Doğum Tarihi: 30.08.1996 (20 yaşında)

Mevki: Orta Saha Orta

Takımı: Lille

Ülkesi: Mali

Değeri: 800.000 €

Sözleşme Sonu: 30.06.2021

FOR ENGLISH REPORT CLICK

 

 

Profil

Malili olmasına rağmen Fildişi Sahili’nde dünyaya gelen Yves Bissouma, alt yapı eğitimini Mali’deki Jean-Marc Guillou Akademisi’nde aldıktan sonra ülkenin önde gelen takımlarından Real Bamako’ya transfer oldu. Real Bamako’daki performansıyla Fransız kulübü Lille’in dikkatini çeken oyuncu, Mart 2016’da 3 yıllık kontratla Lille’e transfer oldu. 2016/17 sezonu öncesi A takımla antrenmanlara çıkmaya başladı ve sezonu beşinde ilk 11 başladığı toplam 23 lig maçı, tamamı ilk 11’de olmak üzere 3 Fransa Kupası ve sonradan oyuna dahil olduğu 1 Avrupa Ligi maçıyla tamamladı ve 1 gol atma başarısı gösterdi. Geçirdiği sezonla beklentileri fazlasıyla karşılayan Bissouma, Mart ayında kontratını 2021’e kadar uzattı.

Mali’de erkenden dikkatleri üzerine çeken ve 18 Ekim 2015’te Mali A milli takımıyla ilk maçına çıkan Bissouma’nın bu formayla 10 maçta 3 golü bulunuyor. Ocak ayında düzenlenen Afrika Uluslar Kupası kadrosunda da bulunan ve göze çarpan oyunculardan olan Bissouma’nın gelecek yıllarda da Mali orta sahasındaki yerinin şimdiden garanti olduğunu söyleyebiliriz.

Sezonun genelinde 4-3-3 başta olmak üzere 4-2-3-1 ve 3-4-3 dizilişleriyle sahaya çıkan Lille takımında 4-3-3’ün hem sağ kanadında hem de orta saha ikilisinde maçlara başladığı gözlenen Bissouma, sonradan oyuna girdiği maçlarda ise orta sahada kullanıldı.

 

Güçlü Yönleri (Hız, Dribbling, Uzaktan şutlar, Oyun görüşü, Enerji, Top kapma)

Yves Bissouma, şimdilik hücuma yönelik karakteriyle daha ön plana çıkan bir orta saha oyuncusu ve böyle olmasının sebebi de ortalama bir orta saha oyuncusuna göre oldukça hızlı ve çevik oluşu. Atletik yapısı sayesinde çabuk hızlanmanın yanında dönüşlerini ve yön değiştirmelerini de çok hızlı yapıyor ve bir anda vites yükselterek toplu veya topsuz dikine çok hızlı gidebilmesiyle yüksek tempolu oyuna uygun bir orta saha görüntüsü çiziyor. Topla dikine gitmeyi çok seven bir oyuncu olarak sıkça dribbling denemesinde bulunan Bissouma, atletik özelliklerini yüksek top tekniğiyle birleştirerek dribblinglerinde başarılı oluyor. Maç başına 9 dribbling denemesinde %59’luk başarı oranı var. Çok kolay çalım atabilen ve bu sayede şut şansını da yaratan Bissouma’nın önemli bir uzaktan şut tehdidi var ve Angers maçında olduğu gibi muazzam goller çıkarma potansiyeli var. Kaleyi cepheden gören serbest vuruşlarda da aynı şut tehdidini sürdüren oyuncunun, bu noktalardan da gol bulma olasılığı bir hayli yüksek. Bu tip durumlarda hocalarının güvendiği bir oyuncu. Ligin ikinci yarısında oynanan Rennes maçındaki bir pozisyonda Lille teknik direktörü Passi, El Ghazi’yle arasındaki anlaşmazlık sonrası serbest vuruşu Bissouma’nın kullanmasını kenardan işaret etmişti.

Şu an bulduğu sürelerle henüz oyuna ağırlığını koyma noktasında potansiyelini ortaya koyamayan oyuncu, fırsat bulduğu takdirde dominant karakterini sahaya yansıtacak ve özellikle top kendisindeyken farklı bir oyuncu olduğunu hissettirecektir. Topla dikine gitmeyi sevse de bunu kafasını kaldırmadan yapan bir oyuncu değil, uygun pozisyondaki arkadaşlarını gözeterek topu doğru oynamaya gayret ediyor ve yeri geldiğinde ters kanada uzun, isabetli toplar atabiliyor. Maç başına 2.5 kilit pas deniyor ve bu sayı, onu Ligue 1 orta sahaları arasında en fazla kilit pas deneyen beşinci oyuncu yapıyor. Genelde yanında pas dağıtımında görevli, oyun kurucu nitelikli bir orta saha partneriyle oynuyor ancak yeri geldiğinde oyun kurucu rolüne bürünüp topu yönlendirme işinin de altından kalkıyor. Bunun örneği olan Fransa Kupası’ndaki Bergerac-Lille maçında takımının oyun kurucusu olan Bissouma, sahada kaldığı 95 dakikada tam 88 pas yaptı ve bunların 77’sinde isabet buldu.

Her ne kadar hücuma yönelik bir orta saha olduğunu söylesek de oyunun savunma yönündeki gayreti de asgarinin bir hayli üzerinde olan oyuncu, iki ceza sahası arasında gidip gelen ve oyunun her iki yönünde de varlık gösteren ‘box-to-box’ tanımına uyan bir orta saha. Teknik bir oyuncu olmasına rağmen mücadeleden geri kalmayan Bissouma, oldukça enerjik bir oyuncu ve özellikle sonradan girdiği maçlarda takımına önemli bir dinamizm katıyor. Girişken bir oyuncu olan ve rakipleriyle omuz omuza mücadeleye girmekten ve yerdeki topa hamle yapmaktan çekinmeyen Bissouma, özellikle çabukluğunu kullanarak top kapmada oldukça başarılı. Maç başına 26 gibi oldukça yüksek bir sayıyla ikili mücadeleye girmesi ve bunların %55’ini kazanması da defansif çabasını ve katkısını gösteriyor.

 

Zayıf Yanları (Disiplin, Karar verme)

Bissouma, sahada duygularıyla hareket eden, tabiri caizse ‘heyecanlı’ bir oyuncu ve bu yüzden kuralların dışına çıkan müdahalelerde bulunduğuna sıkça şahit oluyoruz. Bu sezon Ligue 1’de yalnızca 748 dakika sahada kalan oyuncu, bu kısa süreye 4 sarı ve 1 kırmızı kart sığdırdı. Bunun yanında kart görmeyi hak ettiği ancak cezalandırılmadığı pozisyon sayısının da az olmadığını belirtelim.

Kendine güveni yüksek bir oyuncu ve istediklerini sahaya yansıtamadığı zamanlarda bu özelliği, duygusal karakteriyle birleşiyor ve oyundan düşerek sahada yokları oynamaya başlıyor. İstediği top kontrollerini yapamadıkça ve istediği pasları atamadıkça karar mekanizması da bu durumdan etkileniyor ve yanlış tercihlerinin sayısı bir hayli artıyor. Zaten şut çekmeyi seven bir oyuncu olarak kaleyi gördüğü anda ilk düşüncesi şut çekmek olan Bissouma, hele de oyundan düştüğü anlarda kendini adeta kanıtlamak istercesine daha da bencilleşiyor ve futbolun bir takım oyunu olduğunu unuttuğu anlar oluyor.

 

Benzediği Oyuncular: Moussa Sissoko, Tiemoue Bakayoko, Badou Ndiaye

Yves Bissouma’yı, fizik gücü henüz onun kadar yüksek olmasa da orta sahadaki hücum ağırlıklı iki yönlü oyunu, hızı ve top sürme kabiliyetiyle Moussa Sissoko’ya, aynı şekilde kolay adam geçmesi ve top kapmadaki istekli görüntüsüyle fiziken de andırdığı Tiemoue Bakayoko’ya benzetebiliriz. Ceza sahası içine fazla girmeyen ve şansını daha çok uzaktan deneyen bir oyuncu olması sebebiyle bu bölgede dolaşmayı seven ve çok etkili olan Badou Ndiaye’den ayrılsa da hızı, çalışkanlığı, çabukluğu ve dribbling yeteneği gibi güçlü yönleriyle adeta Senegalli oyuncunun aynısı olduğunu söyleyebiliriz.

 

Gelebileceği Takımlar: Fenerbahçe, Galatasaray, Medipol Başakşehir, Osmanlıspor

Bu sezon Lille’in başına geçen Marcelo Bielsa’nın değerlendirmek isteyeceği oyunculardan olması muhtemel olan Bissouma, 3-4 milyon € civarı bir bedelle kadroya katılarak ileride yüksek meblağlara satılabileceği gibi kiralık veya opsiyonlu kiralık anlaşmalarıyla da verim alınabilecek bir oyuncu. Özelliklerinden anlaşılacağı üzere bir ceza sahasından diğerine tüm orta saha mevkilerinde oynayabilecek yeteneklere sahip Bissouma’nın, bunun yanında hız ve dribbling yeteneği gibi kanat oyuncusuna evrilmesini sağlayacak meziyetleri de var fakat kariyerine orta saha oyuncusu olarak devam etmesi, 6-8-10 numara mevkilerinin hepsini oynayarak fark yaratan bir isim olmasını sağlayacaktır. Şimdiye kadar genelde 4-3-3 dizilişinde 3’lü orta sahada değerlendirilen oyuncunun, ikili orta sahayı da kaldırabilecek potansiyeli var. Tüm bunlar ele alındığında orta sahada dinamizme ve hücum katkısına ihtiyaç duyan Fenerbahçe ve Galatasaray, oyuncu geliştirip parlatmada Türkiye’nin en uygun ortamlarından birine sahip Medipol Başakşehir, ayrılması muhtemel Badou Ndiaye’nin varisi olabileceği Osmanlıspor oyuncunun ülkemizde gelebileceği takımlar olarak göze çarpıyor.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ