Doğum Tarihi: 31.07.1994 (21 yaşında)

Mevki: Merkez Orta Saha

Takımı: AFAD Djekanou

Ülkesi: Fildişi Sahilleri

Değeri: –

Sözleşme Sonu: 30.06.2017

 

Profil

1994 yılında Fildişi Sahilleri’nde dünyaya gelen Serge Yao N’Guessan, futbola ülkesinin Djekanou şehri takımlarından AFAD altyapısında başladı. 2005 yılında kurulan AFAD’ın 2009 yılında Fildişi Sahilleri’nde futbolun zirvesi olan Lig 1’e yükselmesinin ardından A takım formasını giymeye başladı. Takımının 2011 ve 2012 yıllarında Lig 1’de elde ettiği ikincilikte ve 2013 yılındaki üçüncülükte pay sahibi olan Serge, yükselen performansıyla Fildişi Sahilleri’nin alt yaş milli takımlarında da forma şansı buldu. Son dönemde yıldız oyuncularını ülkenin üst düzey kulüplerine ve yurt dışı takımlarına kaptıran AFAD ilk zamanki çıkışını sürdüremese de, Serge gelişimini devam ettirdi ve ülkesinin A Milli Takımı’na yükseldi. 2016 yılının başından beri 7 maçta A Milli Takım formasını terleten Serge, bu maçlarda 1 gol attı.

Hem defansif hem de ofansif orta saha pozisyonunda oynayabilen Serge Yao N’Guessan, Lig 1’de genelde 4-3-3 dizilimiyle sahaya çıkan AFAD takımının orta sahasında kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getiriyor. Fildişi Sahilleri Milli Takımı formasıyla çıktığı maçlarda ise 4-3-3 ve 4-2-3-1 dizilimlerini test etti ve ofansif ağırlıklı futboluyla dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Bu noktada, sahip olduğu çift yönlü oyun anlayışının kendisine taktiksel anlamda bir esneklik kazandırdığını da eklemeliyiz.

 

Güçlü Yönleri

Günümüz futbolunda bir orta saha oyuncusunun mutlaka sahip olması gereken oyunu iki yönlü oynayabilme yeteneğine sahip Serge Yao N’Guessan’ın, hem savunma hem de hücum görevlerini oldukça başarılı bir şekilde yerine getirdiğini söylemek mümkün. Sahip olduğu top saklama ve top kapma yetenekleri defansif anlamda işini kolaylaştırıyor. Sezgilerinin oldukça güçlü olduğunu söyleyebileceğimiz Serge, rakip oyuncular paslaşırken sık sık araya giriyor ve zaman zaman oldukça kritik müdahalelerde bulunuyor. Atağa katıldığı pozisyonların ardından geri dönüşlerde sıkıntı yaşamıyor ve böylece takımına hücumda ekstra destek verirken savunmada da eksik kalmasına engel oluyor. Defansif anlamda pozisyon bilgisi çok yüksek. Hücumda da en az defansif anlamda olduğu kadar başarılı olduğunu söylemek mümkün. Oldukça üst düzey teknik özelliklere sahip olan Serge, özellikle uzun mesafeli paslar ve duran toplardaki başarısıyla dikkat çekiyor. Attığı isabetli uzun mesafeli paslarla hücum yönünü değiştirebiliyor ve takımının ataklarını yönlendiriyor. Paslarda yakaladığı %83’lük başarı oranının iyi bir oran olduğunu söylemekle beraber, tecrübe kazandıkça bu oranı mutlaka daha yukarılara çıkaracağını da ekleyelim. Uzun mesafeli paslardaki başarısının yanında, savunma arkasına da müthiş paslar atabilen Serge, bu özelliğiyle de rakiplerinin dengesini bozarken hücumdaki arkadaşlarına da çok önemli fırsatlar hazırlıyor. Bunun yansımasını da maç başına attığı 2.3 başarılı kilit pas sayısında görebiliyoruz. Ayrıca maç başına 1.6 şut ile de hücuma katkı yaptığını hatırlatalım. Aktif oyundaki başarılı performansının yanına topsuz oyundaki başarısını da eklemeliyiz. Arkadaşları için pas opsiyonları oluşturarak onları rahatlatırken yaptığı koşularla da rakip savunmaların dengesini bozuyor. Serge’nin kontratak futboluna olan yatkınlığından da bahsetmeliyiz. Oyun görüşü oldukça yüksek ve uzun mesafeli paslarıyla oyunu yönlendirebilen Serge, topu kazandığında takımını oldukça hızlı bir biçimde hücuma taşıyor ve rakip savunmaların dengesiz yakalanmasına olanak sağlıyor. Bu özelliğiyle takımının temposunu da ayarlıyor diyebiliriz. Kısa boyuna rağmen hava toplarında yakaladığı %55’lik başarı oranının da dikkat çekici olduğunu  söylemeliyiz. Henüz 21 yaşında olmasına rağmen milli takımda zaman zaman kaptanlık görevini üstlendiğini de hatırlatalım ve mental anlamda güçlü olduğunu kanıtlayan liderlik özelliğine de değinmiş olalım.

 

Zayıf Yanları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi teknik ve mental açıdan üst düzey özelliklere sahip olan Serge’nin oyununun fiziksel özellikleriyle kısıtlandığını söylemeliyiz. Özellikle 169 cm’lik kısa boyunun ve zayıf fiziksel yapısının ciddi bir handikap oluşturduğunu belirtelim. %51’de kalan ikili mücadele başarı oranı, oynadığı mevki göz önüne alındığında yeterli fiziksel özelliklere sahip olmadığı ispatlar nitelikte. Üst düzey bir orta saha oyuncusunun sahip olması gereken top sürme özelliğinin de Serge’de eksik olduğu görüyoruz. Top sürme alanında sahip olduğu %47’lik başarı oranının oldukça düşük olduğunu ve mutlaka yukarılara çıkartması gerektiğini belirtmeliyiz. Tecrübe kazandıkça ve daha üst düzey seviyede futbol oynama şansı buldukça bu özelliklerini mutlaka gelişeceğini söyleyebiliriz.

 

Benzediği Oyuncular: Jean Michael Seri, Ozan Tufan, Selçuk İnan

Serge Yao N’Guessan’ın, oyunun iki yönünü de başarılı bir şekilde oynaması ve teknik özellikleri dikkate alındığında milli takımdan arkadaşı ve Nice forması giyen Jean Michael Seri’yi ciddi şekilde hatırlattığını söylemek mümkün. Paslarındaki başarı oranı, anahtar pas denemeleri ve hem hava hem de ikili mücadelelerdeki performasını incelediğimizde ise Ozan Tufan’a oldukça benzer özellikler taşıdığını görüyoruz. Ayrıca, takımı hücumdayken rakip takım ceza sahası civarında pozisyon alışı ve sık sık şut atabilmek için fırsat araması ile de Selçuk İnan’ı andırıyor.

 

Gelebileceği Takımlar: Trabzonspor, Osmanlıspor, Akhisar Belediyespor, Kasımpaşa

Özellikle kontratak futbolu oynama eğiliminde olan ve liderlik özelliklerine sahip orta saha oyuncusu arayan kulüplerimiz için oldukça iyi bir seçenek olduğunu söyleyebileceğimiz Serge Yao N’Guessan’ın kısa zaman içerisinde ülke futboluna uyum sağlayacağını ve ciddi gelişme kaydedebileceğini belirtmeliyiz. Orta saha istikrarı yakalamak isteyen Trabzonspor ve Kasımpaşa gibi kulüplerimizin yanında, yaptıkları başarılı transferlerle dikkat çeken ve bunu sürdürmek isteyen Osmanlıspor ve Akhisar gibi ekipler için önemli bir yatırım olacaktır. Oyunu çift yönlü oynayabilmesi ve kontratak oyuna yatkınlığıyla ligimizde fark yaratabilecek olan Serge’nin, milli takım formasıyla gösterdiği performans ile şimdiden Avrupa kulüplerinin radarına girdiğini de hatırlatalım.

 

TrScouts Notu: Oyuncu 04.06.2016 tarihinde Nancy takımına transfer olmuştur.

 

TRANSFERMARKT PROFİLİ