu yüzden de Antalyaspor , Bursaspor  ve Kasımpaşa gibi takımlar ona uygun olacaktır. Potansiyelinin oldukça yüksek olmasından dolayı da transferinden birkaç sene sonra Avrupa’ya yüksek bir bonservis bedeli ile satılabilir. Hızlı ve atletik bir stoper olmasının yanı sıra üst düzey pas yeteneği sebebiyle de ülkemizdeki stoper profilinden farklı bir profilde olacağından Süper Lig maçlarına renk katacaktır.

Başakşehir gibi Avrupa Kupaları’nda oynayan ve Abdullah Avcı gibi gençlere şans veren tarzda teknik direktöre sahip bir takıma transferi de oldukça uygun olacaktır. Dört büyükler için de geleceğe dönük bir yatırım olarak düşünülebilecek bir oyuncu olan Nakayama’nın şu andaki durumunda stoper pozisyonunda sıkıntı çeken Galatasaray’a da rotasyonun içinde olması durumunda Türkiye Kupası’nda yardımcı olabileceği de göz önünde bulundurulabilir. Uyum sorununu çabuk atlatabilirse genç Nakayama Türk takımları için altın değerinde bir transfer olacaktır.

 

Transfermarkt Profili