Doğum Tarihi: 18.06.1993 (23 yaşında)

Mevkii: Sol Bek

Takımı: AS Vita Club

Ülkesi: Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Değeri: –

Sözleşme Sonu: –

 

Profil

Lomalisa Mutambala, 18 Haziran 1993 tarihinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin en büyük şehirlerinden biri olan Kisangani’de dünyaya geldi. Profesyonel futbol hayatına, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde futbolun en üst seviyesi olan Linafoot’ta kazandığı 13 şampiyonluk ve 9 Kongo Kupası zaferiyle, TP Mazembe’nin ardından, ülkenin en başarılı ekiplerinden olan Association Sportive (AS) Vita Club’da başladı. 2013 yılında başlayan profesyonel futbol serüveninde AS Vita Club formasıyla 2014/15 sezonunda Linafoot şampiyonluğu yaşarken, geçtiğimiz 2015/16 sezonunda ise takımı, ligi TP Mazembe’nin ardından 2. sırada tamamladı. Şampiyonluğun yanı sıra yine 2015 yılında Kongo Süper Kupası’nı kazanan AS Vita Club’ın önemli isimlerinden biriydi. Lomalisa Mutambala’nın AS Vita Club formasıyla yaşadığı en büyük tecrübe ise hiç şüphesiz 2014 yılında Cezayir’in ES Setif takımına karşı oynadıkları CAF Şampiyonlar Ligi finaliydi. Final maçlarının ilk ayağında evinde ES Setif ile 2-2 berabere kalan AS Vita Club, rövanş maçındaki 1-1’lik eşitliği bozamayınca kupayı Cezayir temsilcisine kaptırdı.

Lomalisa Mutambala’nın gösterdiği başarılı performans, 2015 yılında milli takım kapılarını ona açtı. İlk kez, 6 Kasım tarihinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Zambiya ile oynadığı hazırlık mücadelesinde milli formayı terletme şansına sahip oldu ve bu maçta 90 dakika sahada kaldı. Milli formayı ilk kez giydiği o tarihten bu yana geçen kısa zamanda 16 kez bu formayı terletme başarısı gösterdi ve milli takımın vazgeçilmez isimlerinden oldu. Mutambala’nın milli takım formasıyla 2016 Ocak-Şubat aylarında Rwanda’da düzenlenen 4. Afrika Uluslar Şampiyonası’nda şampiyonluk kazanarak önemli bir başarıya imza attığını da belirtelim. Turnuva boyunca takımının en önemli parçalarından biri olan Mutambala, Mali ile oynadıkları final maçında 1 asist yapmayı başardı.

Sol bek pozisyonunda görev yapan Lomalisa Mutambala, kariyeri boyunca ağırlıklı olarak takımlarını 4’lü savunma kurgusu ile sahaya süren teknik adamlarla çalıştı. Bu savunma kurgusunun solunda, her türlü formasyonda başarılı bir şekilde görev yaptığını söyleyebiliriz. Ayrıca, daha önce ciddi şekilde test edilmemiş olsa da, enerjik yapısı ve çalışkanlığı göz önünde bulundurularak 3’lü savunma kurgusunda orta sahanın solunda da başarı sağlayabilir.

Lomalisa Mutambala, 2016 yılında gösterdiği performansla Afrika kıtasında forma giyen oyuncular kategorisinde, CAF 2016 Yılın Afrikalı Oyuncusu Ödülü’ne de aday gösterildi.

 

 

Güçlü Yönleri (Ofansif oyun, Atletizm, Orta, Top sürme, Alan markajı, Pozisyon bilgisi, Top kazanma)

Lomalisa Mutambala’nın ofansif oyun anlayışı oldukça gelişmiş bir bek olduğunu belirtmekte fayda var. Onu izlerken aklının sürekli hücumda olduğunu ve bindirmeler ve atak katkısı için doğru zamanı kolladığını anlamak çok zor olmuyor. Gelişmiş atletik özelliklere sahip olması ona hücuma katkı sağlarken oldukça yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, iyi anlaştığı ve uyum sağladığı bir ön/kanat oyuncusunun varlığında hücumdaki etkinliği de oldukça artıyor. Bu duruma en güzel örnek milli takımda Everton’lı Yannick Bolasie veya onun yokluğunda Meschack Elia ile, kulübü AS Vita Club’da ise Orlando Pirates’a transferinden önce Bernard Morrison’la oluşturduğu başarılı ikililer gösterilebilir. Bu tarz atletik ve çok yönlü (gerektiğinde çizgiye inebilen gerektiğinde ise içe katedebilen) oyuncuların varlığında Mutambala’nın hücuma katkısıyla birlikte rakip savunmaların oldukça sıkıntılı maçlar geçirdiğine tanık oluyoruz.

Mutambala’nın istatistiklerine göz attığımızda maç başına 2.6 orta yaptığını ve bu ortalarda %34’lük isabet oranı yakaladığını görüyoruz. 2015/16 sezonunda 1. Lig’de forma giyen sol bek oyuncularının maç başına 1.9 orta yaparken, bu ortalarda %24 isabet oranı tutturduğunu dikkate alırsak, Mutambala’nın bu alanda oldukça başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yine bir bek oyuncusu için en önemli meziyetlerden biri olan top sürme alanında da oldukça başarılı bir performans sergilediğini görüyoruz. %74’lük top sürme başarı yüzdesi Mutambala’nın topla ilişkisinin ne kadar gelişmiş olduğunu açık şekilde gösteriyor. Yine karşılaştırma açısından 1. Lig’de forma giyen sol beklerinde 2015/16 sezonunda top sürmede %58’lik başarı oranında kaldığını ve Mutambala’nın transferi halinde ciddi bir fark yaratabileceğini ekleyelim.

Mutambala’nın doğrudan golle skor katkısı verdiğini söylemek mümkün değil. Fakat özellikle milli takım seviyesinde olmakla birlikte asistleriyle tabelaya katkı sağladığını söyleyebiliriz. 2016 yılının başında Rwanda’da düzenlenen Afrika Uluslar Şampiyonası final maçında Mali karşısında kritik bir asiste imza atarak takımının galibiyetinde önemli yere sahip olmayı başardı.

Ofansif katkı oldukça önemli olsa da unutmamak gerekir ki bir bekin esas görevi savunmadır. Defansif yönden de oldukça gelişmiş özelliklere sahip olan Mutambala’nın alan markajı, pozisyon bilgisi ve müdahalelerdeki başarısıyla öne plana çıktığı görülüyor. Pozisyon bilgisinin oldukça gelişmiş olduğunu ve atağa katıldığı pozisyonlardan sonra bile sorumluluk bilinciyle hemen pozisyonunu iyi alarak takım savunmasına katkı verdiğini söyleyebiliriz. Top kazanma girişimlerinde yakaladığı %71’lik oranı da etkileyici. Aynı oran 2015/16 sezonunda 1. Lig’de forma giyen sol bekler arasında %56.6’da kalmıştı. Bu girişimlerde dikkat çeken önemli bir nokta da bu başarı oranını yakalarken çok az faul yapıyor olması, böylece kart riskinin azaldığını da söyleyebiliriz. Ayrıca hamlelerinde de %69’luk başarı oranı yakaladığını görüyoruz ki 1. Lig’deki %53’lük oranla karşılaştırılınca yine baskın geldiğini söyleyebiliriz.

 

Zayıf Yanları (Hava topları, Pas, Dayanıklılık, Güç)

Yukarıda bahsettiğimiz gibi önemli özelliklere sahip, çok yönlü bir bek oyuncusu olan Mutambala’nın en zayıf yanı olarak hava topları göze çarpıyor. Maç başına girdiği 3.3 hava topu mücadelesinden %59’luk başarı oranı ile çıkıyor ki bu yüzdeyi yukarı taşımak, dolayısıyla bu alanda özel çalışma yapmak zorunda. Bir diğer geliştirmesi gereken yönünün ise pas olduğunu söyleyebiliriz. Paslarında yakaladığı %76’lık isabet oranının çok düşük bir oran olmasa da Liginin seviyesi düşünüldüğünde yeterli olmadığını da söylemeliyiz. Zaman zaman kısa paslarda yaptığı basit hatalarla şaşırttığını belirtmek gerekiyor. Özellikle atak katkısı bu kadar yüksek bir oyuncunun, pas isabet oranını mutlaka %80’ler civarına çekmesi gerekiyor. Pas başarısıyla doğrudan ilişkili olarak geliştirmesi gereken bir özellik de kilit pasları. Mutambala maç başına 0.8 kilit pas denemesi yaparken bu paslarda %56’lık başarı oranıyla oynuyor ki bu değerlerin oldukça düşük olduğunu söylemek mümkün. Özellikle oyun sıkıştığında, rakip savunma iyi kapandığında kilidi açmak için kritik öneme sahip bu tarz paslar takımın hücum anlamında elini güçlendirirken, bireysel olarak da oyuncunun silahlarını çeşitlendiriyor. Dolayısıyla kilit pas alanında da mutlaka özel çalışma yapması şart. Son olarak da fiziksel anlamda kendini mutlaka geliştirmesi gerektiğini belirtelim. Linafoot seviyesinde bir ligde çok sırıtmasa da 1. Lig ve daha da ötesi Süper Lig seviyesinde bir ligde dayanıklılık ve güç gibi fiziksel özellikler oldukça ön plandayken şu anki seviyesiyle bu alanda eksik kalacaktır.

 

Benzediği Oyuncular: Özgür Çek, Caner Erkin

Hem defansif hem de ofansif görevlerini başarıyla yerine getiren Lomalisa Mutambala’yı, presi seven ve rakibi rahatsız eden oyun anlayışı ve top kapması bakımından Caner Erkin’e benzetmek mümkün. Yine sık sık hücuma destek vermesi ve yaptığı etkili bindirmelerle de Caner Erkin’i hatırlattığını söyleyebiliriz. Bunların yanında çalışkanlığı, top sürmedeki başarısı, sol ayak hakimiyeti ve ortalardaki isabetleri ile de Caner, Mutambala’nın ulaşabileceği seviye açısından önemli bir referans noktası olarak belirlenebilir. Genel anlamda oyun tarzı olarak Özgür Çek’e de benzetebileceğimiz Mutambala’nın gerek fiziksel gerekse mental anlamda Özgür’ün önünde olduğunu da söylemek gerekiyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Adanaspor, Kayserispor, Yeni Malatyaspor, Boluspor, Eskişehirspor, Ümraniyespor, Balıkesirspor, Göztepe, Sivasspor

Henüz 23 yaşında olmasına rağmen hem AS Vita Club hem de ülkesinin milli takımı formasıyla önemli başarılara imza atmış olan Mutambala, kısa sürede takımlarının vazgeçilmez ismi olmayı başardı. Afrika kıtası dikkate alındığında uluslararası bir tecrübeye sahip olduğunu söyleyebileceğimiz Mutambala için tek soru işareti kıta dışı performansı olacaktır. Ülkemizde kulüplerin neredeyse tamamı 4’lü savunma kurgusuyla oynadığı için, taktiksel bir sıkıntı yaşamayacak olan Mutambala’nın kısa süreli uyum sorununu çözebilmesi için 1. Lig ekiplerine tavsiyeyi uygun bulmaktayız. Özellikle yükselme yarışındaki kulüplerde geçireceği kısa sürede kolaylıkla adaptasyon sağlayacaktır. Bununla birlikte, sol bek pozisyonunda sıkıntı yaşayan Adanaspor ve Kayserispor gibi Süper Lig ekiplerimiz için de hem düşük bonservis hem de düşük maaş beklentisi göz önünde bulundurularak, Mutambala transferinin alınabilecek bir risk olduğunu söylemek gerekir.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ